16. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić ponovno održana u Trakošćanu

22.09.2014.

80 polaznika iz Bednje, Cestice, Gunje, Čakovca, Karlovca, Križevaca, Kutine, Macinca, Mača, Male Subotice, Orehovca, Osijeka, Pule, Rijeke, Rovinja, Samobora, Skakavca, Svete Nedelje, Velike Gorice, Virovitice, Vukovara, Zadra, Zagreba i polaznika iz slovenske Cerknice (daje Školi međunarodno značenje) sudjelovalo je na programima 16. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić koja je održana od 20. do 30. kolovoza u Trakošćanu.

Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić desetodnevni je obrazovni program Hrvatskog filmskog saveza unutar kojeg se nudi oko 90 intenzivnih sati, što teorije, što praktičnog rada na svakoj pojedinačnoj radionici. Uz radionice organizirane su i filmske projekcije, rasprave o filmu i druženja koja će možda uroditi novim filmskim projektima. Program je namijenjen kako filmskim početnicima tako i onima nešto iskusnijima, a mentori su vodeći hrvatski teoretičari filma, filmolozi, redatelji, snimatelji, montažeri, glumci i filmski kritičari.


I ove godine, prema preporuci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta program Škole medijske kulture prepoznat je kao vrijedan doprinos razvijanju medijske, posebice filmske kulture u okviru nastave hrvatskog jezika i književnosti u našim školama te se stoga posebno preporuča prosvjetnim djelatnicima, pedagozima, ali i učenicima srednjih škola te studentima.


Nije naodmet spomenuti da je na tematskoj sjednici „Medijska pismenost za sigurnost djece u svijetu medija i interneta“, održanoj, na inicijativu pravobraniteljice za djecu, 11. veljače 2014. u Hrvatskom saboru, Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić, istaknuta je kao vodeći program koji razvija i usmjerava audiovizualnu pismenost i medijsku kulturu kod djece, u novije vrijeme sve izloženije novim medijima. Navedenu sjednicu su zajednički organizirala tri Saborska odbora: Odbor za informiranje, informatizaciju i medije, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu i Odbor za obitelj, mlade i sport.


Nakon devet radnih dana usljedile su završne prezentacije programskih sadržaja 16. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić, održane u petak, 29. i subotu, 30. kolovoza 2014. godine u Dvorani Julijana u Hotelu Trakošćan, prikazani su svi snimljeni filmovi na radioničkim programima, vježbe i fotografije, o kojima je kritički govorio prof. dr.sc. Hrvoje Turković. Polaznici radionice za digitalnu fotografiju koju je vodio Darije Petković, postavili su izložbu fotografije te na taj način prezentirali svoj rad u radionci.


Polaznici prvog i drugog stupnja seminara medijske kulture preko izabranih predstavnika su se pohvalili naučenim, dok su se polaznici radionice za radio reportažu, koju je vodila Višnja Biti, predstavili desetominutnom reportažom o bednjanskom kraju i govoru. Polaznici radionice za TV reportažu, pod vodstvom Dražena Ilinčića, snimili su dvije priče, o bednjanskom govoru i o zagorskim, bednjanskim puranima. Vedrana Vrhovnik, voditeljica radionice za radio igru za djecu emitirala je snimku nastalu prema motivima bajke Hansa Christiana Andersena Svinjar, a voditelj radionice za kameru i snimanje, Boris Poljak, pokazao je rad Soba 205 svojih polaznika.


Na drugom dijelu prezentacije rezultata 16. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić, održanom u subotu ujutro, prikazana su četiri rada polaznika radionice za montažu koju su vodili Ivana Fumić i Slaven Zečević, dok su se polaznici radionice za postprodukciju zvuka, pod vodstvom Dubravke Premar, predstavili s tri vježbe, od kojih je možda najimpresivnija bila ozvučenje stare, crno-bijele i nijeme verzije filma Ben Hur. U radionici za scenarij u filmu, koju je vodio Zvonimir Jurić, nastala su četiri scenarija, dva s temom školskog nasilja te po jedan o muško-ženskim odnosima i o mobingu u novinarstvu, među kojima će se jedan odabrati kao tema igranog filma iduće godine, u skladu s dugogodišnjom praksom Škole, a prezentacija je završena filmovima iz radionica za igrani, dokumentarni, eksperimentalni i animirani film.


Radionica za igrani film koju je vodio Daniel Kušan, snimila je ljubavnu priču o odnosu djevojke i mladića kojeg opterećuju sjećanja na bivše veze, i koja, naravno, ima sretan kraj, a polaznici radionice za dokumentarni film, koju je vodio Tomislav Mršić, pozabavili su se likom i djelom gospođe Ankice, čuvarice iz dvorca Trakošćan. Na početku su bili sigurni da se neće ni popeti do dvorca, kao već odavno potrošene teme, a onda se iznenada baš ta tema nametnula sama od sebe, kako se često dogodi u dokumentarnim ostvarenjima. Plod je šarmantna pričao o dvorcu, viđena na posve nov i drugačiji način.

Po prvi put je na Školi medijske kulture pokrenuta radionica za eksperimentalni film, pod vodstvom Damira Čučića, a njenih je ukupno sedam polaznika i voditelja, od kojih su dvojica bili iz Gunje, odabralo temu koja korespondira s dramatičnom poplavom u Istočnoj Slavoniji. Dugo se kao naslov nametao Potop, a na kraju je prevladao univerzalniji Voda, jer je film progovorio o snazi i destrukciji, ali i o ljepoti i svemoći jednog od četiri osnovna elementa. Konačno, radionica za animirani film, koju je vodio Edo Lukman, potrudila se sačiniti film s nizom varijacija na Snjeguljicu i sedam patuljaka Walta Disneya, duhovito preinačenu priču u kojoj su zadržani temeljni likovi, a ispričane njihove posve nove sudbine.


Poslije završne prezentacije svi polaznici 16. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić primili su diplome, a oduševljenje je izazvala najava da će se 17. škola održati iduće godine, ponovo u Trakošćanu.

vrh stranice