55 učitelja sudjelovalo na stručnim usavršavanjima u Nacionalnom centru tehničke kulture

04.12.2016.

Stručna usavršavanja učitelja i mentora u području modelarstva, orijentacije i komunikacije, elementarne robotike i automatike održana su u Nacionalnom centru tehničke kulture od 25. do 27. studenoga te od 2. do 4. prosinca 2016.

Usavršavanja su održana s ciljem kvalitetne pripreme učitelja i mentora za predstojeća natjecanja učenika (Natjecanje mladih tehničara, Robokup i Modelarska liga) te s ciljem poticanja održavanja izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti u navedenim područjima.

Na radionici elementarne robotike sudjelovala su 22 učitelja iz cijele RH te Bosne i Hercegovine koji su u 16 školskih sati rješavali pripremne zadatke za Robokup te prošli osnovne vježbe spajanja i testiranja jednostavnih strujnih krugova, izradili didaktičko nastavno pomagalo za prikaz upravljanja radom elektromotora (H-most) te savladali praktičnu upotrebu sučelja Robopro i Arduino, kao i upotrebu digitalnih i analognih senzora. Radionicu su vodili Bojan Floriani i Hrvoje Vrhovski (Hrvatska zajednica tehničke kulture) te Dragan Vlajinić (Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture) i Željko Krnjajić (Hrvatski robotički savez).
Na radionici modelarstva sudjelovalo je 12 učitelja i mentora tehničke kulture koji su u 16 školskih sati upoznati s propozicijama provođenja natjecanja Modelarska liga i područja Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina u Natjecanju mladih tehničara, prošli vježbe obrade drva (izrezivanje i brušenje) te izradili jednostavnije i složenije tehničke tvorevine uporabne vrijednosti (školska, županijska i državna razina). Radionicu je vodio Ivan Rajsz, prof., nositelj područja Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina na 59. natjecanju mladih tehničara RH, uz pomoć Hrvoja Vrhovskog, voditelja tehničkih radionica u HZTK. Svi polaznici radionice su stekli kompetencije za samostalnu pripremu učenika za Natjecanje mladih tehničara u području modelarstva uporabnih tehničkih tvorevina i Modelarsku ligu te provedbu odgojno-obrazovnih aktivnosti u navedenom području.
Na radionici orijentacije i komunikacije sudjelovalo je 9 učitelja s područja cijele RH koji su u 16 školskih sati upoznati s propozicijama provođenja područja Orijentacija i komunikacija u Natjecanju mladih tehničara te s osnovama orijentacije i komunikacije, uz praktične vježbe rukovanja kompasom i radio opremom. Uz navedeno, polaznici radionice su prošli vježbe iz osnova strujnih krugova te izradili didaktičko nastavno pomagalo. Radionicu je vodio Đuka Pelcl, nositelj područja Orijentacija i komunikacija na 59. natjecanju mladih tehničara RH, uz pomoć Davora Markovića i Katarine Tomić. 
Na radionici automatike sudjelovalo je 12 učitelja i mentora tehničke kulture koji su u 16 školskih sati prošli praktične vježbe iz automatike (osnove rada s ATMEL mikrokontrolerima, rad s Arduino platformom – primjeri za školsku i županijsku razinu natjecanja) te samostalno riješili primjere zadataka za županijsku i državnu razinu natjecanja. Radionicu je vodila Maja Mačinko Kovač, prof., nositeljica područja Automatika na 59. natjecanju mladih tehničara RH, uz pomoć Hrvoja Vrhovskog, voditelja tehničkih radionica u HZTK. Svi polaznici radionice su stekli kompetencije za samostalnu pripremu učenika za Natjecanje mladih tehničara u području automatike te provedbu odgojno-obrazovnih aktivnosti u navedenom području. Polaznici radionice su zadužili nastavne materijale za pripremu i rad s učenicima - Arduino komplete za praktični rad te skriptu sa riješenim zadacima i pripremama za natjecanje.

FOTOGALERIJA

vrh stranice