Brončana medalja na 1. europskom prvenstvu u podvodnoj fotografiji

20.12.2014.

Damir Zurub i Elizabeta Žalac osvojili su 3. mjesto u kategoriji Ambijent s modelom na 1. europskom prvenstvu u podvodnoj fotografiji u organizaciji Svjetske ronilačke federacije (CMAS). Natjecanje je održano od 3. do 8. rujna 2014. u Portugalu na Azorskom otočju Graciosa. U organizaciji Hrvatskog ronilačkog saveza reprezentacija hrvatskih podvodnih fotografa sudjelovala je na ovom natjecanju u sastavu "fotograf + model": Dalibor Andres s Bornom Andresom te Damir Zurub s Elizabetom Žalac kao modelom.

Natjecanje je provedeno u 5 različitih natjecateljskih kategorija: riba, makro sa zadanom temom, makro, ambijent te ambijent s modelom. Za vrijeme trajanja prvenstva uvjeti u moru su bili teški te na pojedinim lokacijama toliko neizdrživi da je more pod vodom nosilo i "bacalo" natjecatelje i do 15 metara ispod površine. Reprezentacije su bile podijeljene po lokacijama, a naša reprezentacija bila je na brodu zajedno s Talijanima. Glavni član žirija bio je poznati švicarski fotograf Franco Banfi.

Hrvatski podvodni fotograf Damir Zurub plasirao se u svih 5 kategorija u top 10 osvojivši 8. mjesto u kategoriji riba, 6. mjesto u makro, 5. mjesto u kategoriji makro s temom, 7. mjesto u ambijentu te 3. mjesto u kategoriji ambijent s modelom. Dalibor Andres plasirao se u top 10 s tri fotografije, jednim 6. mjestom te dvama 9. mjestima.
Ukupni pobjednici su bili Turci (Cenk Ceylanoğlu), a drugo (Michele Davino) i treće mjesto (Stefano Gradi) dijelili su Talijani.

Usprkos lošim morskim uvjetima, ono što je nezaboravno i što zauvijek ostaje u sjećanju je izvrsna organizacija domaćina, Portugalaca, uz neizbježna druženja s ostalim natjecateljskim ekipama, stvaranja novih prijateljstava, kontakata i ideja za kakve nove buduće ronilačke projekte.

Sudjelovanje naših reprezentativaca na svjetskim i europskim prvenstvima u podvodnoj fotografiji organizira Hrvatski ronilački savez, a sufinanciraju Hrvatska zajednica tehničke kulture i Hrvatski olimpijski odbor.