Na Međunarodnoj izložbi inovacija ARCA predstavljeno 180 inovacija

03.11.2016.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu od 20. do 22. listopada održana je 14. međunarodna izložba inovacija ARCA 2016. u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske, pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, Ministarstva poduzetništva i obrta i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te u suradnji s Međunarodnom federacijom nacionalnih saveza inovatora (IFIA), Sveučilištem u Zagrebu, Hrvatskom zajednicom tehničke kulture, Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom. Poseban partner izložbe bila je Kineska asocijacija inovatora CAI, jedna od najbrojnijih svjetskih organizacija inovatora. Na izložbi je u tri dana predstavljeno 180 inovacija iz Hrvatske i inozemstva i to od praktičnih inovacija za svakodnevnu uporabu, preko inovacija iz vojne industrije do znanstvenih projekata i otkrića.

Na izložbi su se predstavila udruženja inovatora iz cijele Hrvatske, poznate inovativne tvrtke poput Končara, Tehnixa, Šestan-Buscha, Altproa, PIP-a, 11 fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te inovatori pojedinci. Bile su to inovacije koje su već zaštićene ili su u postupku zaštite intelektualnog vlasništva, a primjenu nalaze u različitim područjima, od industrije do svakodnevne uporabe.

U okviru izložbe održan je i popratni program koji je započeo Forumom pod nazivom „Inovacije-pokretač razvoja“. Na Forumu se govorilo o razvoju inovativnog poduzetništva.

Drugi dan izložbe održan je Dan inovativnih ideja na kojem su se mladim inovatorima predstavile institucionalne potpore za inovativne projekte „Marie Sklodowska Curie“, NEWFELPRO i program Postani/ostani poduzetnik, a svoje inovativne ideje predstavili su Jana Pisk s PMF-a, Kristian Jambrošić s FER-a, Tadej Černivec iz tvrtke IPRC, Goran Šincek iz tvrtke Quam-Quam i Ana Popović s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Pod vodstvom profesorice Tatjane Antić i u suradnji s Državnim zavodom za intelektualno vlasništvo i Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih održana je i radionica pod nazivom Igrom do inovacija za profesore i mentore.

Izložba je bila zatvorena dodjelom nagrada i priznanja, među kojima i najznačajnije nagrade izložbe Grand Prixa. Najboljima su, prema ocjeni stručnog ocjenjivačkog suda koji je predvodio dr.sc. Damir Semenski s Fakulteta strojarstva i brodogradnje, uručene zlatne, srebrne i brončane medalje.

Najznačajnija nagrada izložbe, Grand Prix, pripao je jedinstvenoj inovaciji na svijetu – Samohodnom vagonu za rasuti teret Radionice željezničkih vozila Čakovec. Inovacija je prvi puta predstavljena na domaćoj izložbi, a koliko je važna, govori činjenica da na svjetskom tržištu trenutno ne postoji takav proizvod.

Zanimljivost je da je ovogodišnji Grand Prix uručio najmlađi sudionik izložbe, i sam dobitnik zlatne medalje u kategoriji mladih inovatora za svoju Vremensku stanicu, 14-godišnji Jan Murić iz bjelovarske IV. Osnovne škole.

Više informacija dostupno je na stranicama Udruge inovatora Hrvatske.

vrh stranice