Robotička alka u Dubrovačko- neretvanskoj županiji

15.01.2011.

5. siječnja 2011. pred Kneževim dvorom na Stradunu, mali su robotičari, njihovi mentori, građani i turisti pokazali svoje umijeće u upravljanju robotičkim alkarom.

Alka u Dubrovniku ima bogatu povijest, a nazivala se različitim imenima: prsten, kvintina, biočug. U knjizi „Dubrovački kurioziteti“ je navedeno kako su se stari Dubrovčani u slobodno vrijeme zabavljali na razne načine, a viteška su natjecanja konjanika u gađanju alke kopljima bila njihova najomiljenija zabava tijekom duljega vremenskog razdoblja, a održala se čak do danas. Dubrovačka je alka po mnogo čemu bila drugačija od poznatije Sinjske alke, koja se i dan danas organizira kao spomen na herojsku obranu toga grada od Turaka 1715. Prvi sačuvani zapisi o održavanju alkarskih natjecanja u Dubrovniku potječu iz 1383., kada su državna vijeća odlučila da će se alka organizirati prema starom običaju, što potvrđuje da je igrana i prije 1383. Alkarska su se natjecanja održavala pred Kneževim dvorom, gdje je postavljena alka. Prostor između palače Sponza i katedrale, koji je tada bio pokriven pločnikom od opeke, za tu se prigodu pretvarao u natjecateljsku stazu. Povjesničar i arhivist Zdravko Šundrica naveo je Dubrovačku alku kao jednu od rijetkih prilika kada su konji mogli galopirati ispred Kneževa dvora. Dubrovačko natjecanje alkara bilo je viteška igra i pokladna narodna zabava, koja je cijeli grad doslovno "dizala na noge".

Radionica robotike u Dubrovniku od 28. prosinca 2010. do 5. siječnja 2011.

Zajednica tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije uz voditelje projekta Jelku Hrnjić i Ivicu Kolarića te uz potporu Hrvatskog društva za robotiku i Hrvatske zajednice tehničke kulture organizirala je u Dubrovniku radionicu robotike. U radionici je sudjelovalo 24 učenika i 8 mentora iz Dubrovačko-neretvanske županije.

Ciljevi ovog projekta bili su: osmisliti slobodno vrijeme mladih, osobito nadarene djece; potaknuti učenike na razmjenu ideja, usvajanje novih znanja i kreativnost; omogućiti bolju suradnju učenika u županiji koja je površinski velika; popularizirati robotiku i osposobiti učitelje za samostalan rad; povećati broj zainteresiranih učenika za izvannastavne aktivnosti te potaknuti učenike na odabir tehničkih zanimanja i tehničkih fakulteta.

Program radionice ostvaren je sastavljanjem mehaničkih dijelova robotičkog alkara, ožičenjem alkara, instalacijom USB sučelja, grafičkim programiranjem sučelja te programiranjem sučelja u Free-basicu, testiranjem robotičkog alkara, i na kraju, pripremom učenika za natjecanje.

Robotički je alkar na pripremama sastavljen i programiran, a školama je ostao u trajnom vlasništvu za vježbu i naredna natjecanja.

Robotička alka – uspješna promocija robotike na kraju radionice

Posljednji je dan radionice, na Stradunu ispred Kneževa dvora, održano natjecanje u robotičkoj alci, prema pravilima Hrvatskoga društva za robotiku.

Natjecanje je bilo jako dobro medijski popraćeno i to člankom i fotogalerijom u Dubrovačkom vjesniku, reportažom u vijestima RTL-a u 18,30 i vijestima na NOVA TV u 19,55. Na svim je lokalnim radio stanicama (Radio Dubrovnik, Laus, i Raguza) objavljena obavijest o robotičkoj alci pred Kneževim dvorom. Radio Dubrovnik je 4. siječnja organizirao javljanje uživo s radionice i tako od voditelja Ivice Kolarića doznao zanimljivosti o natjecanju, a u Županijskim vijestima u 16 sati ista je obavijest reprizirana. Svekoliko je pučanstvo bilo obaviješteno i plakatiranjem radionice na svim značajnim mjestima Dubrovnika, Župe i Konavala.

Pripreme za alku počele su već u 8.30 dotjerivanjem prostora i pripremom elektroničke podrške. U prvom krugu natjecalo se osam škola, a svaka je ekipa imala jaku podršku svojih mentora, roditelja i prijatelja. Svaki pogodak u sridu je bio nagrađivan s „nekoliko groša“ – u ovom slučaju - čokoladicom. Atraktivnost događanja je privukla slučajne prolaznike i turiste. Tako je natjecanje postala zabava koja je cijeli grad „digla na noge“, u stilu nekadašnji starih natjecanja dubrovačkih alkara. Dvije ekipe s najmanje sakupljenih bodova su završile natjecanje, a u drugi krug natjecanja je ušlo šest ekipa. Atmosfera se jako zagrijala tako da usprkos oblačnom i prohladnom vremenu mnogima više nije bilo hladno. U drugom je krugu natjecanja sudjelovalo šest škola, a na temelju postignutih rezultata u finale su se plasirale OŠ Cavtat i OŠ Marina Getaldića iz Dubrovnika te OŠ Župa Dubrovačka i OŠ Gruda. Prije finala je organizirano natjecanje za pučanstvo na koje se mogla prijaviti svaka osoba starija od 16 godina. Na natjecanje se prijavilo 15 građana, a nagrada za najboljega je bila uokvirena slika – poklon umjetnice Katarine Kolarić. U finalnom je natjecanju robotički alkar imao bežičnu kameru, a učenici su njime upravljali pomoću slike na projekcijskom platnu. Bilo je jako napeto jer su dvije ekipe poslije finala imale jednak broj bodova. Tako su ekipe OŠ Cavtat i OŠ Marina Getaldića imale pripetavanje. Pobjednici ovoga natjecanja su bili učenici OŠ Cavtat koji su nagrađeni poklon bonom tvrtke INOVATIC iz Zagreba. Osim toga, prvoplasirana će ekipa imati pravo natjecanja na državnoj razini koje će se održati u svibnju 2011.

Iz provedene ankete organizatori su saznali da učenici dosad nisu bili na sličnim radionicama, da im se radionica jako dopala, posebno sama vožnja robota, a voditelje su ocijenili odličnom ocjenom. Njihovi su profesori izrazili želju da ovakve radionice i samo natjecanje postane dubrovačka tradicija, a predloženo je kako bi bilo korisno pozvati ekipe iz drugih županija, a da učenici dubrovačkih osnovnih škola budu njihovi domaćini. Županijska zajednica tehničke kulture je istaknula da je voljna pomoći u organizaciji radionice sljedeće godine, tako da bi robotička alka mogla postati tradicija u kojoj će tehnička kultura pokazati kako privući mlade, građane i turiste u obrazovne i zanimljive akcije.

vrh stranice