U NCTK održan 4. međunarodni stručno-znanstveni seminar kajakaških i rafting trenera i sudaca

23.12.2015.

U Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici od 4. do 6. prosinca 2015. održan je 4. međunarodni stručno-znanstveni seminar kajakaških i rafting trenera, instruktora i sudaca, u organizaciji Hrvatskog kajakaškog saveza, Kajakaškog saveza Slovenije i Kajakaškog saveza Zagreba. 

Ove godine, uz domaće predavače iz Hrvatske i Slovenije, kao predavač je trebao nastupiti i direktor njemačke kajakaške reprezentacije dr. Jens Kahl. Iako je dr. Kahl odustao zbog bolesti, vodeći seminar u regiji je uspješno održan.
Na seminaru je sudjelovalo 47 kajakaša iz Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske. To je dokaz da potrebu za trajnim i kontinuiranim stručnim usavršavanjem osjećaju svi, kao i da pomno odabrane teme, zadovoljavaju te potrebe. 
Značaj ovom stručno-znanstvenom skupu dala je i Europska kajakaška asocijacija koja je odobrila certifikate sudačkih licenci u spustu i slalomu, te ICF za Državne suce u kajaku i kanuu na mirnim vodama, čemu je doprinijela i dobra međudržavna suradnja nacionalnih saveza.
Na seminaru su realizirani sljedeći ciljevi:

  • edukacija međunarodnih i državnih kajakaških sudaca s novim Pravilima Međunarodne kajakaške federacije ICF, Europske kajakaške asocijacije ECA i Međunarodne rafting federacije IRF,
  • učenje i usavršavanje novih tehnologija sportske pripreme sportaša,
  • kratkoročno i dugoročno planiranje treninga,
  • analiza kajakaške discipline,
  • stručno usavršavanje trenera,
  • sudački ispiti,
  • međunarodna suradnja,
  • razmjena iskustava trenera i sportskih djelatnika,
  • upoznavanje s procesom održavanja i popravaka čamaca i sportske opreme
  • postati i ostati regionalni centar za stručno usavršavanje.

Provedba seminara čini nastavak zajedničke suradnje slovenskih, bosansko-hercegovačkih, makedonskih, srpskih, mađarskih, njemačkih i hrvatskih stručnjaka iz područja sporta, kondicijske pripreme i metodike treninga, a razmjena iskustava vrhunskih trenera pomoći će klupskim i honorarnim trenerima u planiranju i programiranju godišnjeg ciklusa treninga kao i ostalih segmenata sportske pripreme i razvoja sportaša.
Vrijednost ovog projekta prepoznali su i Sportski savez Grada Zagreba, te Hrvatska zajednica tehničke kulture koji su nam kao stalni partneri izuzetno važni kroz sudjelovanje u organizaciji i materijalnoj i logističkoj pomoći, provedbe seminara, te tiskanja zbornika radova, koji se podijelio svim sudionicima stručno-znanstvenog skupa.
Teme ovogodišnjeg seminara bile su raznolike, a pokrivale su skoro sve segmente u kajakaštvu, počevši od početnika i njihovog prvog dolaska u klub i obuke, pa sve do vrhunskih sportaša. Prezentirana su brojna iskustva iz prakse stručnih trenera i instruktora samogradnje.

Tijek i obrađene teme seminara

Seminar je započeo prema predviđenoj satnici u 14,00 sati pa se prvo u ime organizatora KSZ i HKS-a obratio promotor seminara stručni tajnik Kajakaškog saveza Zagreba gospodin Tomislav Crnković. Sve prisutne je pozdravila i Biljana Trifunović, u ime Nacionalnog centra tehničke kulture i poželjela svima ugodan boravak u Centru i u Kraljevici. 
Nakon toga se nazočnima obratio Koordinator stručnog stožera Hrvatskog kajakaškog saveza gospodin Vinko Mijočević u ime Hrvatskog kajakaškog saveza koji je ispričao odsutnost predsjednika saveza gospodina Marka Ćurkovića i glavnog tajnika gospodina Branka Lovrića na otvorenju te najavio njihov skorašnji dolazak u Kraljevicu.
Ispred Sportskog saveza Grada Zagreba, nazočne je pozdravio Rukovoditelj plana, programa i razvoja Sportskog saveza Grada Zagreba gospodin Miroslav Hrženjak, koji je istaknuo da Sportski savez Grada Zagreba od početka podržava i sufinancira ovaj seminar i na taj način podržava inicijativu za stručno usavršavanje kadrova te pohvalio Kajakaški savez Zagreba i Hrvatski kajakaški savez koji provedbom svojih programima s mladima i brigom o mladima, mogu biti primjer ostalim savezima. Predsjednik Kajakaškog saveza Zagreba gospodin Krešimir Beg, istaknuo je kako se ovaj seminar na najbolji način razvija glede masovnosti, kvalitete, zanimljivosti tema, radova i predavača, a posebno mu je drago što u objavi stručnih radova prednjače treneri klubova članica Kajakaškog saveza Zagreba na čijem je čelu, te s posebnim zadovoljstvom proglasio seminar otvorenim.

Nakon uvodnih pozdravnih riječi i ceremonije otvorenja seminara, počela su i stručna predavanja. Trener kajakaške reprezentacije Hrvatske u spustu, gospodin Tomislav Crnković, koji je u ICF-u član komisije za spust, održao je izuzetno zanimljivo predavanje iz problematike spusta na svjetskoj razini i što sve Odbor za spust pri ICF-u planira, kako bi se spust i dalje razvijao, kao i sa intencijom da se disciplina sprinta u spustu ubaci u program Olimpijskih igara.

Trener Kajak kanu kluba Matija Ljubek i još uvijek aktivni vrhunski sportaš i reprezentativac, Nikica Ljubek obradio je temu pod naslovom „Svestrani pristup složenom jačanju mišića ramena“ u kojoj je na temeljit i opširan opis i prezentaciju temeljenu na dugogodišnjem trenažnom radu ukazao na strukturu mišića ramenog obruča, njihovo sudjelovanje u kajak i kanu tehnici, te neophodne vježbe koje će spriječiti povredu ramena, inače vrlo osjetljivog zgloba, posebno kod kanuista.

Nekad natjecatelj u kajaku na mirnim vodama, a sada uspješni student Kineziološkog fakulteta u Zagrebu Filip Bolčević i stručni tajnik Kajakaškog saveza Zagreba i trener seniorske reprezentacije u spustu na divljim vodama Tomislav Crnković, prezentirali su vrlo zanimljivu temu pod nazivom „Kineziološka dijagnostika u kajaku i kanuu“ u kojoj su detaljno opisali metodološki postupak dijagnostičkog mjerenja i testiranja, te značaj istog u određivanju stanja sportaša i planiranju trenažnih opterećenja u svrhu ostvarenja vrhunskog rezultata.

Trener Kajak kanu kluba Matija Ljubek, Aleksandar Knežević obradio je temu pod naslovom „Osnove myofascialne masaže za kajakaše i kanuiste“ u kojoj je detaljno opisao i praktično prikazao načine myofascialne masaže žarišnih točki kod kajakaša i kanuista na raznim dijelovima tijela, s jednostavnim pomagalima koja nisu skupa i koja može nabaviti svaki natjecatelj i klub, te na taj način smanjiti povrede sportaša i njihov što brži oporavak za mogućnost sljedećih opterećenja.

Trener Kanu kluba Končar i pomoćni trener spust reprezentacije Tomislav Hohnjec obradio je i prezentirao rad pod nazivom „Utjecaj anksioznosti na rezultate u kajaku i kanuu na divljim vodama“. Rad i prezentacija temeljeni su na trenerovim iskustvima u radu s članovima juniorske reprezentacije u slalomu i spustu i selekcije Kanu kluba Končar, a može biti od koristi svim selekcijama.

Trener Kajak kanu kluba Jarun, Željko Rogić, obradio je temu pod naslovom „Obuka početnika i organizacijski zadaci kajakaške škole selekcije KKK Jarun“ u kojoj je prikazao organizacijske oblike i način provedbe plana i programa obuke početnika i njihovo uključivanje u daljnji, zahtjevniji i ozbiljniji trenažni proces.

U subotu je seminar nastavljen predavanjem vrhuskog kajakaša s velikim međunarodnim iskustvom Jerneja Župančiča Regenta, trenera Kajak kanu kluba Soške Elektrarne pod nazivom: "Parametri tehnike zaveslaja kot ključ razumevanja kajakaške tehnike", koji je uz teoretski dio, i praktično prikazao mogućnost praćenja, snimanja i korekcije kajakaške tehnike. Gsopodin Župančić Regent je ujedno predstavio i svoju knjigu koja zasigurno pripada najvrijednijim stručnim djelima na ovim prostorima.

Trener mlađih dobnih kategorija Kajakaškog saveza Zagreba Igor Gojić, inače i instruktor samogradnje Hrvatskog kajakaškog saveza i Kajakaškog saveza Zagreba, obradio je temu iz područja tehničke kulture pod nazivom „Reparacija i održavanje sportskih kajaka i kanua“ u kojoj je na vrlo zanimljiv i stručan način skrenuo pozornost svim trenerima i sucima na neophodnost poznavanja osnova popravka i održavanja sportskih čamaca i opreme, a koja je neophodna gotovo na svim natjecanjima i pripremama. Gojić je nazočne upoznao s karakteristikama pojedinih komponenti i materijala, postupcima popravka čamca, kao i s neophodnom zaštitnom opremom.

Koordinator Stručnog stožera u Hrvatskog kajakaškog saveza i trener reprezentacije Hrvatske u kajaku i kanuu na mirnim vodama Vinko Mijočević, obradio je i prezentirao temu pod nazivom: „Problemi vrhunskih sportaša za vrijeme i nakon završetka sportske karijere ili prestanka bavljenja vrhunskim sportom“ u kojoj je naveo sve prednosti, ali i nedostatke s kojima se susreću vrhunski sportaši i njihovi treneri za vrijeme i nakon završetka sportske karijere. Budući da su vrhunski sportaši uzor mladima i privlače mlade da se bave sportom, prof. Mijočević je ukazao što bi sve treneri, klubovi, savez i šira društvena zajednica trebali učiniti za vrhunske sportaše, kako bi nakon završetka sportske karijere ostali i dalje primjer i uzor mladima.

Voditeljica Nacionalnog centra tehničke kulture u Kraljevici, prof. Biljana Trifunović, pripremila je vrlo korisnu i zanimljivu prezentaciju pod nazivom: „Ljetna škola tehničkih aktivnosti“ u kojoj je kroz predavanje i film prikazala što se sve može raditi u tom polivalentnom centru, koji nudi bezbroj mogućnosti iz područja tehničke kulture, a koje se mogu provesti kroz Ljetnu školu tehničkih aktivnosti. Posebno je bilo zanimljivo predavanje o kanu čamcu koji je izrađen za vrijeme Ljetne škole i koji bio i izložen u sali u kojoj je održana prezentacija i predavanje. U prezentaciji rada sudjelovali su i ostali djelatnici Centra, a stručnu pomoć o fazama izrade čamca, pružio je Igor Gojić koji već godinama sudjeluje u Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti kao trener, a od ove godine vodi i demonstraciju samogradnje.


Radionice za suce i sudački ispiti

Za vrijeme trajanja seminara, održavale su se radionice za suce i pripreme za sudačke ispite koje su provodili članovi sudačke komisije u sastavu:

  • Vinko Mijočević, ICF sudac za mirne vode
  • Tomislav Crnković, ICF sudac za spust, Tehnički delegat Europske kajakaške asocijacije za spust i član Odbora za spust Međunarodne kajakaške federacije

Navedeni voditelji sudačkih radionica s bogatim iskustvom i znanjem, su u prezentacijama prikazivali sve moguće detalje iz pravila natjecanja za vrijeme čitavog trajanja seminara po satnici, a često i izvan satnice, radeći s kandidatima u grupama prema odabranoj disciplini, kako bi iste što kvalitetnije pripremili za ispite.
Tako su voditelji sudačkih radionica svojim bogatim iskustvom i znanjem doprinijeli novim naraštajima sudačkog kadra, koji će se već od sljedeće natjecateljske sezone aktivno uključiti u organizaciju i provedbu domaćih natjecanja na kojima će stjecati dodatno iskustvo, a neki od njih sigurno će sudjelovati i na međunarodnoj sceni. Visoka prolaznost na komisijskim ispitima dokazuje da su članovi sudačke komisije kvalitetno odradili svoj zadatak s pripremom kandidata.

Zaslugom Glavnog tajnika Europske kajakaške asocijacije gospodina Branka Lovrića, sudački kandidati za slalom i spust na divljim vodama kojih je bilo iz svih gore spomenutih zemalja, primili su službene diplome ispred Europske kajakaške asocijacije i samim time stekli pravo suđenja na svim državnim natjecanjima unutar vlastitih nacionalnih saveza i udruga.

Svim predstavnicima klubova i saveza predan je Zbornik radova, u kojem su objavljeni svi radovi. Također, svi su sudionici skupa dobili potvrde o stručnom usavršavanju, a suci koji su položili ispite za Državne kajakaške suce, dobili su diplome o položenom ispitu, koje će im služiti za priznavanje licence od strane nacionalnih kajakaških saveza BiH, Slovenije i Hrvatske.

vrh stranice