Gdje se nalazite: Početna Novosti - Robokup U Poreču proglašeni najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske 2019.

U Poreču proglašeni najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske 2019.

U Poreču proglašeni najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske 2019.
04.04.2019.

Državna razina 61. natjecanja mladih tehničara održana je u Poreču od 25. do 28. ožujka 2019. u Hotelu Pical, a domaćin natjecanja bila je OŠ Vladimira Nazora iz Vrsara. Na natjecanju je sudjelovalo je 252 učenika osnovnih škola od 5. do 8. razreda.

Natjecanje mladih tehničara jedno je od 33 natjecanja i smotri učenika osnovnih i srednji škola Republike Hrvatske u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja i Agencije za odgoj i obrazovanje. Uz njih, Natjecanje mladih tehničara (u daljnjem tekstu: natjecanje) organizira Hrvatska zajednica tehničke kulture.
Suorganizatori natjecanja su županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, osnovne škole, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture.
Provedbu natjecanja podržali su i Hrvatski fotosavez, Hrvatski robotički savez i Hrvatski radioamaterski savez.

Na 61. natjecanju mladih tehničara sudjelovalo je 6556 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske te članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture (školska/klupska razina). Nakon županijske razine, na kojoj se natjecalo 2025 mladih tehničara, na državnu razinu natjecanja pozvano je 253 učenika. 

Mladi tehničari natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture: maketarstvu i modelarstvu, graditeljstvu, obradi materijala, strojarskim konstrukcijama, elektrotehnici, elektronici, robotici; automatici, fotografiji, modelarstvu uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacijama te u robotskom spašavanju žrtve. 

Natjecanje je na svim razinama obuhvatilo pisanu provjeru znanja, izradu tehničke tvorevine i predstavljanje tehničke tvorevine.

Ključnu ulogu u natjecanjima sve tri razine imaju učitelji i mentori mladih tehničara u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture bez čije stručnosti, entuzijazma, strpljivosti i predanosti ovo natjecanje ne bi moglo biti provedeno.

Na svečanosti otvorenja državne razine natjecanja mlade tehničare i njihove mentore pozdravili su ravnateljica škole domaćina - OŠ Vladimira Nazora iz Vrsara Debora Cukola Zeneral te predstavnici Istarske županije, gradova Poreča, Vrsara i Funtane koji su se obratili s nekoliko lijepih riječi zahvale, podrške i motivacije. Sudionicima su se obratili viša savjetnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Mira Križanović, koja im je prenijela riječi potpore ministrice znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženke Divjak, viši savjetnik za tehničku kulturu i informatiku u Agenciji za odgoj i obrazovanje Žarko Bošnjak, predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture Ivan Vlainić i predsjednik Državnog povjerenstva 61. natjecanja mladih tehničara doc. dr. sc. Damir Purković.

U Poreču su mladi tehničari izradili različite tehničke tvorevine: model mehaničkog čekića, alat za probijanje i prosijecanje, model semafora s okretnim prekidačem, kutiju za spremanje sitnih vrijednosti sa skrivenim dnom, vrtni stol s klupicama, autonomnu hranilicu za mačke i konstrukciju dvostrešnog krova. U natjecanju iz elektronike učenici su potencirali ledice, a robotičari su ručno upravljali robotskim kolicima sa i bez računala i interfacea. Mladi tehničari koji su sudjelovali u robotskom spašavanju žrtve natjecali su se s robotom koji je izrađen u prethodnim razinama natjecanja, a koji savladava prepreke, pronalazi, spašava i dovodi u sigurno područje „osobe“ koje trebaju pomoć. Mladi radioamateri izradili su kratkovalni amplitudno-modularni odašiljač te su tražili „unesrećenu osobu“ radiogoniometrom, a mladi fotografi izražavali su se digitalnim fotoaparatom na temu Svjetla i sjene baštine.

U okviru natjecanja Hrvatski astronomski savez organizirao je u Poreču izložbu fotografija Iznad i još dalje - 100 godina traženja smisla svemira u povodu 100. obljetnice Međunarodne astronomske unije, predavanje u povodu 50. obljetnice Apolla 11: Orao je sletio: 50 godina od prvog čovjekovog slijetanja na Mjesec i istraživanje Mjeseca danas i promatranje noćnog neba teleskopima.

Najuspješniji mladi tehničari na 61. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske (školska godina 2018./2019.) su:

Područje natjecanja: MAKETARSTVO I MODELARSTVO (5. razred):

  1. Dominik Roginić, OŠ Sveti Križ Začretje, Sveti Križ Začretje, mentorica: Božena Belanović
  2. Veronika Cindrić, OŠ Slunj, Slunj, mentorica: Jelena Klasan
  3. Josipa Ćuk, OŠ Kneza Branimira, Donji Muć, mentorica: Alenka Šimić

Područje natjecanja: GRADITELJSTVO (6. razred):

  1. Eduard Perlić, OŠ Josipa Račića, Zagreb, mentorica: Tatjana Hotujac-Kralj
  2. Josip Vilić, OŠ Josip Pupačić, Omiš, mentorica: Zdenka Vukasović
  3. Lana Ivić, OŠ Vjekoslav Klaić, Garčin, mentorica: Ljubica Raguž

Područje natjecanja: STROJARSKE KONSTRUKCIJE (7. razred):

  1. Luka Lukežić, OŠ Mahično, Mahično, mentorica: Marica Car-Mihalić
  2. Luka Šabarić, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Vesna Šoić
  3. Matija Čiček, OŠ Mate Lovraka, Kutina, mentor: Goran Rebrača

Područje natjecanja: OBRADA MATERIJALA (7. razred):

  1. Roko Dobovičnik, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Vesna Šoić
  2. Lovro Kontent, OŠ Matije Gupca, Gornja Stubica, mentor: Marko Mihaljinec
  3. Jana Furdi, OŠ Podturen, Podturen, mentorica: Ružica Murk

Područje natjecanja: ELEKTROTEHNIKA (8. razred):

  1. Vito Križaić, III. osnovna škola, Čakovec, mentor: Zvonko Ljubić
  2. Mihael Igrčić, OŠ Draganići, Draganić, mentorica: Jasminka Vrbanić
  3. Lucija Galović, OŠ Ivana Kozarca, Županja, mentor: Željko Pejnović

Područje natjecanja: ELEKTRONIKA (8. razred):

  1. Šimun Bilas, OŠ Mursko Središće, Mursko Središće, mentor: Sanjin Tomšić
  2. Tin Karalić, OŠ Ivana Brlić-Mažuranić Rokovci – Andrijaševci, Andrijaševci, mentor: Ivan Dejanović
  3. Ozren Pevec, VI. osnovna škola, Varaždin, mentor: Marko Martinec

Područje natjecanja: ROBOTIKA (5. do 8. razred):

  1. Domagoj Antičić, 8. razred, OŠ Lauder-Hugo Kon, Zagreb, mentorica uz udruge: Jelka Hrnjić, Udruga "Robofreak", mentorica iz škole: Eva Hrabrić,
  2. Andrija Adamović, 8. razred, OŠ Mate Lovraka, Zagreb, mentorica: Jelka Hrnjić
  3. Leo Medenčić, 8. razred, OŠ Čavle, Čavle, mentorica Mira Reljac

Područje natjecanja: FOTOGRAFIJA (5. do 8. razred):

  1. Luka Popović, 8. razred, OŠ Stjepana Radića, Metković, mentorica: Marina Nikolić
  2. Ana Širjan, 5. razred, OŠ Ljudevita Modeca, Križevci, mentor: Ante Starčević, Klub fototehnike 'Korak' ZTK Križevci
  3. Lucija Gusić, 8. razred, OŠ Fra Pavla Vučkovića, Sinj, mentorica: Katja Gusić

Područje natjecanja: ROBOTSKO SPAŠAVANJE ŽRTVE (5. do 8. razred):

  1. Dora Dijanić, 8. razred, OŠ Nikole Hribara, Velika Gorica, mentor iz udruge: Ivica Kolarić, Udruga "Robofreak", mentorica iz škole: Irena Gimpelj Gal
  2. Borut Patčev, 7. razred, OŠ Ive Andrića, Zagreb, mentor iz udruge: Ivica Kolarić, Udruga "Robofreak", mentorica iz škole: Irena Iveković
  3. Jerko Ćubić, 8. razred, OŠ Mate Lovraka, Zagreb, mentorica: Neda Matković

Područje natjecanja: AUTOMATIKA (5. do 8. razred):

  1. Marko Nuli, 7. razred, OŠ Konjščina, Konjščina, mentor: Mladen Prugovečki
  2. Karlo Smirčić, 8. razred, OŠ Milan Brozović, Kastav, mentor: Marin Milardović
  3. Kristijan Bilanović, 8. razred, OŠ Dubrava, Dubrava, mentor: Ivica Košić

Područje natjecanja: MODELARSTVO UPORABNIH TEHNIČKIH TVOREVINA (5. do 8. razred):

  1. Maja Profeta, 8. razred, OŠ Sveti Križ Začretje, Sveti Križ Začretje, mentorica: Božena Belanović
  2. Luka Bodulica, 7. razred, OŠ Selnica, Selnica, mentorica: Dubravka Žignić Resman
  3. Franjo Ksaver Jaroš, 8. razred, OŠ Nikole Hribara, Velika Gorica, mentorica: Irena Gimpelj Gal

Područje natjecanja: RADIOKOMUNIKACIJE (5. do 8. razred):

  1. Kruno Marićak, 8. razred, OŠ Vladimir Nazor, Đakovo, mentorica: Sanja Vidović, KMT Nazorovci
  2. Mario Mitov, 8. razred, OŠ Gripe, Split, mentor iz udruge: Rolando Milin, Radio klub Marjan, mentor iz škole: Andrija Čaljkušić
  3. Slobodan Popović, 7. razred, OŠ Ludbreg, Ludbreg, mentorica: Marina Hrnčić

Nagrade najuspješnijim mladim tehničarima

Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradila je svih dvanaest prvoplasiranih mladih tehničara besplatnim sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici tijekom ljeta 2019. godine.

Hrvatski radioamaterski savez poklonio je najboljim mladim tehničarima sudjelovanje u ovogodišnjem Ljetnom radioamaterskom kampu za djecu i mlade na otoku Prviću ili na Pazinskom radioamaterskom kampu za djecu i mlade.

Hrvatski robotički savez nagradio je drugoplasiranog i trećeplasiranog natjecatelja u robotskom spašavanju žrtve besplatnim sudjelovanjem na robotičkom kampu Robolab od 22. do 27. travnja 2019. godine u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici.

Ostale informacije od 61. natjecanju mladih tehničara

Više informacija dostupno je na stranici Državnog povjerenstva.

Dodatne fotografije dostupne su na Facebook stranici Hrvatske zajednice tehničke kulture.

U želji da se sadašnjim ali i novim nastavnicima pojedinih predmeta tehničkih i ...

257. broj glasila Tehnička kultura (srpanj - rujan 2015.) obrađuje Hrvatski savez informatičara te kroz intervju s predsjednikom Alenom ...

256. broj glasila Tehnička kultura (travanj - lipanj 2015.) obrađuje Natjecanje mladih tehničara, Festival tehničke kulture i Festival znanosti. ...

Broj 622 časopisa ABC tehnike donosi mnoštvo zanimljivih priloga i događanja, uz naše stalne rubrike možete naći i druge zanimljive teme.

Pred vama je časopis ABC tehnike broj 621 od siječnja 2019. godine. Posebno želimo spomenuti članak o gospodinu Zvonimiru Jakoboviću, doktoru ...

Nakon dužeg vremena evo i prosinačkog broja ABC tehnike. Malo kašnjenje uzrokovano objektivnim okolnostima nadamo neće se odraziti na odziv naše ...