Gdje se nalazite: Početna Novosti - Robokup U Primoštenu proglašeni najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske 2017.

U Primoštenu proglašeni najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske 2017.

U Primoštenu proglašeni najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske 2017.
06.04.2017.

U završnici 59. natjecanja mladih tehničara proglašeni su najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske u dvanest područja natjecanja. Državna razina natjecanja održana je u Primoštenu od 29. do 31. ožujka 2017., a domaćin natjecanja bila je OŠ Primošten. Natjecanje su organizirali Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture.

Na 59. natjecanja mladih tehničara sudjelovalo je 7171 učenika na školskoj/klupskoj razini (od 31. siječnja do 3. veljače 2017.), nakon čega su provedena županijska natjecanja (3. ožujka 2017.), dok se u finalu u Primoštenu natjecalo 249 najboljih učenika viših razreda osnovnih škola od 5. do 8. razreda (Primošten, od 29. do 31. ožujka 2017.).

Na svečanosti otvorenja državne razine natjecanja sudionike su pozdravili dr. sc. Nedjeljko Marinov, ravnatelj OŠ Primošten, Mira Križanović, predstavnica Ministarstva znanosti i obrazovanja, Žarko Bošnjak, predstavnik Agencije za odgoj i obrazovanje, Zoran Smolić, zamjenik župana Šibensko-kninske županije, Ivan Vlainić, predsjednik HZTK, i dr. sc. Damir Purković, predsjednik Državnog povjerenstva 59. natjecanja mladih tehničara.

Mladi tehničari su se natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture. Na državnoj razini natjecanja izrađivali su različite tehničke tvorevine: radni stol s policama, maketu kuće, kolektorski elektromotor, robo-igračke (robotizirana kolica i automatska vrata), naponske i strujne ispravljače, diobeni stol, sklopivu kutiju, ksilofon i model pametne kuće. Konstruirali su i programirali robota koji spašava „žrtvu“ te su se orijentirali u otvorenom prostoru uz pomoć zemljovida, kompasa i PMR radio stanice. Mladi fotografi vizualno su se izražavali na temu Život u gradu.

Vrijeme predviđeno za provedbu državnoga natjecanja bilo je 12 školskih sati: 2 školska sata za pisanu provjeru znanja, 8 školskih sati za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Najuspješnijim mladim tehničarima na 59. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske proglašeni su:

Područje natjecanja: MAKETARSTVO I MODELARSTVO (5. razred)

  1. Tea Mataija, OŠ Zvonka Cara, Crikvenica, mentor: Ivo Tkalec
  2. Lara Murgaš, OŠ Retkovec, Zagreb, mentorica: Valentina Dijačić
  3. Ana Pintarić, OŠ Dr. Vinka Žganca – Vratišanec, Vratišinec, mentorica: Mihaela Novak

Područje natjecanja: GRADITELJSTVO (6. razred)

  1. Maja Profeta, OŠ Sveti Križ Začretje, Sveti Križ Začretje, mentorica: Božena Belanović
  2. Ante Vulić, OŠ Kneza Branimira, Donji Muć, mentorica: Alenka Šimić
  3. Dario Sršić, OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac, mentorica: Gabrijela Cvetković

Područje natjecanja: STROJARSKE KONSTRUKCIJE (7. razred)

  1. Zvonimir Idžotić, OŠ Remete, Zagreb, mentor: Josip Podoreški
  2. Nikola Colnar, OŠ Trsat, Rijeka, mentor: Neven Jerčinović
  3. Marko Puškar, OŠ Sveti Petar Orehovec, Sveti Petar Orehovec, mentor: Goran Bejuk

Područje natjecanja: OBRADA MATERIJALA (7. razred)

  1. Vilim Srnec, OŠ Nedelišće, Nedelišće, mentorica: Smiljana Colar
  2. Marta Šimić, OŠ Dugopolje, Dugopolje, mentor: Ivica Šimić
  3. Karlo Piškorić, OŠ Vladimir Nazor – Križevci, Križevci, mentorica: Sandra Vurnek

Područje natjecanja: ELEKTROTEHNIKA (8. razred)

  1. Filip Kuduz, OŠ Don Lovre Katića, Solin, mentorica: Marija Radić
  2. Antonio Vlaić, OŠ Antuna Mihanovića Petropoljskog, Drinovci, mentor: Stipo Kasalo
  3. Ivan Strmečki, OŠ Tin Ujević – Osijek, Osijek, mentor: Milan Šulovnjak

Područje natjecanja: ELEKTRONIKA (8. razred)

  1. Najdan Gazibarić, OŠ Nikole Andrića, Vukovar, mentor: Milenko Šljukić
  2. Marko Perišić, OŠ Vjekoslava Paraća, Solin, mentor: Dragan Stanojević
  3. Dea Hladek, OŠ Mate Lovraka – Kutina, Kutina, mentor: Goran Rebrača

Područje natjecanja: ROBOTIKA (5. do 8. razred)

  1. Vid Martin Lulić, OŠ Julija Klovića, Zagreb, mentor: Petar Dobrić
  2. Leo Sikirić, OŠ Šimuna Kožičića Benje, Zadar, mentorica: Renata Čizmin
  3. Dino Plečko, OŠ Julija Klovića, Zagreb, mentor: Petar Dobrić

Područje natjecanja: FOTOGRAFIJA (5. do 8. razred)

  1. Bruno Špoljarić, 6. raz., OŠ Matije Petra Katančića, Valpovo, mentor: Goran Kupčerić, ZTK Valpovo - Belišće (OŠ Valpovo)
  2. Marta Štampar, 8. raz., OŠ Ivane Brlić-Mažuranić – Virovitica, Virovitica, mentorica: Izabela Konto
  3. Nora Milolović, 6. raz., OŠ Šime Budinića – Zadar, Zadar, mentorica: Tamara Valčić

Područje natjecanja: AUTOMATIKA (5. do 8. razred)

  1. Sven Palac, 8. raz., OŠ Gustava Krkleca, Zagreb, mentor: Josip Jurić
  2. Mihael Žagar, 8. raz., OŠ Vladimir Nazor – Križevci, Križevci, mentori: Ante Starčević i Danijel Šaško, ZTK Križevci
  3. Jurica Razumić, 8. raz., OŠ Slava Raškaj, Ozalj, mentor: Predrag Matko, ZTK Karlovac

Područje natjecanja: MODELARSTVO UPORABNIH TEHNIČKIH TVOREVINA (5. do 8. razred)

  1. Leonarda Žinić, 8. raz., OŠ Dragutina Domjanića - Sveti Ivan Zelina, Sveti Ivan Zelina, mentor: Vinko Gavran
  2. Lara Špralja, 6. raz., OŠ Krune Krstića – Zadar, Zadar, mentorica: Jasenka Čirjak
  3. Benjamin Crnčan, 7. raz., OŠ Ivana Kukuljevića – Belišće, Belišće, mentor: Damir Tomas

Područje natjecanja: ROBOTSKO SPAŠAVANJE ŽRTVE (5. do 8. razred)

  1. Borut Patčev, 5. raz., OŠ Ive Andrića, Zagreb, mentorica: Irena Iveković
  2. Grgur Premec, 8. raz., I. OŠ Dugave, Zagreb, mentorica: Marcela Tubikanec
  3. Jerko Ćubić, 6. raz., OŠ Mate Lovraka - Zagreb, mentorica: Neda Matković

Područje natjecanja: ORIJENTACIJA I KOMUNIKACIJA (5. do 8. razred)

  1. Rea Marković, 7. raz., OŠ Mladost - Jakšić, Jakšić, mentorica: Hana Marketanović, CB radioklub Sokol Požega
  2. Jona Važić, 6. raz., OŠ Franje Krežme, Osijek, mentorica: Ivana Zakanji
  3. Antea Parat, 6. raz., OŠ Retkovec, Zagreb, mentorica: Valentina Dijačić

Rezultate državne razine 59. natjecanja mladih tehničara možete preuzeti ovdje.

Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradit će svih dvanaest prvoplasiranih mladih tehničara besplatnim sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici tijekom ljeta 2017. godine.

Svi podaci o 59. natjecanju mladih tehničara nalaze se na ovoj stranici Državnog povjerenstva.

Više fotografija dostupno je na Facebook stranici Hrvatske zajednice tehničke kulture.
Video prikaz 59. natjecanja mladih tehničara bit će uskoro objavljen na stranici Državnog povjerenstva.

Film s prošlogodišnjeg Natjecanja mladih tehničara dostupan je ovdje.

257. broj glasila Tehnička kultura (srpanj - rujan 2015.) obrađuje Hrvatski savez informatičara te kroz intervju s predsjednikom Alenom ...

256. broj glasila Tehnička kultura (travanj - lipanj 2015.) obrađuje Natjecanje mladih tehničara, Festival tehničke kulture i Festival znanosti. ...

255. broj glasila Tehnička kultura (siječanj - ožujak 2015.) sadrži reportažu Deseta Noć muzeja u Zvjezdanom selu Mosor i ...

Uz novu školsku godinu dolazi i novi broj ABC tehnike s mnoštvom zanimljivih članaka i nacrtom u prilogu. Ponovo od ...

Lepršav i lagan za čitanje, a istodobno stručan i s dahom znanstvenih priloga pomalo. Sadržaji prilagođeni već od nižih razreda, ...

U prilogu je novi broj 605 časopisa ABC tehnike, koristite i čitajte…