Gdje se nalazite: Početna Novosti - Robokup Zlato, srebro i dvije bronce naših učenika na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi

Zlato, srebro i dvije bronce naših učenika na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi

Zlato, srebro i dvije bronce naših učenika na Europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi
13.09.2017.

Krešimir Nežmah (1. raz., SS) osvojio je zlatnu medalju, Patrik Pavić (8. raz. OŠ) srebrnu, a Dorijan Lendvaj (8. raz OŠ) i Eugen Bošnjak (1. raz. SŠ) brončane medalje na 1. europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi koja je od 7. do 13. rujna 2017. održana u Sofiji, Bugarska. Na ovom međunarodnom natjecanju učenika u programiranju nastupilo je 89 natjecatelja iz 22 europske zemlje.

Na 1. europskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi zlatnu medalju osvojio je:

  • KREŠIMIR NEŽMAH, 1. razred, XV. gimnazija Zagreb (u prošloj šk. god. OŠ Matije Gupca, Zagreb)

Srebrnu medalju osvojio je:

  • PATRIK PAVIĆ, 8. razred, OŠ Ante Kovačića, Zagreb

Brončane medalje osvojili su:

  • DORIJAN LENDVAJ, 8. razred, OŠ Popovača (također i priznanje za najmlađeg osvajača medalje)
  • EUGEN BOŠNJAK, 1. razred, XV. gimnazija Zagreb (u prošloj šk. god. OŠ Vjenceslava Novaka, Zagreb)


Za Hrvatsku su na ovom natjecanju nastupili učenici osnovnih škola koji su nastup u reprezentaciji izborili ovogodišnjim najboljim rezultatima na Juniorskoj hrvatskoj informatičkoj olimpijadi, nakon čega su se mladi hrvatski olimpijci tijekom mjeseca srpnja i kolovoza, u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara, intenzivno pripremali za ovaj nastup.

Uspjeh naših mladih informatičara prvenstveno je zasluga njih samih, ali svakako bismo istaknuli da su sva četiri učenika bili redovni polaznici svojih informatičkih udruga/klubova gdje su stekli mnoga znanja i iskustva. Tako su Krešimir, Patrik i Eugen dugogodišnji članovi Zagrebačkog računalnog saveza, dok je Dorijan član Robotičko informatičkog kluba Popovača. Obje udruge, zajedno s još tridesetak drugih, članice su Hrvatskog saveza informatičara.

EJOI natjecanje se, prema propozicijama, sastoji od rješavanja 6 problemskih zadataka kroz 2 dana natjecanja, u programskim jezicima C++ i Java pod operativnim sustavom Linux. Učenici se natječu pojedinačno, a svaku zemlju sudionicu zastupa tim od četiri učenika (rođeni 2002. godine ili mlađi) i dva voditelja.

S članovima hrvatske juniorske informatičke reprezentacije putovali su Nikola Dmitrović, prof. savjetnik, odgovorni voditelj, Adrian Satja Kurdija, stručni voditelj kao i Krešimir Malnar, član Međunarodnog odbora Olimpijade.

Nastup naših mladih informatičara organizirao je Hrvatski savez informatičara. Program se financira iz javnih potreba Republike Hrvatske za tehničku kulturu, a pokroviteljstvo i potporu pružaju Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Kompletan izvještaj s fotografijama, kao i detaljne rezultate, možete pronaći na: http://hsin.hr/ejoi2017/.

257. broj glasila Tehnička kultura (srpanj - rujan 2015.) obrađuje Hrvatski savez informatičara te kroz intervju s predsjednikom Alenom ...

256. broj glasila Tehnička kultura (travanj - lipanj 2015.) obrađuje Natjecanje mladih tehničara, Festival tehničke kulture i Festival znanosti. ...

255. broj glasila Tehnička kultura (siječanj - ožujak 2015.) sadrži reportažu Deseta Noć muzeja u Zvjezdanom selu Mosor i ...

ABC tehnike broj 614 za travanj 2018. pravi je vjesnik proljeća u Tehničkoj kulturi. Naviješćuje i samom naslovnicom početak glavnih programa ...

Malo po malo i dolazi nam proljeće, uskršnji blagdani i ABC tehnike broj 613 za ožujak 2018. godine. Uz prigodne priloge ...

Dragi čitatelji i suradnici, pred vama je novi broj časopisa ABC tehnike za veljaču 2018. godine. U njemu možete naći kompletan ...