Gdje se nalazite: Početna 56. natjecanje mladih tehničara i smotra 2013./2014.

56. natjecanje mladih tehničara i smotra 2013./2014.

Izvještaj o 56. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske i 2. smotri mladih poduzetnika
(školska godina 2013./2014.)


Natjecanje mladih tehničara – najstarije i najbrojnije natjecanje osnovnoškolaca

Natjecanje mladih tehničara i smotra mladih poduzetnika omogućuju afirmaciju darovitih učenika te pridonose razvoju tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) i kreativnosti učenika, odabiru tehničkih ili strukovnih srednjih škola i tehničkih fakulteta te popularizaciji tehničke kulture među učenicima, mentorima i u široj javnosti.

Rezultati 56. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 2. smotre mladih poduzetnika (u daljnjem tekstu: natjecanje i smotra)

Na 56. natjecanju mladih tehničara i 2. smotri mladih poduzetnika (školska/klupska razina) sudjelovalo je 7287 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske, što je ukupan porast od 3,22% u odnosu na prošlogodišnje, 55. natjecanje  (od toga 36,73% u P-kategoriji natjecanja i 48,72% u smotri mladih poduzetnika).

Na državnoj razini natjecanja i smotre mladih poduzetnika u Primoštenu od 2. do 4. travnja 2014. godine, okupilo se više od 500 sudionika, od kojih je bilo 257 natjecatelja i 14 mladih poduzetnika (ukupno 271 učenik) koji su u dvanaest područja natjecanja i na smotri pokazali svoje kompetencije.

Najuspješniji mladi tehničari i poduzetnici te mentori koji su ih pripremali za natjecanje i smotru u školskoj godini 2013./2014.

Ovdje je naveden popis učenika koji su osvojili prva tri mjesta na državnom natjecanju u Primoštenu i troje najuspješnijih mladih poduzetnika, kao i škola koju polaze i ime i prezime njihovog mentora koji ih je pripremao za natjecanje i smotru.

Maketarstvo i modelarstvo (5. razred):

  1. Dina Granić, OŠ Kneza Branimira, Donji Muć, mentorica: Alenka Šimić
  2. Lucija Seljan, OŠ Veliko Trgovišće, V. Trgovišće, mentorica: Branka Žigman
  3. Toni Kaleb, OŠ Stjepana Radića, Metković, mentorica: Ana Ćužić

Graditeljstvo (6. razred):

  1. Ivan Beusan, OŠ Marina Getaldića, Dubrovnik, mentor: Miroslav Kljunak
  2. Dora Borić, OŠ Tina Ujević a, Osijek, mentor: Milan Šulovnjak
  3. Matija Hardi, OŠ Antuna Bauera, Vukovar, mentor: Joza Mihaljev

Strojarske konstrukcije (7. razred):

  1. Krunoslav Brlek, Kristina Špoljar, OŠ Metel Ožegović, Ivanec, mentorica: Kristina Špoljar
  2. Luka Greblo, OŠ Nikola Tesla, Rijeka, mentor: Ante Juraga
  3. Domagoj Lovrečki, OŠ Antuna Mihanovića, Klanjec, mentor: Dragutin Štih

Obrada materijala (7. razred):

  1. Andrea Gregurec, OŠ Antuna Augustinčića, Zaprešić, mentorica: Višnja Gradaščević
  2. Mateo Tokić, OŠ Ljudevit Gaj, Lužani, mentorica: Marija Alagić
  3. Lorena Lazar, OŠ Cestica, Cestica, mentorica: Katica Erlih

Elektrotehnika (8. razred):

  1. Marino Sajko, OŠ Franje Serta, Bednja, mentor: Vlado Abičić
  2. Luka Novotni, OŠ Ivane Brlić-Mažuranić, Orahovica, mentorica: Svjetlana Urbanek
  3. Robert Krušlin, OŠ Vladimir Nazor, Križevci, mentorica: Sandra Vurnek

Elektronika (8. razred):

  1. Iva Hrastnik, OŠ Rudeš, Zagreb, mentorica: Marijana Kobilšek
  2. Benyamin Taourirt, OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, mentorica: Anđelka Barlek
  3. Ivan Pešut, OŠ Čavle, Čavle, mentorica: Mira Fafanđel

Robotika (5. – 8. razred):

  1. Filip Kuzminski, 8. razred, I. osnovna škola – Varaždin, Varaždin, mentor: Ivica Kolarić
  2. Ivan Gusić, 7. razred, OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica, mentorica: Maja Mačinko Kovač
  3. Vilim Lendvaj, 8. razred, OŠ Popovača, Popovača, mentor: Miro Matijaš

Automatika (5. – 8. razred):

  1. Fran Zekan, 7. razred, OŠ Julija Klovića, Zagreb, mentor: Petar Dobrić
  2. Filip Marijanović, 8. razred, OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica, mentorica: Maja Mačinko Kovač
  3. David Mirošević, 8. razred, OŠ Zamet, Rijeka, mentor: Saša Škalamera

Fotografija (5. – 8. razred):

  1. Karlo Kobeščak, 8. razred, OŠ Stjepana Radića - Brestovec Orehovički, Bedekovčina, mentorica: Branka Žigman
  2. Iva Jambrek, 7. razred, OŠ Antuna Augustinčića, Zaprešić, mentorica: Višnja Gradaščević
  3. Mario Štefančić, 8. razred, OŠ Vladimir Gortan, Rijeka, mentor: Venelin Mehić

Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina (5. – 8. razred):

  1. Nika Božić, 5. razred, OŠ Jure Kaštelana, Zagreb, mentorica: Svjetlana Seljanec Savković
  2. Aleksandar Žužul, 7. razred, OŠ Ivanovec, Čakovec, mentor: Željko Medved
  3. Zvonimir Koprivnjak, 6. razred, OŠ Janka Leskovara, Pregrada, mentor: Zvonko Koprivnjak

Orijentacija i komunikacija (5. – 8. razred):

  1. Mateo Plavec, 5. razred, OŠ Antuna Mihanovića, Zagreb, mentor: Dražen Terek, CBRK SOVA
  2. Bruno Luketić, 7. razred, OŠ Ivane Brlić-Mažuranić, Ogulin, mentor: Nikola Božičević
  3. Sandra Pasariček, 6. razred, OŠ Đurmanec, Đurmanec, mentorica: Đurđa Zubić

Robotsko spašavanje žrtve (5. – 8. razred):

  1. Grgur Premec, 5. razred, I. osnovna škola – Dugave, Zagreb, mentorica: Marcela Tubikanec
  2. Robert Špralja, 7. razred, I. osnovna škola – Varaždin, Varaždin, mentor: Ivica Kolarić
  3. Nera Kuzminski, 5. razred, I. osnovna škola – Varaždin, Varaždin, mentor: Ivica Kolarić

Smotra mladih poduzetnika na temu "Igračka" (5. – 8. razred):
Nagrađeni rad:

  • Quadrocopter, Tomislav Belović, 7. razred, II. osnovna škola – Čakovec, Čakovec, mentor: Leonardo Belović, Aeroklub Međimurje

Izdvojeni radovi:

  • Igra tijelima u prostoru, Borna Bosilj, 8. razred, OŠ Vladimir Nazor , Virovitica, mentor: Zlatko Kovačević
  • Loko, Leon Carević, 6. razred, OŠ o. Petra Perice, Makarska, mentor: Harry Jeleć, KMT Zelenka

Potpune rezultate državnog natjecanja i smotre možete preuzeti ovdje.
Video prikaz 56. državnog natjecanja mladih tehničara dostupan je ovdje.
Fotogaleriju državnog natjecanja i smotre možete pogledati na ovoj poveznici.

Nagrade najuspješnijim mladim tehničarima i mladim poduzetnicima

Hrvatski robotički savez nagradio je najuspješnijeg natjecatelja u kategoriji robotskog spašavanja žrtve Proljetnom školom robotike koja će se održati od 12. do 17. travnja 2014. u OŠ Mate Lovraka u Zagrebu. Najuspješniji natjecatelj u ovom području bit će uključen u osnovnoškolsku ekipu koja će predstavljati Hrvatsku na Svjetskom natjecanju u Brazilu ove godine.

Hrvatski fotosavez nagradio je troje najuspješnijih mladih fotografa sudjelovanjem na Ljetnoj fotoradionici za mlade "Istra – Ambijent – kulturna baština".

Sve ostale učenike koji su osvojili prvo, drugo i treće mjesto na državnoj razini natjecanja i troje istaknutih mladih poduzetnika nagradila je Hrvatska zajednica tehničke kulture i to: prvoplasirane natjecatelje i mladog poduzetnika koji je predstavio nagrađeni rad - sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti, a druge i trećeplasirane natjecatelje te mlade poduzetnike koji su predstavili izdvojene radove - sudjelovanjem na Maloj proljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici od 13. do 18. travnja 2014.

Organizatori i suorganizatori

56. natjecanje mladih tehničara i 2. smotru mladih poduzetnika organizirali su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture u skladu s Uputama za provedbu natjecanja i smotri učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2014. godini te Pravilima provođenja 56. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 2. smotre mladih poduzetnika.
Suorganizatori natjecanja i smotre bili su županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, županijske i gradske zajednice tehničke kulture, osnovne škole te udruge tehničke kulture.

Sjedište Državnog povjerenstva bila je Hrvatska zajednica tehničke kulture. Predsjednik Državnog povjerenstva je bio mr. sc. Luka Majetić sa Sveučilišta u Rijeci, Filozofski fakultet, Odsjek za politehniku, a tajnik je bio Žarko Bošnjak, prof., viši savjetnik u Agenciji za odgoj i obrazovanje.

Domaćin natjecanja i smotre na državnoj razini bila je Osnovna škola Primošten.

Zahvala organizatora

Zahvaljujemo ravnatelju Osnovne škole Primošten dr. sc. Nedjeljku Marinovu, djelatnicima i učenicima OŠ Primošten, kao i cijenjenim uzvanicima koji su pozdravili učenike i njihove mentore na otvorenju natjecanja u Primoštenu: Ankici Nježić, pomoćnica ministra znanosti, obrazovanja i sporta, Vinku Filipoviću, ravnatelju Agencije za odgoj i obrazovanje, prof. dr. sc. Anti Markotiću, predsjedniku Hrvatske zajednice tehničke kulture, Zoranu Smoliću, zamjeniku župana Šibensko-kninske županije i mr. sc. Luki Majetiću, predsjedniku Državnog povjerenstva natjecanja.

Zahvaljujemo Autokući Citroen (Savska, Zagreb) koja se pobrinula da sva oprema i materijal sretno stigne do Primoštena, a za učenike koji su osvojili 1. mjesto, osigurali su prigodne poklon pakete, koji su im poslani na kućne adrese po završetku natjecanja.

Razine i vremenik natjecanja i smotre

Natjecanje i smotra provedeni su na tri razine: školska/klupska razina (održana od 11. do 14. veljače 2014.), županijska razina/Grad Zagreb (održana 7. ožujka 2014.) te državna razina (održana od 2. do 4. travnja 2014. u Primoštenu).

Sudionici natjecanja i smotre

Na 56. natjecanju mladih tehničara i 2. smotri mladih poduzetnika (školska/klupska razina) sudjelovalo je 7287 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske.
Na državnom natjecanju i smotri u Primoštenu od 2. do 4. travnja 2014. godine okupilo se više od 500 sudionika, od kojih je 257 natjecatelja i 14 mladih poduzetnika (ukupno 271 učenik) koji su u dvanaest područja natjecanja i na smotri pokazali svoje kompetencije.

Sudionici natjecanja i smotre su učenici osnovnih škola od petog do osmog razreda, članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama, udrugama tehničke kulture (podmladak udruga tehničke kulture) ili srodnim ustanovama.
Mladi poduzetnici su učenici osnovnih škola od petog do osmog razreda koji su povezujući različita područja tehničke kulture tijekom školske godine 2013./2014. u školi, udruzi tehničke kulture, srodnoj ustanovi ili kod kuće stvorili unikatni rad na zadanu temu "Igračka".

Područja natjecanja

Učenici su se natjecali u dvanaest područja tehničke kulture unutar dviju kategorija: H-kategorija (natjecanje se provodilo po Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu za tehničku kulturu u osnovnoj školi - HNOS) i P-kategorija (natjecanje se provodilo po programu za posebna područja tehničke kulture, a organizatori natjecanja i smotre na školskoj/klupskoj razini bila su povjerenstva u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture).

Područja natjecanja u H-kategoriji bila su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred). U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazali su svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, orijentacija i komunikacija i robotsko spašavanje žrtve.

Nositelji područja u H-kategoriji natjecanja bili su: Šimo Vukasović (maketarstvo i modelarstvo), Ivan Rajsz (graditeljstvo), Branko Mrkonjić (strojarske konstrukcije), Ivan Jukić (obrada materijala), Marino Čikeš (elektronika), Dragan Stanojević (elektrotehnika) i Andrija Gregurić (robotika).
Na prijedlog Hrvatske zajednice tehničke kulture, koja je bila nositelj i koordinator P-kategorije natjecanja, nositelji područja u P-kategoriji bili su: Branimir Markulin Grgić (automatika), Predrag Bosnar (fotografija), Ivan Rajsz (modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina), Đuka Pelcl (orijentacija i komunikacija) te Jelka Hrnjić (robotsko spašavanje žrtve).

Sadržaj i trajanje natjecanja

Natjecanje se sastojalo od tri dijela: pisane provjere znanja (moglo je donijeti najviše 30% bodova od ukupnog broja bodova), izrade tehničke tvorevine - praktičnog rada (moglo je donijeti najviše 50% bodova) te predstavljanja tehničke tvorevine (moglo je donijeti najviše 20% bodova od ukupnog broja bodova).

Vrijeme predviđeno za provedbu školskog/klupskog natjecanja bilo je: 30 minuta za pisanu provjeru znanja, 60 minuta za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.
Vrijeme predviđeno za provedbu županijskog natjecanja bilo je: 45 minuta za pisanu provjeru znanja, 90 minuta za izradu tehničke tvorevine, 30 minuta za pripremu predstavljanja tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.
Vrijeme predviđeno za provedbu državnoga natjecanja bilo je dva dana, to jest ukupno 12 školskih sati: 2 školska sata za pisanu provjeru znanja, 8 školskih sati za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Znak natjecanja mladih tehničara

Znak natjecanja sastoji se od triju pravokutnika unutar kojih su stilizirana slova N, M i T. Gornji pravokutnik je oker boje i asocira na toplinu i Sunce, koje je prirodni izvor energije, sivi pravokutnik predstavlja tehnologiju, a zeleni asocira na ekologiju i prirodu.

Hrvatska zajednica tehničke kulture promiče slobodno korištenje znaka natjecanja kako bi svaka aktivnost povezana s natjecanjem mladih tehničara i smotrom mladih poduzetnika, bez obzira tko je organizira i gdje, postala svima prepoznatljiva i dovela do uključivanja većeg broja učenika i njihovih mentora u natjecanje.

Izdvojeni dokumenti i internetske stranice

Pravila 56. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 2. smotre mladih poduzetnika
Opis posebnih područja tehničke kulture (P-kategorija)
Rezultati državnog natjecanja mladih tehničara i smotre, Primošten 2014.
Popis učenika koji su bili pozvani na državno natjecanje mladih tehničara i smotru 2014.
Državno povjerenstvo 56. natjecanja mladih tehničara
Ocjenjivačka povjerenstva državnog natjecanja i smotre 2014.
Program državnog natjecanja, Primošten, 2014.
Osnovna škola Primošten - domaćin državnog natjecanja od 2. do 4. travnja 2014.
Fotogalerija državnog natjecanja 2014.
Županijska povjerenstva 56. natjecanja mladih tehničara
Broj natjecatelja i mladih poduzetnika po područjima i županijama 2013./2014. (školska/klupska razina)
Automatika – primjeri zadataka
Radna verzija Priručnika za pripremu natjecanja mladih tehničara u području orijentacije i komunikacije (autori: Đuka Pelcl, Davor Marković i Mislav Bošnjak)
Važno je poticati izvrsnost (dr. sc. Željko Jovanović, ministar znanosti, obrazovanja i sporta)
Praktična primjena znanja neizmjerno je važna i nezamjenjiva stavka suvremenog obrazovanja (Vinko Filipović, prof., ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje)
Tehnička kultura danas - nužna sastavnica obrazovanja mladih i razvoja gospodarstva (prof. dr. sc. Ante Markotić, predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture)
Doprinos profesionalnoj orijentaciji izbora tehničkog zanimanja (mr. sc. Luka Majetić, predsjednik Državnog povjerenstva)
Pozdravni govor ravnatelja OŠ Primošten (dr. sc. Nedjeljko Marinov)
Osvrt na 55. natjecanje mladih tehničara (šk. god. 2012./2013.)
Izbor izdanja Hrvatske zajednice tehničke kulture


Članovi Državnog povjerenstva 56. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 2. smotre mladih poduzetnika

Na temelju suglasnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta od 26. rujna 2013., ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje donosi Odluku o sastavu Državnog povjerenstva 56. natjecanja mladih tehničara i 2. smotre mladih poduzetnika u školskoj godini 2013./2014. U Državno povjerenstvo imenuju se:

  1. mr. sc. Luka Majetić, Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, Odsjek za politehniku, Omladinska 14, Rijeka, predsjednik
  2. Žarko Bošnjak, Agencija za odgoj i obrazovanje, Donje Svetice 38, Zagreb, tajnik
  3. Predrag Bosnar, Hrvatski fotosavez, Zagreb, Dalmatinska 12
  4. Marino Čikeš, Dom mladih, Rijeka, Laginjina 15
  5. Andrija Gregurić, Osnovna škola Otona Ivekovića, Stjepana Pasanca b.b., Zagreb
  6. Jelka Hrnjić, OŠ Mate Lovraka, Aleja Blaža Jurišića 13, Zagreb
  7. Ivan Jukić, OŠ Budrovci, Gupčev trg 8, 31400 Budrovci
  8. Sanja Kovačević, Osnovna škola Augusta Šenoe, Selska cesta 95, Zagreb
  9. Zoran Kušan, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12
  10. Jasna Malus Gorišek, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12
  11. Branimir Markulin Grgić, Sveučilište u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Ivana Lučića 5, Zagreb
  12. Branko Mrkonjić, Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić, Školska 1, 32271 Rokovci-Andrijaševci
  13. Đula Nađ, Osnovna škola Jabukovac, Zagreb, Jabukovac 30
  14. Đuka Pelcl, Hrvatski savez CB radioklubova, Dalmatinska 12, Zagreb
  15. Ivan Rajsz, Osnovna škola Velikog Trojstva, Veliko Trojstvo, Bjelovar, Braće Radića 49
  16. Dragan Stanojević, Osnovna škola Vjekoslava Paraća, Dudini 17, Solin
  17. Zdenka Terek, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12
  18. Biljana Trifunović, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12
  19. Hrvoje Vrhovski, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb, Dalmatinska 12
  20. Šimo Vukasović, Osnovna škola Huga Badalića, Borovska 3, Slavonski Brod
  21. Leon Zakanji, OŠ Miroslava Krleže, Kralja Zvonimira 100, Čepin

Arhiva natjecanja mladih tehničara

Arhiva i fotogalerije s prethodnih natjecanja mladih tehničara dostupne su na stranicama Hrvatske zajednice tehničke kulture www.hztk.hr (u izborniku Natjecanja) i Agencije za odgoj i obrazovanje:
Najizvrsniji učenici nagrađeni Oskarom znanja.(2012.) ,
Oskar znanja uručen državnim i međunarodnim prvacima i njihovim mentorima (2013.)

257. broj glasila Tehnička kultura (srpanj - rujan 2015.) obrađuje Hrvatski savez informatičara te kroz intervju s predsjednikom Alenom ...

256. broj glasila Tehnička kultura (travanj - lipanj 2015.) obrađuje Natjecanje mladih tehničara, Festival tehničke kulture i Festival znanosti. ...

255. broj glasila Tehnička kultura (siječanj - ožujak 2015.) sadrži reportažu Deseta Noć muzeja u Zvjezdanom selu Mosor i ...

Pred Vama je novi broj časopisa ABC tehnike. Slobodno provjerite što smo u ovom broju za Vas priredili. Kompletan broj možete ...

Svim čitateljima želimo sretnu novu 2017. godinu. Pred vama je ABC tehnike broj 601. Ušli smo u još jednu eru od ...

Prošlo je 60 godina od prvog broja našeg i vašeg časopisa ABC tehnike i kroz sve te godine objavljeno je 600 ...