3. Robokup, 24. - 26. siječnja 2020. Stubičke Toplice

Hrvatska zajednica tehničke kulture u suradnji s Hrvatskim robotičkim savezom, organizirala je 13. Robokup - ekipno natjecanje iz elementarne robotike - namijenjeno učenicima viših razreda osnovnih škola. Škola domaćin već drugi puta za redom bila je OŠ Vladimira Bosnara iz Stubičkih Toplica, a natjecanje je održano od 24. do 26. siječnja 2020. u hotelu Matija Gubec u Stubičkim Toplicama.

Hrvatska zajednica tehničke kulture u suradnji s Hrvatskim robotičkim savezom, organizirala je 13. Robokup - ekipno natjecanje iz elementarne robotike - namijenjeno učenicima viših razreda osnovnih škola. Škola domaćin već drugi puta za redom bila je OŠ Vladimira Bosnara iz Stubičkih Toplica, a natjecanje je održano od 24. do 26. siječnja 2020. u hotelu Matija Gubec u Stubičkim Toplicama.

Održavanje ovogodišnjeg Robokupa poklopilo se s obljetnicom prvog spominjanja riječi "robot" u povijesti: 25. siječnja 1921. godine, premijerno je izvedena predstava Karela Čapeka - "R.U.R." (Rossumovi univerzalni roboti). Robokup je otvorio župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar uz pomoć najmlađih robotičara Ele i Rafaela iz dječjeg vrtića Zvončić iz Zagreba, a okupio je natjecatelje iz 10 hrvatskih županija i Bosne i Hercegovine. Iz Republike Hrvatske nastupilo je 19, a iz Bosne i Hercegovine 2 natjecateljske ekipe. Svaku natjecateljsku ekipu predvodila je mentorica, odnosno mentor.
Robokup je okupio više od 120 sudionika (natjecatelj, mentori, organizatori, djeca iz vrtića, itd). Natjecatelji su odmjerili znanje u tri zadatka: strujni krugovi, programiranje mikroupravljačkog sučelja i programiranje i ugađanje unaprijed izrađene robotske konstrukcije.

Uz službeni dio natjecanja organizirane su i tri popratne aktivnosti:
• Radionica za mentorice na kojoj su prikazana različita rješenja koja omogućuju spajanja dijelova iz različitih konstrukcijskih platformi (Fisher, Mbot, Lego itd).
• Mališani iz dječjih vrtića su se natjecali u paralelnoj vožnji robotskih kolica. Ekipe najmlađih natjecatelja oformljene su iz dječjih vrtića Zvončić iz Zagreba, Zvirek iz Stubičkih Toplica i dječjeg vrtića Bjelovar iz Bjelovara.
• Pripremljena je i radionica uporabe Bee-Bota, robotića namijenjenih najmlađim robotičarima i njihovim odgajateljicama – popularnim „tetama iz vrtića“.
Ukupni pobjednik Robokupa je natjecateljska ekipa iz OŠ Sesvetska Sela u sastavu: Fran Bartoluci, Marko Raič, Lucija Brletić, a predvodio ju je mentor Aleksandar Čubra. Učenici najbolje ekipe nagrađeni su Ljetnom školom tehničkih aktivnosti u Kraljevici, a njihov mentor kompletom dijelova za robotiku koji će pomoći unaprjeđenju njegovog rada. Nagrade je osigurala Hrvatska zajednica tehničke kulture.


Popis svih natjecateljskih ekipa s njihovim plasmanom možete pogledati ovdje.

Video s otvaranja Robokupa

Tijek natjecanja

Proglašenje pobjednika i dodjela medalja

Za više fotografija kliknuti na www.facebook.com/hztk.hr/

 


Rezultati državne razine natjecanja ROBOKUP 2019/20.

Opis zadataka na državnoj razini Robokupa:
1. dio natjecanja: Izrada strujnih krugova na eksperimentalnoj pločici.
Organizator osigurava sav potrebni materijal za izradu zadanih strujnih krugova.

2. dio natjecanja: Programiranje mikroupravljačkog sučelja.
Ekipe na natjecanje donose svoja mikroupravljačka sučelja, računalo, spojne kablove, napajanje. Moguće je koristiti bilo koju Arduino kompatibilnu ili neku drugu platformu, poput PIC platformi. Bitno je da se koristi mikroupravljačko sučelje, a ne računalni međusklop (interface).
Minimalni zahtjevi koje mikroupravljačko sučelje mora zadovoljavati da bi se zadatak mogao uspješno izvršiti:
8 digitalnih izlaznih izvoda (pinova)
1 analogni ulazni izvod (pin)
2 digitalna ulazna izvoda (pina)

Pri izvršavanju zadataka mikroupravljačko sučelje ne smije nikakvom vezom biti spojeno s računalom.
Materijal za zadatke osigurava organizator.

3. dio natjecanja: Programiranje i ugađanje unaprijed izrađene robotske konstrukcije.
Ekipe na natjecanje donose gotovo robotsko vozilo. Robotsko vozilo može biti izrađeno iz konstrukcijskih elemenata (Fischer, Lego, Eitech i sl.). Također može se koristiti gotovo robotsko vozilo (Mbot, Emoro i sl) i/ili samostalno izrađena konstrukcija. Da bi robotsko vozilo uspješno savladalo zadatak, mora imati na sebi senzore za praćenje crte, jednu bijelu svjetleću diodu jačeg intenziteta i elektromagnet.

Pomoću senzora za praćenje crte vozilo otkriva stazu po kojoj treba voziti te broj crnih linija koje treba prijeći.

Svjetleća dioda služi za osvjetljavanje podloge, naime vozilo u jednom trenutku mora stazi poslati signal. Staza taj signal očitava pomoću svojih fotosenzora. Preporučuje se da svjetleća dioda bude pričvršćena na prednjoj lijevoj strani vozila.

Elektromagnet služi da bi vozilo u zadanom trenutku ili situaciji moglo s podloge podići metalnu pločicu koju zatim treba na drugom mjestu ispustiti. Preporuka je da elektromagnet bude pričvršćen na prednjoj desnoj strani vozila.

Poželjno je da dodatni dijelovi robotskog vozila (senzor crte, svjetleća dioda i elektromagnet) budu tako pričvršćeni na vozilo da im se lagano i brzo može mijenjati pozicija.

Ekipe mogu donijeti i montirati dodatnu opremu prema svojim željama, mogućnostima i sposobnostima.

R. br.

Županija

Vrijeme održavanja

Mjesto održavanja

Domaćin

Organizator

Suorganizator

1.

Zagrebačka

11. listopada 2019.

OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica

OŠ Eugena Kvaternika

2.

Grad Zagreb

18. studenoga 2019.

OŠ Sesvetska Sela, Sesvetska Sela

OŠ Sesvetska Sela

3.

Karlovačka

26. studenoga 2019.

ZTK Karlovac

ZTK Karlovac

4.

Zadarska

17. prosinca 2019.

ZTK Zadarske županije

ZTK Zadarske županije

vrh stranice