12. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić

05.10.2010.

Školu je organizirao Hrvatski filmski savez u Čakovcu od 22. do 31. kolovoza 2010. kao seminar medijske kulture s osnovnim stupnjem te pet polaznih, odnosno sedam specijaliziranih radionica.

Radionica animiranog filma u 12. školi medijske kulture, Čakovec, 2010.12. škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić održana je u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, koji je bio i njezin realizator, a u suradnji i s tehničkom potporom Hrvatske kinoteke/Hrvatskog državnog arhiva, Autorskog studija FFV, Zagreb, Filmske autorske grupe Enthusia Planck, Samobor, FKK Đakovo, Đakovo, FKV Zaprešić, Zaprešić, iStyle, Zagreb, Kinokluba Zagreb, Zagreb, Kinokluba Split, Split, Kinokluba Mursa, Osijek i Škole animiranog filma, Čakovec. Glavni je pokrovitelj bio iStyle. Održavanje 12. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić financijski i na druge načine su potpomogli Hrvatski audiovizualni centar, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Međimurska županija, Centar za kulturu Čakovec i www.fotografija.hr te Hrvatski radio Čakovec kao medijski pokrovitelj. Školu medijske kulture Dr. Ante Peterlić vodio je Savjet škole kojemu je predsjednik Petar Krelja, a članovi su Nikica Gilić, Carmen Lhotka, Vesna Lendić-Kasalo, Slavica Kovač, Bruno Kragić, Edo Lukman, Krešimir Mikić, Irena Paulus, Dubravka Težak i Hrvoje Turković. Tajnica Škole bila je Vanja Hraste, a voditeljica Vera Robić Škarica. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH dalo je preporuku za provedbu 12. škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić.

Predavači su na prvom stupnju seminara medijske kulture i na metodičkoj radionici za učitelje medijske kulture bili dr. Midhat Ajanović, dr. Nikica Gilić, Josip Grozdanić, Slavica Kovač, prof., mr. Bruno Kragić, Petar Krelja, prof. Krešimir Mikić, Tomislav Šakić, dr. Dubravka Težak,. dr. Hrvoje Turković i Marina Zlatarić, prof.

Među 112 polaznika dvanaeste Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić brojni su učitelji i profesori osnovnih i srednjih škola, kao i studenti raznih fakulteta, najviše filozofskih, učiteljskih i umjetničkih, odnosno voditelji ili članovi filmskih ili video družina, koji su došli iz Bjelovara, Brestovja, Čakovca, Daruvara, Delnica, Dubrovnika, Đakova, Gračaca, Gunje, Ivanca, Karlovca, Koprivnice, Krapine, Križa, Križevaca, Macinca, Male Subotice, Motovuna, Murskog Središća, Novog Marofa, Orahovice, Osijeka, Pule, Rijeke, Selnice, Sesveta, Slatine, Sračinca, Svetog Ilije, Svetog Martina na Muri, Trogira, Varaždina, Virovitice, Vratišinca, Vrbovca, Zadra, Zagreba i Zaprešića, a sudjelovanje polaznice iz Brčkog, Bosna i Hercegovina, daje 12. školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić i međunarodno značenje.

Radionica TV reportaže na 12. školi medijske kulture, Čakovec, 2010.Liste sudionika Škola medijske kulture održanih u proteklih dvanaest godina, kojih je ukupno bilo više od devetsto, od kojih se dio kontinuirano vraća, pa je tako ove godine obilježeno sudjelovanje dvije polaznice koje su u Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić svih dvanaest godina, uz nekoliko onih koji su prisutni puno desetljeće i više, pokazuju kako je najveći broj voditelja filmskih ili video družina u osnovnim i srednjim školama temeljne spoznaje o filmskom i videostvaralaštvu djece i mladeži stekao u Školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić. Stalan rast broja filmskih i video družina djece i mladeži, broja voditelja i ostvarenih radova u Republici Hrvatskoj izravno je povezan sa njihovim sudjelovanjem u radu Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić.

Na prvom, osnovnom stupnju seminara medijske kulture sudjelovalo je 14 polaznika koji su slušali predavanja o audiovizualnim medijima (film, televizija, radio, video, novo komunikacijsko okružje), filmu i drugim medijima, teoriji filma, strukturi filmskoga djela, povijesti filma, hrvatskom filmu do 1941. godine, hrvatskom filmu od 1941. godine, metodičkim pristupima u nastavi medijske kulture – odgoju i medijima, vrstama i metodama dokumentarnog filma te uvodu u animaciju i zagrebačkoj školi.

Polaznici prvog stupnja seminara medijske kulture i svi drugi zainteresirani polaznici Škole medijske kulture mogli su poslušati i predavanje dr. Hrvoja Turkovića o filmskim vrstama te Carmen Lhotka i Tomislava Vujnovića o zaštiti audiovizualnog gradiva, odnosno pogledati projekciju Zabranjenih hrvatskih dokumentaraca (''Spužvari i koraljari'', 1947, ''Zameteni trag'', 1972, ''Bino, oko galebovo'', 1973, ''Splendid isolation'', 1973, ''Poslije štrajka'', 1988) uza stručne komentare Josipa Grozdanića i izlaganje Petra Krelje, autora nekih od prikazanih filmova, odnosno sudjelovati na radionicama Martine Petrović i predstavljanjima Programa MEDIA s ciljem ispunjavanja prijavnice za razvoj projekata, Željka Milića o nastavničko-prezentacijskim mogućnostima korištenja programa i alata Apple, Vesne Lendić-Kasalo o organizacijama civilnog društva u Hrvatskoj te projekciji filma ''Vuk samotnjak'' redatelja Obrada Gluščevića.

Za sve polaznike Škole svake su večeri održavane projekcije značajnih djela domaće i strane filmske umjetnosti, sa stručnim uvodima filmskih teoretičara mr. Brune Kragića, Petra Krelje, Josipa Grozdanića, Carmen Lhotka i Midhata Ajanovića te s analizom samih polaznika koja je održavana idućeg jutra. Sudjelovanje na projekcijama i analizama je bilo obavezno za sve polaznike Škole.

Radionica za dokumentarni film voditelja Damira Čučića, sa stručnim suradnicima Draganom Markovićem i Hrvojem Mršićem, imala je 14 polaznika, a snimili su dokumentarni film Od A do Z u trajanju od dvadeset i dvije minute.

Radionica za igrani film voditeljice Snježane Tribuson, sa stručnim suradnicima Brankom Lintom i Vjeranom Pavlinićem, okupila je 7 polaznika koji su snimili kratki igrani film Mamina djeca u trajanju od osam minuta.

Radionica za TV-reportažu voditelja Dražena Ilinčića, sa stručnim suradnicima Darkom Drinovcem i Igorom Kožićem, sa 7 polaznika, snimila je TV-reportaže Prvi peron, u trajanju od sedam minuta i Zlato moje, u trajanju od jedanaest minuta.

Radionica za animirani film voditelja Ede Lukmana, sa stručnom suradnicom Jasminkom Ljubić Bijelić, sastojala se od početne skupine u kojoj je bilo 4 polaznika i napredne skupine s jednim polaznikom. Na radionici je napravljen animirani film Animacija u trajanju od šest i pol minuta.

U metodičku radionicu za učitelje medijske kulture voditelja Krešimira Mikića, sa stručnim suradnikom Mladenom Burićem i bilo je uključeno 6 sudionika. Radionica se bavila temama metodičkog pristupa mediju filma i televizije – strukturalnog, od ideje do projekcije, medija, medijskog pedagoga, medijske kulture, primjene video tehnologije u nastavi medijske kulture, metodičkog pristupa nastavnomedijskom programu, metodičkog pristupa radiju i stripu, metodičkog pristupa mediju filma i televizije – povijesnog i sociološkog, metodičkog pristupa mediju filma i televizije – autorskog, metodičke obrade dokumentarnog filma, književnosti i medija, metodičke obrade igranog filma, novih medija i književnosti u nastavi medijske kulture, novih tehnologija i budućnosti filma, metodičke obrade animiranog filma, filma i kazališta, dječjeg filma u nastavi medijske kulture, metodičkog pristupa novinama i računalnim igrama, metodičkog pristupa novim medijima (računale igre, digitalna fotografija, multimediji, Internet), TV kao medija te metodičkih priprema polaznika radionice i metodičkog pristupa igranom filmu „Kino Raj“ Giuseppea Tornatorea.

Specijalizirana radionica za kameru i snimanje voditelja Borisa Poljaka, sa stručnim suradnicima Dinkom Radonić i Jerom Gruićem, imala je 12 polaznika koji su napravili vježbu Dežđ u trajanju od šest minuta.

Specijaliziranu radionicu za montažu vodila je Ivana Fumić i Slavena Zečevića, sa stručnim suradnicima Marinom Juranićem i Damirom Razumovićem. Dvanaest polaznika napravilo je četiri vježbe u ukupnom trajanju od devet minuta.

Na specijaliziranoj radionici za filmski scenarij voditelja Gorana Tribusona sa 6 polaznika, nastala su četiri scenarija.

Specijalizirana radionica za postprodukciju zvuka voditeljice Dubravke Premar, sa stručnim suradnicima Nikolom Bišćanom i Hanom Deželić, imala je 7 polaznika. Na radionici je obrađen zvuk u vježbama Pozadina, dugoj tri minute i Priče jednog stabla, dugoj šest minuta.

Specijalizirana radionica za digitalnu fotografiju voditelja Darija Petkovića, sa stručnim suradnicima Milivojem Kuharom i Tomislav Buzom imala je 8 polaznika koji su slušali teorijska predavanja, a u praktičnom dijelu snimili brojne fotografije.

Specijalizirana radionica radio igre za djecu voditeljice Vedrane Vrhovnik sa stručnom suradnicom Ankom Savić, koja je pokrenuta po prvi put na 12. školi medijske kulture Dr. Ante Peterlić, imala je 6 polaznika, a snimili su gotovo sat vremena duge dvije radio drame, Pupoljci i Strašna priča.

Specijalizirana radionica radio reportaže voditeljice Višnje Biti sa stručnom suradnicom Ankom Savić, imala je sedam polaznica, a uz svakodnevna emitiranja priloga na Hrvatskom radiju Čakovec, snimile su i desetominutnu reportažu Zvučna razglednica Čakovca.

Na završnoj prezentaciji održanoj 31. kolovoza u Centru za kulturu Čakovec, prikazani su svi snimljeni filmovi, vježbe i fotografije. Medijska je pozornost ove godine bila vrlo izražena pa su tako uz svakodnevna javljanja na internetskim stranicama Hrvatskog filmskog saveza, koja su prenošena svim zainteresiranim medijima te uza svakodnevno emitiranje petnaestminutnog programa Kronika dana Radija MM, odnosno polusatne emisije Gost urednik Radija MM, koje su u eteru Hrvatskog radija Čakovec postale dostupne daleko širem krugu slušatelja, zabilježene prigodne emisije i prilozi na Hrvatskoj televiziji, u dnevnim tiskovinama, kao i prilozi u emisijama Hrvatskog radija Zagreb.

Posebnu su važnost ove godine imala dvije nove radionice, Specijalizirana radionica za radio igre za djecu odnosno Specijalizirana radionica radio reportaže, koje su privukle veliku pozornost polaznika i od kojih se očekuje jednako uspješan nastavak u budućnosti.

Realizatori dvanaeste Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić bili su Matko Burić, Mladen Burić, Gordana Gorički, Krunoslav Heidler, Stanislav Majerić, Damir Pezerović, Duško Popović, Fran Sokolić i Željko Radivoj.

Konačna i potpuna evaluacija dvanaeste Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić bit će moguća nakon održavanja 48. revije hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece, koja se od 23. do 26. rujna 2010. godine održava u Zagrebu, a na koju je prijavljeno ukupno 152 dječja rada, od kojih je 94 uvršteno u službenu konkurenciju Revije, odnosno 15. revije hrvatskog filmskog i videostvaralaštva mladeži, od 9. do 12. rujna 2010. godine u Karlovcu, s ukupno 73 prijavljena rada i 39 odabrana za službenu konkurenciju. Broj filmskih ili video družina djece odnosno mladeži te njihovih voditelja, kao i kvaliteta snimljenih radova pokazat će konačni rezultat dvanaeste Škole, a pokazatelji za prvih jedanaest godina jamče jednaki uspjeh i ove godine.

Pregled produkcije koja je realizirana u 12. školi medijske kulture

  • ZVUČNA RAZGLEDNICA ČAKOVCA - RADIO reportaža, trajanje 10 min. i 5 sek.
  • PUPOLJCI - Radio igra, trajanje, 18 min. 43 sek.
  • STRAŠNA PRIČA - Radio igra, trajanje, 26 min. 30 sek.
  • PRVI PERON - TV reportaža, trajanje 7 min. i 10 sek.
  • ZLATO MOJE - TV reportaža, trajanje 10 min. i 40 sek.
  • ANIMACIJA - Animirani, trajanje 6 min. i 30 sek.
  • MAMINA DJECA - Igrani film, trajanje 8 min. i 10 sek.
  • ONAJ ISTI PRIVJESAK - Scenarij za kratki igrani film
  • KOCKA ZA ŽIVOT - Scenarij za kratki igrani film
  • ZABUNA - Scenarij za kratki igrani film
  • SASTANAK - Scenarij za kratki igrani film
  • DEŽĐ - Snimateljska vježba, trajanje 6 min.
  • 4 VJEŽBE - Montažne vježbe, trajanje 9 min.
  • POZADINA - Vježba za postprodukciju zvuka, trajanje 3 min.
  • PRIČA JEDNOG STABLA - Vježba za postprodukciju zvuka, trajanje 3 min 6 min. i 4 sek.
  • SLOBODNA TEMA - Četiri tematske priče u digitalnoj fotografiji prezentacijskog trajanja 4 min.
  • OD A DO Z - Dokumentarni film, trajanje 22 min.

vrh stranice