20 godina djelovanja ZTK Varaždinske županije i Grada Varaždina

20.12.2015.

Na prigodnoj svečanosti koja je održana u četvrtak 17. prosinca 2015. godine obilježeno je dvadeset godina djelovanja Zajednice tehničke kulture Grada Varaždina i Zajednice tehničke kulture Varaždinske županije u samostalnoj Republici Hrvatskoj. Uz zastupnike obiju zajednica svečanosti su prisustvovali i dobitnici priznanja, njih tridesetak, za njihov doprinos razvoju tehničke kulture na području Varaždinske županije i Grada Varaždina.

 

Uvodno je o uspjesima proteklih dvadeset godina govorio Josip Levatić predsjednik Zajednice tehničke kulture Varaždinske županije koji je ujedno s predsjednikom Zajednice tehničke kulture Grada Varaždina Stjepanom Androlićem uručio priznanja. Prisutne je u ime Grada Varaždina pozdravila Draženka Dević, a u ime Hrvatske zajednice tehničke kulture Željko Medved. Na dobivenim priznanjima zahvalio se Krešimir Miolčić.

ZTK Grada Varaždina

Od samog početka 1946. godine u okviru Komisije „Tehnika i sport“ na području općine Varaždin djeluju društva i klubovi Narodne tehnike. Tehničke „novotarije“ zainteresirale su pojedince iz našeg Grada i bliže okolice i davno prije drugog svjetskog rata. To se prije svega odnosilo na pojedinačno bavljenje automobilizmom, radiamaterizmom i zrakoplovstvom. Već 1948. godine u Varaždinu je formiran Gradski odbor Narodne tehnike. Narodna tehnika općine Varaždin, kao društvena organizacija, konstituirana je 1963. godine. Od 1982. do 1986. godine djelovalo je dvanaest klubova udruženih u Općinsku konferenciju Narodne tehnike.

Osnivačka skupština Zajednice tehničke kulture Varaždin u samostalnoj Hrvatskoj održana je 20. srpnja 1995. godine. Osnivači su bili Klub podvodnih aktivnosti Drava, Društvo inovatora Varaždinske županije, Radioklub Varaždin, CB radioklub Sloga, Kajak-kanu klub Varteks, Fotosekcija Sloboda-VIS i Društvo pedagoga tehničke kulture Varaždin. Za prvog predsjednika izabran je Josip Levatić, kao predstavnik Radiokluba, a za tajnika Drago Labaš iz Društva pedagoga tehničke kulture.

Varaždin je često bio domaćin najvećih natjecanja i smotri u tehničkoj kulturi. U Varaždinu su se održavale Republičke smotre i natjecanja astronomskih društava, radnika šumarstva, padobranaca, kajakaša, metalaca, astronautičkih i raketnih organizacija, mladih tehničara, a održano je i više nacionalnih izložbi fotografija.

Dakako, djelovanje Zajednice i njenih 13 udruga s preko 800 članova odvija se na području Grada Varaždina, dok neke udruge djeluju i na području čitave Varaždinske županije. Aktivnosti Zajednice i njenih članica odnosi se prije svega na odgoj, obrazovanje i osposobljavanje za stjecanje tehničkih, tehnoloških i informatičkih znanja i vještina, inventivni rad i širenje znanstvenih i tehničkih dostignuća. Sredstva koja su potrebna za ostvarivanje zacrtanih programa djelovanja ostvaruju se iz Proračuna Grada Varaždina, donacijama zainteresiranih poduzeća i uplatama građana za određene tečajeve. Sredstva se prije svega koriste za ostvarivanje programa tehničke kulture, a prema potrebi i za nabavku opreme i stvaranje kvalitetnijih uvjeta rada.

Početkom prosinca 2004. godine uz Dan Grada Varaždina Zajednica tehničke kulture i desetak njenih članica dobili su na korištenje nove prostorije u Ulici Juraja Križanića 33. Prostorije od gotovo 500 kvadratnih metara im je dodijelio Grad Varaždin, a opremanje su pomogli Hrvatska zajednica tehničke kulture i Varaždinska županija. U navedenim prostorima odvijaju se brojne tehničke aktivnosti a članovi pojedinih udruga postižu zavidne rezultate na brojnim natjecanjima, smotrama i izložbama.

Predsjednici Narodne tehnike općine Varaždin, Općinske konferencije Narodne tehnike Varaždin, Zajednice tehničke kulture Varaždin i Zajednice tehničke kulture Grada Varaždina bili su prema pronađenim dokumentima: Ivan Žmegač, Marinko Arsenić, Branko Hrašćanec, Ninoslav Birolla, Stjepan Ratkaj, Zdravko Pizek, Asić Nikola, Josip Levatić, Teodor Abramić i Stjepan Androlić.

U sastavu Zajednice tehničke kulture Grada Varaždina danas djeluje 13 slijedećih udruga: Radioamaterska udruga Sloga, Društvo energetičara, Društvo inovatora Varaždinske županije, Društvo pedagoga tehničke kulture Varaždin, Foto-klub „Sloboda“, Foto klub Varaždin, Kajak kanu klub „Varteks“, Klub podvodnih aktivnosti „Drava“, Modelarski centar, Radio klub Varaždin, Udruga za informatiku, Udruga za promicanje novih tehnologija „Robofreak“ i Filmsko kreativni studio Vanima.

ZTK Varaždinske županije

Na inicijativu aktivista Narodne tehnike i izvršenih priprema, 9. veljače 1979. godine održana je Osnivačka skupština Konferencije Narodne tehnike Zajednice općine Varaždin. Od tada punih deset godina djelovala je navedena organizacija tehničke kulture na području tadašnjih općina Čakovec, Ivanec, Novi Marof, Ludbreg i Varaždin.

Kao svojevrsni slijednik opisane organizacije, 1994. godine počela je radom novoosnovana Zajednica tehničke kulture Županije varaždinske. Iako su se i u vrijeme domovinskog rata odvijale tehničke aktivnosti u klubovima i ostalim organiziranim oblicima djelovanja, osnivanje Županijske zajednice tehničke kulture bila je svojevrsna prekretnica u organiziranju. Ova je zajednica već na samom početku okupila sedam udruga tehničke kulture. Za prvog predsjednika izabran je dr. Željko Hutinski (Udruga informatičara), a za tajnika profesor Drago Labaš. Od 22. veljače 1996. godine na čelu Zajednice nalazi se Josip Levatić, kao predsjednik.
Obilježena je 60. godišnjica tehničke kulture Hrvatske. Uz obljetnicu izdana je i posebna knjiga o razvoju i uspjesima tehničke kulture na području Varaždinske županije pod nazivom „Naše tehničke godine“ u kojoj su zastupljeni i svi klubovi i zajednica tehničke kulture s područja Grada Varaždina i Varaždinske županije.

Krajem 2004. godine Zajednica tehničke kulture Varaždinske županije opremila je jednu informatičku učionicu na novoj lokaciji u Ulici Juraja Križanića 33 i na taj način stvorila uvjete otvaranja podružnice testnog centra Hrvatske zajednice tehničke kulture za polaganje ispita iz informatike za ECDL diplomu koja se priznaje u čitavoj Europi. Već u prvom navratu tu je položeno četrdesetak ispita i nakon toga započeo tečaj za dvadesetak polaznika u trajanju od 120 sati. Ovo je ujedno i početak informatičkog opismenjavanja članova naših udruga i drugih zainteresiranih građana.

Zajednica tehničke kulture Varaždinske županije danas broji 18 članicu i to: Aeroklub "Rudolf Fizir" Ludbreg, Radioamaterska udruga Sloga Varaždin, Društvo energetičara Varaždin, Društvo inovatora Varaždinske županije, Društvo pedagoga tehničke kulture Varaždin, Foto-klub Sloboda Varaždin, Foto klub Varaždin, Kajak kanu klub "Varteks" Varaždin, Klub podvodnih aktivnosti "Drava" Varaždin, Modelarski centar Varaždin, Radioklub Ludbreg, Radio klub „Novi Marof“, Radio klub Varaždin, Udruga za informatiku Varaždinske županije, Filmsko-kreativni studio Vanima, Udruga za promicanje novih tehnologija „Robofreak“ i Zajednica tehničke kulture Grada Varaždina.

Na kraju treba spomenuti da je dobar volonterski rad u našim udrugama i zajednicama tehničke kulture prepoznat i na državnoj razini u samostalnoj Hrvatskoj. Najvišu Državnu nagradu tehničke kulture Faust Vrančić do sada je dobilo 14 pojedinaca i 18 klubova, odnosno pravnih osoba s područja Grada. Isto tako nagrade, povelje i počasna zvanja Hrvatske zajednice tehničke kulture s područja grada dobilo je ukupno 39 pojedinaca i udruga, od čega i dvije nagrade za životno djelo. Brojne nagrade stigle su u Varaždin i prije 1990.

Djelovanje ZTK

Bez zaljubljenika u tehniku i tehničku kulturu, brojnih članova u proteklim godinama djelovanja tehničke kulture na području Varaždinske županije i Grada Varaždina koje su djelovali putem raznih oblika organiziranja (društva, klubova, konferencija, saveza, udruga i zajednica), obilježavanja 20.godina djelovanja Zajednica tehničke kulture sigurno ne bi bilo – istaknuo je u svom izlaganju Josip Levatić. Obje Zajednice provodile su ili sudjelovale u:

  • objedinjavanju programe rada svih svojih članica radi donošenja javnih potreba u tehničkoj kulturi Varaždinske županije i Grada Varaždina sukladno Zakonu o tehničkoj kulturi
  • iniciranju u osnivanju novih udruga i zajednica tehničke kulture
  • pripremanju i realizaciji natjecanja mladih tehničara na županijskom i na državnom nivou
  • redovitom predlaganju udruga i pojedinaca za dodjelu javnih priznanja i nagrada za ostvarene rezultate u tehničkoj kulturi (državna nagrada Faust Vrančić, nagrade i priznanja HZTK i dodjelom vlastitih priznanja pojedincima i udrugama)
  • biranju zastupnika i putem njih aktivno sudjelovale u radu Hrvatske zajednice tehničke kulture
  • redovitom održavanju izvještajno godišnjih i izbornih skupština
  • organiziranju proslave 50-te i 60-te obljetnice tehničke kulture u Hrvatskoj ,
  • realizaciji plana zaštite i spašavanja (civilne zaštite) Varaždinske županije posebno Plana veza u kriznim situacijama
  • popularizaciji robotike u osnovnim školama Varaždinske županije provođenjem Projekta koji je u cijelosti financirala Varaždinska županija, a o koji težište stavio na usavršavanje učitelja tehničke kulture i nabavku opreme za sve osnovne škole.
  • stručnom usavršavanju iz informatike za članove udruga i građane provođenjem ECDL programa kao podružnica testnog centra ECDL HZTK od 2005. do 2015. godine kada je testni centar prestao sa djelovanjem,
  • provođenju četverogodišnjeg Projekta „Za kvalitetu rada i zapošljavanja „ zajedno sa Gradom Varaždinom i Pučkim otvorenim učilištem Varaždin
  • izdavanju knjige Naše tehničke godine povodom 10. godina djelovanja
  • provođenju Zakona o udrugama i Zakona o računovodstvu neprofitnih organizacija usvojenih 2014. godine

Svakako treba naglasiti da je i Varaždinska županija i Grad Varaždin uvažavao aktivnosti koje su provodile Zajednice tehničke kulture i njezine članice. Međutim kako je rastao broj članica zajednica financijska sredstva nisu u pojedinoj godini pratila taj rast.

vrh stranice