HZTK dodijelila javna priznanja za 2012. godinu

13.03.2013.

Mr. sc. Vladko Lozić, tajnik - volonter Fotokluba Zagreb, dobitnik je Nagrade za životno djelo Hrvatske zajednice tehničke kulture.

Temeljem članka 31. Odluke o ustanovljenju javnih priznanja Hrvatske zajednice tehničke kulture i javnog raspisa te prijedloga Odbora za dodjelu javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagradu Hrvatske zajednice tehničke kulture na 10. sjednici održanoj 7. ožujka 2013. u Zagrebu Izvršni odbor Hrvatske zajednice tehničke kulture donio je Odluku o dodjeli javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagrade Hrvatske zajednice tehničke kulture za 2012. godinu

I. NAGRADU ZA ŽIVOTNO DJELO

dobio je
Mr. sc. Vladko LOZIĆ iz Zagreba je diplomirani inženjer i magistar elektrotehničkih znanosti i tajnik - volonter Fotokluba Zagreb u ukupnom trajanju od 31 godinu. Gospodin Lozić, rođen 23. travnja 1933. godine, najznačajniji je predstavnik svoje generacije, koji je ostavio neizbrisiv trag u povijesti Fotokluba «Zagreb» i hrvatskog fotoamaterskog pokreta svojim 50 godišnjem aktivnim društvenim radom u organizacijama tehničke kulture Hrvatske i grada Zagreba. Fotografija u okvirima tehničke kulture neizbrisivo je povezana sa imenom mr. sc. Vladka Lozića, dugogodišnjeg pregaoca i društvenog radnika, doajena hrvatske umjetničke amaterske fotografije. Njegovo je ime neizbrisivo vezano uz Zagreb salon, međunarodnu izložbu umjetničke fotografije, od 14. Zagreb salona iz 1968. godine, koga Lozić obnavlja nakon višegodišnjeg zastoja, te u održavanju te izložbe aktivno sudjeluje do danas. Također je njegovo ime trajno vezano uz Zbirku hrvatske fotografije u Fotoklubu zagreb, koju osniva 1970. godine. U dugom vremenskom razdoblju Lozić prikuplja radove naših istaknutih fotografa. Od mnogih autora to su unikati sačuvani na taj način od zaborava. Zbirka sadrži blizu 9000 fotografija od blizu 400 fotografa iz cijele Hrvatske, u razdoblju od 30-ih godina prošlog stoljeća do današnjih dana. Zbirka je, kao pokretno kulturno dobro, zaštićena u tri navrata i to: Rješenjima o preventivnoj zaštiti spomenika kulture kod Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u zagrebu (1990.) i Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode (2002.) i na koncu kod Ministarstva kulture – Uprave za zaštitu kulturne baštine, u Registru kulturnih dobara RH pod brojem P-200, u svojstvu kulturnog dobra (2005.).
Iznimno je značajan njegov istraživački rad na povijesti Fotokluba Zagreb i fotoamaterskog pokreta u Hrvatskoj pa je tako prikupio jedinstvenu građu i podatke koje je objavio u svojim knjigama koje su danas nezaobilazne u proučavanju povijesti hrvatske fotografije. Osim u knjigama svoja istraživanja objavljivao je u brojnim časopisima tiskovinama, između kojih svakako treba istaknuti i «Tehničku kulturu», glasilo Hrvatske zajednice tehničke kulture.
I moglo bi se još mnogo toga nabrajati i isticati iz kurikuluma i životnog opusa gospodina Lozića. No, za kraj recimo još samo to da je izbor iz svog majstorskog opusa objedinio u Monografiji 2010. koja je dočekana s brojnim čestitkama i pohvalama i postala je traženim dokumentom jednog profesionalnog i osobnog životnog puta čovjeka koji zadužuje jednu od najstarijih djelatnosti u tehničkoj kulturi uopće i sam biva njezinom baštinom.

II. GODIŠNJU NAGRADU za 2012. godinu


dobili su:

  • Josip FARKAŠ, rođeni belomanastirac koji kontinuirano živi i djeluje u svom rodnom gradu u kojem je završio osnovnu školu a srednjoškolsko obrazovanje u Srednjoj tehničkoj školi – smjer strojarstva u Osijeku. Kako i sam voli naglasiti u svojoj mladosti imao je dvije ljubavi glazbu i fotografiju od kojih je ona potonja prevladala i sveprisutna je sve do danas. Njegovu kreativnost posebno cijene u Foto-kino klubu «Baranja-film» čiji je član od 2004., gdje predanim rdom i zaslugama postaje dopredsjednikom kluba. 2012. godina iznimno je plodna u njegovom djelovanju, a od brojnih aktivnosti izdvajamo angažiranje u organizaciji manifestacija matičnog kluba i Zajednice tehničke kulture Beli Manastir: 6. izložba fotografije mladih autora; 7. izložba fotografija Josipa Farkaša; 8. izložba klupskih autora; 9. izložba dječje fotografije; 10. izložba fotografija dvojice autora iz Mohača-Mađarska; 11. salon fotografija – «Minijatura’12.»; 1. dani medijske kulture’12; 2.–dok-film Beli Manastir’12.; 3. – mikro ljetno kino’12.; 4. – filmovi pod šatorom’12. i 5. dani mađarskog filma’12.
  • Krešimir KOVARIK, elektrotehničar iz Luga Zabočkog, predsjednik Radiokluba «Grada Zaboka», je tijekom 2012. godine u Radioklubu «Grada Zaboka» organizirao dva tečaja za radioamaterske operatore «A» i «P» razreda, nakon kojih su uspješno provedeni ispiti koje je Kovarik koordinirao. Poslije ispita je Zabok postao bogatiji za 30 novih članova, radiooperatora, od čega 14 mlađih od 18 godina. Istovremeno je nastavio s poslovima oko revitalizacije kluba koji je 2010. Brojao samo 8 članova, i zahvaljujući njemu je Radioklub koji je upravo proslavio 50 godina rada spašen od gašenja. Upornim volonterskim radom postigao je to da na kraju 2012. godine Radioklub «Grada Zaboka» broji 61 člana. Organizirao je i početni tečaj za radioamatersku radiogoniometiju, na kojem sudjeluje 20-ak članova kluba, organizirao je i nastup natjecateljske ekipe na tri domaća natjecanja, a na višim frekvencijama je prvi put uspostavio veze na opsegu od 10 Ghz a pod njegovim vodstvom zabočki radioamateri su prvi put na ovom opsegu održali i veze refleksijom od kišnih oblaka – tzv. rain scatter. I na kraju nakon niza godina u 2012. Kovarik je organizirao i postavljanje dvaju radioamaterskih repetitora na VHF i UHF opsezima.
  • Danijel LABAŠ, dipl. ing. rudarstva i geotehnike, učitelj tehničke kulture u IV osnovnoj školi u Varaždinu već godinama aktivno radi na širenju tehničke kulture i to posebno u području fotografije, zrakoplovnog i raketnog modelarstva, robotike, elektrotehnike, prometne tehnike i učeničkog zadrugarstva. Aktivan je i član Društva pedagoga tehničke kulture Varaždin, Modelarskog centra Varaždin, i Fotokluba Varaždin. Sa svojim učenicima prošle godine sudjelovao je na pokaznim radionicama na sajmu obnovljivih izvora energije u Varaždinu. Valja svakako istaknuti da je gospodin Labaš pokretač i osnivač prvog kluba zrakoplovnog modelarstva u Varaždinu poslije Domovinskog rata, jedan od osnivača Modelarskog centra Varaždin, sudionik projekta «Rimske igre», dijela projekta «Rimski nakit» u suradnji s Zavičajnim muzejom Varaždinske toplice, a koji, «Rimski nakit», izložen je u Zborniku «Radovi zavoda za znanstveni rad» u Varaždinu, knjiga 23., HAZU-a, str. 321. do 342.
  • Dragica i Rade NEKIĆ bračni par inovatora iz Biograda na Moru, članovi Udruge inovatora Zadarske županije, čiji je predsjednik gospodin Rade, koja je jedna od najaktivnijih udruga inovatora u Hrvatskoj. Pored toga društvenog rada, gospođa Dragica i gospodin Rade autori su brojnih inovacija koje su osmislili i komercijalizirali te s njima nastupili na mnogim sajmovima inovacijama i polučili više od stotinu različitih priznanja i nagrada. Uz sudjelovanje u programima Udruge inovatora Hrvatske osmislili su i organizirali Festival inovativnog suvenira za područje Zadarske županije, s tendencijom da se već 2014. godine sajam organizira kao nacionalni projekt
  • Marija NOVAKOVIĆ iz Splita je tajnica Zajednice tehničke kulture grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije te predsjednica udruge Zvjezdano selo Mosor – znanost, kultura, umjetnost. Gospođa Novaković se od samog početka aktivno uključila u rad te udruge, kako na izgradnji objekta zvjezdarnice, tako i u osmišljavanju i provedbi edukacijskih programa, škola i radionica za mlade.Pored ostalog uložila je značajan napor u izgradnji i uređenju Centra tehničke kulture – Zvjezdano selo Mosor, organizirala je i sudjelovala u radu brojnih radionica i tečajeva raznih udruga Zajednice tehničke kulture Splita, županije, Hrvatske zajednice tehničke kulture, a poseban oblik provedbe takvih radionica su zimske , proljetne i ljetne škole tehničke kulture. Riječ je o učeničkim kampovima u trajanju od pet do sedam dana tijekom kojih učenici stječu temeljna znanja i vještine iz astronomije, zrakoplovnog i raketnog modelarstva, robotike, elektronike, digitalne fotografije, računalne animacije itd.
  • Josip RIHTAREC iz Murskog Središća, član Radiokluba «Međimurje» koji je njegovim dolaskom u klub, 1973. godine dobio čovjeka iznimne kvalitete i spretnosti, a tu svoju kvalitetu još uvijek nadograđuje edukacijom sebe i ostalih članova. Dokazi za to su brojni uspješni projekti, kao npr. Poboljšanja u sredstvima veze i antenski sistemi koje izrađuje, većinom, vlastitim sredstvima i koje daje na korištenje ili poklanja klubu. Neprestano radi na promicanju radioamaterizma i radiotehnike održavanjem raznih predavanja u školama, sudjelovanjem na smotrama tehničke kulture i drugim oblicima animacije mladih za ovu djelatnost tehničke kulture. Osobnim zalaganjem prikupljena su potrebna sredstva od raznih sponzora za kupnju i uknjižbu kluba u vlasnički list vrijedne nekretnine. Vlastitim radom i sredstvima adapitirao je postojeći oronuli objekt na nekretnini i doveo ga u savršeno stanje. Na taj način klub je stekao izvrsne predispozicije za još bolje rezultate na raznim natjecanjima, posebice u amaterskoj radiogoniometriji.
  • Damir ŠEGON iz Pule, tajnik Astronomskog društva Pula je u 2012. održao više od 30 predavanja na temu astronomije i povijesti Zvjezdarnice u Puli za organizirane grupe te niz znanstveno popularnih predavanja za članove Astronomskog društva Istra. Sudjelovao je u Međunarodnoj meteorskoj konferenciji na La Palmi (Kanarski otoci) gdje je održao dva predavanja o opažanjima meteora na infracrvenom dijelu spektra. Objavio je prvi katalog orbita meteora iz promatranja Hrvatske meteorske mreže, te aktivno sudjelovao u aktivnostima Festivala znanosti 2012. Zatim, organizirao je i proveo promatranja prividnog prelaska Venere preko sunčevog diska kao i iznimno posjećena promatranja «plesa planeta» tijekom veljače i ožujka 2012.

III. POVELJU Hrvatske zajednice tehničke kulture

dobili su:

  • Astronomsko društvo «Ivan Štefek» iz Kutine za dugogodišnji izniman doprinos razvitku i promicanju tehničke kulture, prepoznatljiv i priznat u republici Hrvatskoj, a osobito za širenje znanstvenih i tehničkih postignuća, značajnim prinosom znanstvenom i tehničkom opismenjavanju građana, primjeni znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća, promicanja tehnološkog razvitka gospodarstva, svekolikog života i rada, popularizaciji znanosti i tehnike te poticanja sklonosti mladih za tehničko stvaralaštvo.
  • Filmski video klub Pregrada iz Pregrade za kontinuiran i uspješan rad s mladima, suradnju s drugim udrugama, te postignutim rezultatima na širenju filmskog i video stvaralaštva kao segmenta tehničke kulture. U 2012. godini klub, koji u prosjeku ima između 40 do 50 članova, je radio na osposobljavanju novih članova, uglavnom učenika petih razreda osnovnih škola, ali i na edukaciji učenika viših razreda osnovnih škola. U 2012. Filmski i video klub Pregrada snimio je ti filma, a najmlađa skupina napravila je film «Moja mama», a starija skupina dva dokumentarna filma.
  • Radioamaterski klub «Hrvatska Flora i Fauna» iz Zagreba za iznimno uspješne aktivnosti na nacionalnom i međunarodnom planu, odnosno promidžbu radioamaterizma i skrbi o zaštićenim hrvatskim prirodnim vrijednostima kroz Projekt hrvatska flora i fauna, te edukaciji djece i slijepih osoba. U sklopu spomenutog projekta uz potporu Hrvatskih voda ustanovili su Projekt Hrvatska flora i fauna na radiovalovima 2012., koji se sagledao u cjelogodišnjoj aktivnosti brojnih sudionika iz zemlje i inozemstva, a što su predvodili članovi kluba . U tih 12 mjeseci posjećeno je 76 hrvatskih zaštićenih područja te održano više od 15 tisuća veza s postajama širom svijeta. Ova «priča» o zaštiti prirode je vrlo uspješna međunarodna promidžba hrvatskog radioamaterizma a time i tehničke kulture, a također je i svojevrstan odmak od općepriznatog poimanja radioamaterizma, čime su privikli brojne sljedbenike.
  • Video klub «Mursa» iz Osijeka za niz uspješnih akcija tijekom 2012. i prvu nagradu članu kluba za eksperimentalni film na Državnoj reviji filmskog i video stvaralaštva u Đakovu. Od osnutka 1973. godine, kada se zvao Kino klub «Mursa» je prodefiliralo više od tisuću članova i u uz filmsko stvaralaštvo odraslih osnovna je djelatnost bila i jest širenje i populariziranje filmskog stvaralaštva mladih, što se u klubu više nego uspješno izvršava. Ono što krasi aktivnost kluba je otvorenost prema školama i suradnja sa svima kojima je potrebna pomoć u izradi ili predstavljanju filmova. Više od tisuću dosadašnjih članova od osnutka do danas, da spomenemo samo neke: Ladislava Kelera, Marijana Grgokovića, Đuru Šovagovića, Vojislava Devetaka, Marina Pejića, Duška Rudeža, Vinka Milinovića, Marina Topića, danijela Dozeta, Branka Šmita, Maria Romulića, Čejen Černića, Aleksandra Muharemovića, Damira Tomića i Mihaela Rikerta itd. ostavili su značajan trag u hrvatskom filmskom i fotografskom stvaralaštvu.
  • Zajednica tehničke kulture Pula za kontinuitet od 65 jubilarnih godina djelovanja i udruživanja udruga tehničke kulture na području grada Pule u Zajednicu, radi zaštite i promicanja zajedničkih interesa i ciljeva u tehničkoj kulturi. Zbog skrbi o razvitku tehničke kulture i omogućivanja zajedničkih potreba i interesa udruga tehničke kulture, usklađivanja i djelovanja udruga tehničke kulture, a osobito ostvarivanja programa javnih potreba u tehničkoj kulturi. Gotovo je nemoguće nabrojati sve aktivnosti tijekom 2012. godine. Kad bi to napravili bio bi to Almanah ili Zbornik od kojih stotinu i više stranica, stoga držimo da je u prvih nekoliko redaka rečeno sve što je potrebno da bi se prikazala ukupnost aktivnosti za koje se ovoj Zajednici dodjeljuje Povelja Hrvatske zajednice tehničke kulture za 2012. godinu.


IV. POČASNO ZVANJE INSTRUKTOR-SAVJETNIK Hrvatske zajednice tehničke kulture

dodjeljuje se:

  • Antunu ŠIKIĆU, zrakoplovnom mehaničaru iz Osijeka u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima u zrakoplovnom modelarstvu

IV. POČASNO ZVANJE MENTOR-SAVJETNIK Hrvatske zajednice tehničke kulture

dodjeljuje se:

  • Miroslavu BANAJU, profesor tehničke kulture iz Osijeka zaposlenom u OŠ Čeminac u Baranji u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima u zrakopovnom i raketnom modelarstvu
  • Zlatku POPIĆU, profesoru tehničke kulture iz Osijeka zaposlenom u OŠ Čepin u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima u modelarstvu i maketarstvu
  • mr. sc. Darku SUMANU iz Gračišća kod Pazina, zaposlenom u OŠ V. Nazora u Pazinu u izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima u području robotike i pedagogije tehničke kulture

Svečanost dodjele javnih priznanja, počasnih zvanja i Nagrade Hrvatske zajednice tehničke kulture za 2012. godinu održana je 22. ožujka 2013. u Hrvatskoj zajednici tehničke kulture u Zagrebu.

vrh stranice