Gdje se nalazite: Početna 55. natjecanje mladih tehničara i smotra 2012./2013.

55. natjecanje mladih tehničara i smotra 2012./2013.

Natjecanje mladih tehničara najstarije je i najbrojnije natjecanje osnovnoškolaca

Na jubilarnom, 55. natjecanju mladih tehničara RH i 1. smotri mladih poduzetnika, u Primoštenu od 3. do 5. travnja 2013. godine, okupilo se 268 učenika koji su u dvanaest područja natjecanja i smotri pokazali svoje znanje, vještine, samostalnost, snalažljivost i odgovornost.

Rezultati 55. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 1. smotre mladih poduzetnika (školska godina 2012./2013.)

Na 55. natjecanju mladih tehničara i 1. smotri mladih poduzetnika, koje je provedeno tijekom školske godine 2012./2013., sudjelovalo je ukupno 7060 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske (školska/klupska razina).
Na 55. natjecanju i smotri na državnoj razini sudjelovalo je 268 učenika (256 natjecatelja i 12 malih poduzetnika).
Učenici su se natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture ili su u okviru smotre mladih poduzetnika izradili i predstavili rad na temu „Tehničke tvorevine za preradu hrane“.

Ovo jubilarno natjecanje ostat će zapamćeno: po uvođenju novog područja natjecanja - robotsko spašavanje žrtve, pokretanju smotre mladih poduzetnika, osmišljavanju i uvođenju znaka natjecanja mladih tehničara kojim se želi doprinijeti prepoznatljivosti natjecanja i popularizaciji tehničke kulture, te snimanju milenijske fotografije Šime Strikomana u kojoj su sudjelovali sudionici državnog natjecanja i smotre.

Najuspješniji mladi tehničari i poduzetnici te mentori koji su ih pripremali za natjecanje i smotru u školskoj godini 2012./2013.

Ovdje je naveden popis učenika koji su osvojili prva tri mjesta na državnom natjecanju u Primoštenu i prvih pet izdvojenih mladih poduzetnika, kao i škola koju polaze i ime i prezime njihovog mentora koji ih je pripremao za natjecanje i smotru.


Maketarstvo i modelarstvo (5. razred):

  1. Alen Jakupek Strbad, OŠ Draškovec, Draškovec; mentorica: Katica Mikulaj Ovčarič
  2. Tena Umljenović, OŠ 22. lipnja, Sisak; mentorica: Dragica Terzić
  3. Paulo Simičić, OŠ Vladimira Nazora, Pazin; mentorica: Marija Galant

Graditeljstvo (6. razred):

  1. Andrea Gregurec, OŠ Antuna Augustinčića, Zaprešić; mentorica:Višnja Gradaščević
  2. Nika Špoljarić, OŠ Zvonimira Franka, Kutina; mentorica: Irena Tošić
  3. Anamarija Guzijan, OŠ Vazmoslav Gržalja , Buzet; mentor: Nedžad Isakagić

Strojarske konstrukcije (7. razred):

  1. Benyamin Taourirt, OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec; mentorica: Anđelka Barlek
  2. Ana Straga, VII. osnovna škola – Varaždin, Donji Kučan; mentor: Domin Jurišić
  3. Jakov-Filip Saboliček, OŠ Gola, Gola; mentor: Božo Dragoja

Obrada materijala (7. razred):

  1. Marino Sajko, OŠ Franje Serta Bednja, Bednja; mentor: Vlado Abičić
  2. Luka Mataković, OŠ Braća Seljan, Karlovac; mentorica: Biserka Šintić
  3. Karlo Kovačić, OŠ Marija Bistrica, Marija Bistrica; mentorica: Biserka Klaužer

Elektrotehnika (8. razred):

  1. Antonio Vukičević, OŠ Meterize, Šibenik; mentor: Jakov Pulić
  2. Matej Doždor, OŠ Dugopolje, Dugopolje; mentor: Ivica Šimić
  3. Jelena Bratulić, OŠ Vladimira Nazora, Pazin; mentorica: Marija Galant

Elektronika (8. razred):

  1. Benjamin Švirtlich, OŠ Mate Lovraka, Kutina; mentor: Goran Rebrača
  2. Albert Gajšak, OŠ Grabrik, Karlovac; mentor: Krešimir Kenfelj
  3. Giovanni Ursi, OŠ Šimuna Kožičića Benje, Zadar; mentorica: Renata Čizmin

Robotika (5. – 8. razred):

  1. Vilim Lendvaj, 7. raz., OŠ Popovača, Popovača; mentor: Miro Matijaš
  2. Matej Novosad, 7. raz., OŠ Jabukovac, Zagreb; mentorica: Gordana Grujić, KMT Mate Lovraka
  3. Andrej Slapničar, 8. raz., OŠ Jure Kaštelana, Zagreb; mentorica: Svjetlana Seljanec Savković

Fotografija (5. – 8. razred):

  1. Lana Dominiković, 6. raz., OŠ Stjepana Radića, Metković; mentorica: Marina Nikolić
  2. Lana Lončarić, 7. raz., OŠ Antuna Mihanovića, Osijek; mentor: Mario Cvek
  3. Toni Pelić, 8. raz., OŠ Zvonka Cara, Crikvenica; mentori: Ivo Tkalec i Damir Donadić

Radioorijentacija (5. – 8. razred):

  1. Domagoj Levatić, 7. raz., OŠ Vladimira Nazora, Križevci; mentor: Ante Starčević, Klub radioorjentacije "Antena" ZTK Križevci
  2. Leo Vađunec, 8. raz., OŠ Ludbreg, Ludbreg; mentorica: Melanija Struški, Radioklub Ludbreg
  3. Lana Par, 7. raz., OŠ Ludbreg, Ludbreg; mentorica: Melanija Struški, Radioklub Ludbreg

Raketno modelarstvo (5. – 8. razred):

  1. Josipa Ivančić, 8. raz., OŠ Miroslava Krleže, Zagreb; mentorica: Marija Banovac, ARAK Dubrava
  2. Mateo Kolarek, 8. raz., OŠ Vidovec, Vidovec; mentor: Zlatko Cesar
  3. Vedran Bašić, 8. raz., OŠ Vladimir Nazor – Čepin, Osijek; mentor: Franjo Kokorić, RKO

Robotsko spašavanje žrtve (5. – 8. razred):

  1. Filip Kuzminski, 7. raz., I. osnovna škola – Varaždin; mentor: Ivica Kolarić
  2. Filip Jakšić, 8. raz., OŠ Banija, Karlovac; mentor: Eric Neuhold
  3. Robert Špralja, 6. raz., I. osnovna škola – Varaždin; mentor: Ivica Kolarić

Zrakoplovno modelarstvo (5. – 8. razred):

  1. Dino Okičić, 8. raz., OŠ Braća Seljan, Karlovac; mentor: Vilim Zobec
  2. Alen Tucman, 6. raz., OŠ Ljudevita Gaja, Zaprešić; mentor: Franjo Masnjak, CTK Zaprešić
  3. Mateja Tomić, 7. raz., OŠ Antuna Augustinčića, Zaprešić; mentor: Franjo Masnjak, CTK Zaprešić

Smotra mladih poduzetnika (5. – 8. razred):

  • Nagrađeni rad: Božidar Tušek, 8. raz., OŠ Franje Serta, Bednja; mentor: Vlado Abičić; naziv rada: Rezač krumpira
  • Izdvojeni radovi:
    Ivan Berton, 6. raz., OŠ Vladimira Nazora, Pazin; mentor: Dario Škrinjar; naziv rada: Prehrambena mazalica
    Bella Michelle Katić, 8. raz., OŠ Siniše Glavaševića, Vukovar; mentorica: Dragica Kuzmanović; naziv rada: Višenamjenska oklagija
    Damjan Mihelić, 8. raz., OŠ Sveti Matej, Viškovo; mentorica: Katica Androšević; naziv rada: Uređaj za skupljanje matične mliječi
    Josip Teči, 6. raz., OŠ Stjepana Basaričeka, Ivanić- Grad; mentor: Jadranko Bartolić; naziv rada: Sušara voća i povrća

Nagrade najuspješnijim mladim tehničarima i poduzetnicima

Svih dvanaest prvoplasiranih natjecatelja i jednog mladog poduzetnika Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradila je besplatnim sudjelovanjem u 6. ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Kraljevici. Osim toga, prva tri natjecatelja u svim područjima i prvih pet mladih poduzetnika dobili su pretplatu na časopis ABC-tehnike u sljedećoj školskoj godini.
Hrvatski fotosavez nagradio je najboljeg mladog fotografa sudjelovanjem u Ljetnoj fotoradionici za mlade „Istra – Ambijent – kulturna baština“.

Osnovne informacije o 55. natjecanju mladih tehničara i 1. smotri mladih poduzetnika

55. natjecanje mladih tehničara (u daljnjem tekstu: natjecanje) i 1. smotru mladih poduzetnika (u daljnjem tekstu: smotra) organizirali su i proveli Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture u suradnji s nacionalnim savezima tehničke kulture (Hrvatski fotosavez, Hrvatski radioamaterski savez, Hrvatski astronautički i raketni savez, Hrvatski robotički savez, Hrvatski zrakoplovni savez, Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture) sukladno Uputama za provedbu natjecanja i smotri učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2013. godini te Pravilima provođenja 55. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 1. smotre mladih poduzetnika. Natjecanje i smotru suorganizirali su županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture.
Domaćin natjecanja i smotre na državnoj razini bila je Osnovna škola Primošten.

Sjedište Državnog povjerenstva bila je Hrvatska zajednica tehničke kulture, Dalmatinska 12, Zagreb, www.hztk.hr. Predsjednik Državnog povjerenstva bio je mr. sc. Luka Majetić, Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, Odsjek za politehniku, Rijeka, a tajnik je bio Žarko Bošnjak, prof., viši savjetnik, Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb.

Natjecanje i smotra provedeni su na tri razine: školska/klupska razina (12. - 15. veljače 2013.), županijska razina/Grad Zagreb (8. ožujka 2013.) te državna razina (Primošten, 3. - 5. travnja 2013.).

Sudionici natjecanja i smotre bili su učenici osnovnih škola od petog do osmog razreda, članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama, udrugama tehničke kulture (podmladak udruga tehničke kulture) ili srodnim ustanovama.

U školskoj godini 2012./2013. učenici su se natjecali u dvanaest područja tehničke kulture, unutar dvije kategorije: H – kategorija (natjecanje se provodilo po Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu za tehničku kulturu u osnovnoj školi - HNOS) i P-kategorija (natjecanje se provodilo po programu za posebna područja tehničke kulture). Područja natjecanja u H-kategoriji bila su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred). U P-kategoriji učenici su pokazali svoja znanja, vještine i sposobnosti u sljedećim područjima: fotografija (V. do VIII. razred), radioorijentacija (V. do VIII. razred), raketno modelarstvo (V. do VIII. razred), zrakoplovno modelarstvo (V. do VIII. razred) i robotsko spašavanje žrtve (V. do VIII. razred).
Tema 1. smotre mladih poduzetnika bila je „Tehničke tvorevine za preradu hrane“.

Nositelji područja natjecanja bili su: Šimo Vukasović - maketarstvo i modelarstvo, Ivan Rajsz -graditeljstvo, Branko Mrkonjić - strojarske konstrukcije, Ivan Jukić - obrada materijala, Marino Čikeš – elektronika, Dragan Stanojević - elektrotehnika, Andrija Gregurić - robotika, Predrag Bosnar (Hrvatski fotosavez) - fotografija, Jelka Hrnjić (Hrvatski robotički savez) – robotsko spašavanje žrtve, Ivan Marcijan (Hrvatski radioamaterski savez) - radioorijentacija, , Krešimir Pavleš (Hrvatski astronautički i raketni savez) - raketno modelarstvo te Damir Kosir (Hrvatski zrakoplovni savez) - zrakoplovno modelarstvo.
Koordinator 1. smotre mladih poduzetnika bio je Željko Medved (Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture).

Natjecanje se sastojalo od tri dijela: pisane provjere znanja (može donijeti najviše 30% bodova od ukupnog broja bodova), izrade tehničke tvorevine - praktičnog rada (može donijeti najviše 50% bodova) te predstavljanja tehničke tvorevine (može donijeti najviše 20% bodova od ukupnog broja bodova).

Izdvojeni dokumenti vezani uz 55. natjecanje mladih tehničara i 1. smotru mladih poduzetnika

Fotogaleriju 55. državnog natjecanja i 1. smotre mladih poduzetnika pogledate ovdje.
Arhiva natjecanja mladih tehničara dostupna je na stranici www.hztk.hr (izbornik: Natjecanja).

Dokumenti za pripremu natjecanja u robotskom spašavanju žrtve

Primjer zadatka br. 1 na školskoj/klupskoj razini

Tablica vrednovanja primjera zadatka na školskoj/klupskoj razini

Primjer zadatka br. 1 na županijskoj razini

Tablica vrednovanja primjera zadatka br. 1 na županijskoj razini

Primjer zadatka br. 2 na županijskoj razini

Primjer zadatka br. 3 na županijskoj razini

Cjelokupan tekst Pravila možete pronaći ovdje.

Arhiva i fotogalerije s prethodnih natjecanja mladih tehničara dostupne su na stranicama Hrvatske zajednice tehničke kulture i Agencije za odgoj i obrazovanje.

257. broj glasila Tehnička kultura (srpanj - rujan 2015.) obrađuje Hrvatski savez informatičara te kroz intervju s predsjednikom Alenom ...

256. broj glasila Tehnička kultura (travanj - lipanj 2015.) obrađuje Natjecanje mladih tehničara, Festival tehničke kulture i Festival znanosti. ...

255. broj glasila Tehnička kultura (siječanj - ožujak 2015.) sadrži reportažu Deseta Noć muzeja u Zvjezdanom selu Mosor i ...

Svim čitateljima želimo sretnu novu 2017. godinu. Pred vama je ABC tehnike broj 601. Ušli smo u još jednu eru od ...

Prošlo je 60 godina od prvog broja našeg i vašeg časopisa ABC tehnike i kroz sve te godine objavljeno je 600 ...

Broj 599 časopisa ABC tehnike izašao je ovog studenog 2016. godine. U njemu ćete naći nastavak "Pametne Kuće" u prilogu i ...