Županijsko natjecanje mladih tehničara 2011.

Županijsko natjecanje mladih tehničara, odnosno natjecanje na razini Grada Zagreba: 8. (petak) travnja 2011.

Zadaće organizatora županijskog natjecanja/natjecanja na razini Grada Zagreba

Za županijsko natjecanje, odnosno natjecanje na razini Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: županijsko natjecanje), odgovorna su županijska povjerenstva, odnosno povjerenstvo Grada Zagreba (u danjem tekstu: županijska povjerenstva), koja imenuju nadležni uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, šport i tehničku kulturu. Županijska povjerenstva osiguravaju prostorne i druge uvjete (primjerice, informiraju škole i udruge o provedbi županijskog natjecanja i smotre, to jest pozivaju učenike na županijsko natjecanje, osiguravaju potreban pribor i materijal za provedbu županijskog natjecanja, u suradnji s ocjenjivačkim povjerenstvima svakog područja natjecanja i smotre vrednuju rezultate učenika te dostavljaju rezultate natjecanja i smotre Državnom povjerenstvu, predlažu mentore-pratitelje učenika na državnom natjecanju te organiziraju odlazak pozvanih županijskih ekipa na državno natjecanje i državnu smotru radova – osiguranje autobusa).

Ovlaštena osoba županijskog povjerenstva, dobit će elektroničkim putem od Državnoga povjerenstva 24 sata prije županijskog natjecanja zadatke, testove, rješenja, elemente vrednovanja i tablicu za izvještavanje o sudionicima natjecanja i smotre učeničkih radova.

Povjerenstva su dužna čuvati svu dokumentaciju s natjecanja (testove, elemente vrednovanja i tablice izvještaja) do završetka državnog natjecanja. Na zahtjev Državnog povjerenstva, povjerenstva trebaju dostaviti izvornik navedene dokumentacije Državnom povjerenstvu.

Popis županijskih povjerenstva možete pronaći ovdje.

Provedba županijskog natjecanja

Vrijeme predviđeno za provedbu županijskog natjecanja je:

  • 45 minuta za pisanu provjeru znanja,
  • 90 minuta za izradu tehničke tvorevine,
  • 30 minuta za pripremu predstavljanja tehničke tvorevine,
  • do 5 minuta za usmeno predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Natjecatelj na natjecanje donosi pribor i alat, a materijal osigurava županijsko povjerenstvo. Popis potrebnog pribora, alata i materijala bit će objavljen na internetskom portalu Državnog povjerenstva. Natjecanje se provodi po sistemu jedan učenik u jednoj klasičnoj školskoj klupi.

Popis pribora, materijala i alata za županijsko natjecanje

Popis pribora, alata i materijala možete pronaći ovdje.

Ocjenjivačka povjerenstva na županijskom natjecanju

Članovi ocjenjivačkih povjerenstva na županijskom natjecanju ne mogu biti mentori učenicima u području kojeg vrednuju.

Izvještavanje sa županijskog natjecanja

Nakon održanih natjecanja organizatori županijskog natjecanja elektroničkim putem izvješćuju Državno povjerenstvo o sudionicima i rezultatima školskog/klupskog natjecanja i to isključivo u tablicama koje će prethodno dobiti od Državnog povjerenstva.

Odabir učenika i mentora za državno natjecanje

Kako bi učenik ostvario pravo sudjelovanja na državnom natjecanju, u području u kojom se natječe na županijskom natjecanju treba sudjelovati najmanje troje učenika.

Konačni broj natjecatelja na državnom natjecanju utvrđuje Državno povjerenstvo tako da u pravilu 150 natjecatelja sudjeluje u H-kategoriji i 105 natjecatelja u P-kategoriji.

Na državno natjecanje bit će pozvani učenici koji su u pojedinom području osvojili prvo mjesto na županijskom natjecanju. O ostalim natjecateljima koji će biti pozvani na državno natjecanje odlučuje Državno povjerenstvo.

Ako prvoplasirani učenik iz pojedine županije nije u mogućnosti sudjelovati na državnom natjecanju, Državno povjerenstvo će nakon obavijesti županijskog povjerenstva na državno natjecanje pozvati prvog niže rangiranog učenika u tom području.

Nakon što Državno povjerenstvo pošalje županijskim voditeljima popis učenika koji su pozvani na državno natjecanje, županijska povjerenstva će pripremiti popis mentora za državno natjecanje i to po načelu jedan mentor na dva natjecatelja. Kod neparnog broja natjecatelja, uzima se manji broj mentora (primjerice, 5 natjecatelja pratit će 2 mentora). Mentori natjecatelja ponajprije su učitelji, odnosno osobe koje su pripremale učenike za natjecanje. S obzirom da u nekim županijama ima veći broj zainteresiranih mentora, preporuka je da se prednost da onim učiteljima koji nisu bili na državnom natjecanju prošle godine i onima koji su pripremali veći broj učenika za školsko/klupsko i županijsko natjecanje. Napominjemo da se sudionici državne smotre ne ubrajaju u ukupan broj natjecatelja jedne županije, ali će mentori tijekom putovanja trebati brinuti i o njima.

Županijska smotra učeničkih radova

Više o smotri učeničkih radova možete pročitati ovdje.

vrh stranice