Gdje se nalazite: Početna 59. natjecanje mladih tehničara (2016./2017.)

59. natjecanje mladih tehničara (2016./2017.)

 
Natjecanje mladih tehničara (u daljnjem tekstu: natjecanje) organiziraju i provode Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska zajednica tehničke kulture, županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture u skladu s Uputama za provedbu natjecanja i smotri učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2017. godini (u daljnjem tekstu: Upute) i Pravilima 59. natjecanja mladih tehničara (u daljnjem tekstu: Pravila).
Natjecanje se provodi na temelju redovitog, izbornog i izvannastavnog programa tehničke kulture te programa dodatne nastave sadržane u Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu i programima posebnih tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) koje se stječu u izvannastavnom i izvanškolskom programu tehničke kulture.

U Primoštenu proglašeni najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske 2017.

U završnici 59. natjecanja mladih tehničara proglašeni su najbolji mladi tehničari Republike Hrvatske u dvanest područja natjecanja. Državna razina natjecanja održana je u Primoštenu od 29. do 31. ožujka 2017., a domaćin natjecanja bila je OŠ Primošten. 

Na 59. natjecanja mladih tehničara sudjelovalo je 7171 učenika na školskoj/klupskoj razini (od 31. siječnja do 3. veljače 2017.), nakon čega su provedena županijska natjecanja (3. ožujka 2017.), dok se u finalu u Primoštenu natjecalo 249 najboljih učenika viših razreda osnovnih škola od 5. do 8. razreda (Primošten, od 29. do 31. ožujka 2017.).

Na svečanosti otvorenja državne razine natjecanja sudionike su pozdravili dr. sc. Nedjeljko Marinov, ravnatelj OŠ Primošten, Mira Križanović, predstavnica Ministarstva znanosti i obrazovanja, Žarko Bošnjak, predstavnik Agencije za odgoj i obrazovanje, Zoran Smolić, zamjenik župana Šibensko-kninske županije, Ivan Vlainić, predsjednik HZTK, i dr. sc. Damir Purković, predsjednik Državnog povjerenstva 59. natjecanja mladih tehničara.

Mladi tehničari su se natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture. Na državnoj razini natjecanja izrađivali su različite tehničke tvorevine: radni stol s policama, maketu kuće, kolektorski elektromotor, robo-igračke (robotizirana kolica i automatska vrata), naponske i strujne ispravljače, diobeni stol, sklopivu kutiju, ksilofon i model pametne kuće. Konstruirali su i programirali robota koji spašava „žrtvu“ te su se orijentirali u otvorenom prostoru uz pomoć zemljovida, kompasa i PMR radio stanice. Mladi fotografi vizualno su se izražavali na temu Život u gradu.

Vrijeme predviđeno za provedbu državnoga natjecanja bilo je 12 školskih sati: 2 školska sata za pisanu provjeru znanja, 8 školskih sati za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Najuspješnijim mladim tehničarima na 59. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske proglašeni su:

Područje natjecanja: MAKETARSTVO I MODELARSTVO (5. razred)

  1. Tea Mataija, OŠ Zvonka Cara, Crikvenica, mentor: Ivo Tkalec
  2. Lara Murgaš, OŠ Retkovec, Zagreb, mentorica: Valentina Dijačić
  3. Ana Pintarić, OŠ Dr. Vinka Žganca – Vratišanec, Vratišinec, mentorica: Mihaela Novak

Područje natjecanja: GRADITELJSTVO (6. razred)

  1. Maja Profeta, OŠ Sveti Križ Začretje, Sveti Križ Začretje, mentorica: Božena Belanović
  2. Ante Vulić, OŠ Kneza Branimira, Donji Muć, mentorica: Alenka Šimić
  3. Dario Sršić, OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac, mentorica: Gabrijela Cvetković

Područje natjecanja: STROJARSKE KONSTRUKCIJE (7. razred)

  1. Zvonimir Idžotić, OŠ Remete, Zagreb, mentor: Josip Podoreški
  2. Nikola Colnar, OŠ Trsat, Rijeka, mentor: Neven Jerčinović
  3. Marko Puškar, OŠ Sveti Petar Orehovec, Sveti Petar Orehovec, mentor: Goran Bejuk

Područje natjecanja: OBRADA MATERIJALA (7. razred)

  1. Vilim Srnec, OŠ Nedelišće, Nedelišće, mentorica: Smiljana Colar
  2. Marta Šimić, OŠ Dugopolje, Dugopolje, mentor: Ivica Šimić
  3. Karlo Piškorić, OŠ Vladimir Nazor – Križevci, Križevci, mentorica: Sandra Vurnek

Područje natjecanja: ELEKTROTEHNIKA (8. razred)

  1. Filip Kuduz, OŠ Don Lovre Katića, Solin, mentorica: Marija Radić
  2. Antonio Vlaić, OŠ Antuna Mihanovića Petropoljskog, Drinovci, mentor: Stipo Kasalo
  3. Ivan Strmečki, OŠ Tin Ujević – Osijek, Osijek, mentor: Milan Šulovnjak

Područje natjecanja: ELEKTRONIKA (8. razred)

  1. Najdan Gazibarić, OŠ Nikole Andrića, Vukovar, mentor: Milenko Šljukić
  2. Marko Perišić, OŠ Vjekoslava Paraća, Solin, mentor: Dragan Stanojević
  3. Dea Hladek, OŠ Mate Lovraka – Kutina, Kutina, mentor: Goran Rebrača

Područje natjecanja: ROBOTIKA (5. do 8. razred)

  1. Vid Martin Lulić, 6. raz., OŠ Julija Klovića, Zagreb, mentor: Petar Dobrić
  2. Leo Sikirić, 7. raz., OŠ Šimuna Kožičića Benje, Zadar, mentorica: Renata Čizmin
  3. Dino Plečko, 7. raz., OŠ Julija Klovića, Zagreb, mentor: Petar Dobrić

Područje natjecanja: FOTOGRAFIJA (5. do 8. razred)

  1. Bruno Špoljarić, 6. raz., OŠ Matije Petra Katančića, Valpovo, mentor: Goran Kupčerić, ZTK Valpovo - Belišće (OŠ Valpovo)
  2. Marta Štampar, 8. raz., OŠ Ivane Brlić-Mažuranić – Virovitica, Virovitica, mentorica: Izabela Konto
  3. Nora Milolović, 6. raz., OŠ Šime Budinića – Zadar, Zadar, mentorica: Tamara Valčić

Područje natjecanja: AUTOMATIKA (5. do 8. razred)

  1. Sven Palac, 8. raz., OŠ Gustava Krkleca, Zagreb, mentor: Josip Jurić
  2. Mihael Žagar, 8. raz., OŠ Vladimir Nazor – Križevci, Križevci, mentori: Ante Starčević i Danijel Šaško, ZTK Križevci
  3. Jurica Razumić, 8. raz., OŠ Slava Raškaj, Ozalj, mentor: Predrag Matko, ZTK Karlovac

Područje natjecanja: MODELARSTVO UPORABNIH TEHNIČKIH TVOREVINA (5. do 8. razred)

  1. Leonarda Žinić, 8. raz., OŠ Dragutina Domjanića - Sveti Ivan Zelina, Sveti Ivan Zelina, mentor: Vinko Gavran
  2. Lara Špralja, 6. raz., OŠ Krune Krstića – Zadar, Zadar, mentorica: Jasenka Čirjak
  3. Benjamin Crnčan, 7. raz., OŠ Ivana Kukuljevića – Belišće, Belišće, mentor: Damir Tomas

Područje natjecanja: ROBOTSKO SPAŠAVANJE ŽRTVE (5. do 8. razred)

  1. Borut Patčev, 5. raz., OŠ Ive Andrića, Zagreb, mentorica: Irena Iveković
  2. Grgur Premec, 8. raz., I. OŠ Dugave, Zagreb, mentorica: Marcela Tubikanec
  3. Jerko Ćubić, 6. raz., OŠ Mate Lovraka - Zagreb, mentorica: Neda Matković

Područje natjecanja: ORIJENTACIJA I KOMUNIKACIJA (5. do 8. razred)

  1. Rea Marković, 7. raz., OŠ Mladost - Jakšić, Jakšić, mentorica: Hana Marketanović, CB radioklub Sokol Požega
  2. Jona Važić, 6. raz., OŠ Franje Krežme, Osijek, mentorica: Ivana Zakanji
  3. Antea Parat, 6. raz., OŠ Retkovec, Zagreb, mentorica: Valentina Dijačić

Rezultate državne razine 59. natjecanja mladih tehničara možete preuzeti ovdje.

Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradit će svih dvanaest prvoplasiranih mladih tehničara besplatnim sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici tijekom ljeta 2017. godine.

Više fotografija dostupno je na Facebook stranici Hrvatske zajednice tehničke kulture.
Video prikaz 59. natjecanja mladih tehničara bit će uskoro objavljen ovdje.

Film s prošlogodišnjeg Natjecanja mladih tehničara dostupan je ovdje

Rezultati 59. natjecanja mladih tehničara - državna razina
Program 59. natjecanja mladih tehničara - državna razina
Ocjenjivačka povjerenstva 59. natjecanja mladih tehničara - državna razina
Županijska povjerenstva 59. natjecanja mladih tehničara
Potpora Ministarstva znanosti i obrazovanja 59. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske - prof. dr. sc. Pavo Barišić, ministar znanosti i obrazovanja
STEM u osnovnoj školi - Jadranka Žarković-Pečenković, prof., ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje
Tehnička kultura - neizostavna sastavnica svakodnevnog života - Ivan Vlainić, predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture
Cjelovita integracija tehničkog odgoja i obrazovanja u kurikulumu općeg obrazovanja - koncept suvremene škole bez alternative - dr. sc. Damir Purković, prof., predsjednik Državnog povjerenstva
Pozdravni govor ravnatelja škole domaćina - dr. sc. Nedjeljko Marinov

Osnovne informacije o 59. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske (školska godina 2016./2017.)

Natjecanje mladih tehničara omogućuje afirmaciju i rano otkrivanje darovitih i talentiranih učenika te pridonosi razvoju kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) i kreativnosti učenika, odabiru tehničkih ili strukovnih srednjih škola i popularizaciji tehničke kulture među učenicima, mentorima i u široj javnosti.
U školskoj godini 2016./2017. provedeno je 59. po redu natjecanje mladih tehničara i to na tri razine: školska/klupska razina (od 31. siječnja do 3. veljače 2017.), županijska razina/Grad Zagreb (3. ožujka 2017.) te državna razina (Primošten, od 29. do 31. ožujka 2017.).

59. natjecanje mladih tehničara (u daljnjem tekstu: natjecanje) organizirali su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture u skladu s Uputama za provedbu natjecanja i smotri učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2017. godini te Pravilima provođenja 59. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske. Suorganizatori natjecanja bili su županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, osnovne škole, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture.

Sjedište Državnog povjerenstva bila je Hrvatska zajednica tehničke kulture. Predsjednik Državnog povjerenstva je dr. sc. Damir Purković, prof., a tajnik je Žarko Bošnjak, prof., viši savjetnik u Agenciji za odgoj i obrazovanje.

Na natjecanju je sudjelovalo 7171 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske (školska/klupska razina). Na županijskoj razini natjecanja sudjelovalo je 2187 mladih tehničara, a na državnu razinu pozvano je 249 učenika koji su u jednom od dvanaest područja natjecanja pokazali svoje kompetencije.
Sudionici natjecanja bili su učenici osnovnih škola od petog do osmog razreda, članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama, udrugama tehničke kulture (podmladak udruga tehničke kulture) ili srodnim ustanovama.

Učenici su se natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture, unutar dviju kategorija: H-kategorija (natjecanje se provodi po Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu za tehničku kulturu u osnovnoj školi – HNOS) i P-kategorija (natjecanje se provodi po programu za posebna područja tehničke kulture, a organizatori natjecanja i smotre na školskoj/klupskoj razini su povjerenstva u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture).
Područja natjecanja u H-kategoriji bila su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred). U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazali su svoje kompetencije u u jednom od sljedećih područja: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, orijentacija i komunikacija te robotsko spašavanje žrtve.

Nositelji područja u H-kategoriji natjecanja bili su: Zvonko Koprivnjak (maketarstvo i modelarstvo), Leon Zakanji (graditeljstvo), Branko Mrkonjić (strojarske konstrukcije), Vlado Abičić (obrada materijala), Marino Čikeš (elektronika), Dragan Stanojević (elektrotehnika) i Andrija Gregurić (robotika). Na prijedlog Hrvatske zajednice tehničke kulture, koja je bila nositelj i koordinator P-kategorije natjecanja, nositelji područja u P-kategoriji bili su: Maja Mačinko Kovač (automatika), Predrag Bosnar (fotografija), Ivan Rajsz (modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina), Đuka Pelcl (orijentacija i komunikacija) i Jelka Hrnjić (robotsko spašavanje žrtve).

Natjecanje se sastojalo od tri dijela: pisane provjere znanja (može donijeti najviše 30% bodova od ukupnog broja bodova), izrade tehničke tvorevine - praktičnog rada (može donijeti najviše 50% bodova) te predstavljanja tehničke tvorevine (može donijeti najviše 20% bodova od ukupnog broja bodova).
Vrijeme predviđeno za provedbu školskog/klupskog natjecanja bilo je: 30 minuta za pisanu provjeru znanja, 60 minuta za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Vrijeme predviđeno za provedbu županijskog natjecanja bilo je: 45 minuta za pisanu provjeru znanja, 90 minuta za izradu tehničke tvorevine, 30 minuta za pripremu predstavljanja tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.
Vrijeme predviđeno za provedbu državnoga natjecanja bilo je dva dana, to jest ukupno 12 školskih sati: 2 školska sata za pisanu provjeru znanja, 8 školskih sati za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Znakom natjecanja mladih tehničara želi se popularizirati natjecanje mladih tehničara i razvoj tehničkih vještina među učenicima, mentorima i u široj javnosti. Znak se sastoji od triju pravokutnika unutar kojih su stilizirana slova N, M i T. Gornji pravokutnik je oker boje i asocira na toplinu i Sunce, koje je prirodni izvor energije, sivi pravokutnik predstavlja tehnologiju, a zeleni asocira na ekologiju i prirodu.

Zadaci na školskoj/klupskoj razini natjecanja

Popis probora, alata i materijala na školskoj/klupskoj razini

Maketarstvo i modelarstvo - zadatak
Maketarstvo i modelarstvo - dodatak za ispis
Maketarstvo i modelarstvo - tablica vrednovanja
Graditeljstvo - operacijska lista
Graditeljstvo - kriterij ocjenjivanja
Graditeljstvo - tablica
Graditeljstvo - krov i oplata (printati na hamer)
Strojarske konstrukcije - lista
Strojarske konstrukcije - tema
Strojarske konstrukcije - vrednovanje
Obrada materijala - radni list
Obrada materijala - lista vrednovanja
Obrada materijala - svijećnjak (montažni)
Obrada materijala - upute za vrednovanje
Elektrotehnika - zadatak
Elektrotehnika - lista vrednovanja
Elektrotehnika - upute za ocjenjivanje
Elektronika - praktičan rad
Elektronika - tablica vrednovanja
Elektronika - upute povjerenstvu
Robotika - praktični zadatak
Robotika - bodovanje
Robotika - naputak učiteljima za vrednovanje
Fotografija - zadatak i vrednovanje
Robotsko spašavanje žrtve - zadatak
Robotsko spašavanje žrtve - tablica vrednovanja
Automatika - zadatak
Automatika - vrednovanje
Automatika - upute za vrednovanje
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - radni list
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - udaraljka
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - tablica za ocjenjivanje
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - naputci za ocjenjivanje
Orijentacija i komunikacija - zadaci
Orijentacija i komunikacija - SK verzija 1
Orijentacija i komunikacija - SK verzija 2
Orijentacija i komunikacija - SK verzija 3
Orijentacija i komunikacija - praktični rad u učionici
Orijentacija i komunikacija - tablica vrednovanja

Zadaci na županijskoj razini natjecanja

Popis probora, alata i materijala na županijskoj razini

Maketarstvo i modelarstvo - zadatak
Maketarstvo i modelarstvo - dodatak za ispis
Maketarstvo i modelarstvo - tablica vrednovanja
Graditeljstvo - operacijska lista
Graditeljstvo - za učenika (printati na hamer)
Graditeljstvo - plan ocrtavanja
Graditeljstvo - tablica vrednovanja
Strojarske konstrukcije - tema
Strojarske konstrukcije - radionički crtež
Strojarske konstrukcije - sastavni crtež
Strojarske konstrukcije - sastavni crtež 1
Strojarske konstrukcije -  način vrednovanja tehničke tvorevine
Strojarske konstrukcije - lista
Obrada materijala - radna lista
Obrada materijala - radionički 1
Obrada materijala - radionički 2
Obrada materijala - montažni
Obrada materijala - lista vrednovanja
Obrada materijala - upute za vrednovanje
Elektrotehnika - zadatak
Elektrotehnika - lista vrednovanja
Elektrotehnika - upute za ocjenjivanje
Elektronika - praktičan rad
Elektronika - tablica vrednovanja
Elektronika - upute povjerenstvu
Robotika - praktični zadatak
Robotika - bodovanje
Robotika - naputak učiteljima za vrednovanje
Fotografija - zadatak i vrednovanje
Robotsko spašavanje žrtve - zadatak
Robotsko spašavanje žrtve - tablica vrednovanja
Automatika - zadatak
Automatika - vrednovanje
Automatika - upute za vrednovanje
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - radni list
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - čegrtaljka
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - tablica za ocjenjivanje
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina - naputci za ocjenjivanje
Orijentacija i komunikacija - zadaci
Orijentacija i komunikacija - ZU01
Orijentacija i komunikacija - ZU02
Orijentacija i komunikacija - ZU03
Orijentacija i komunikacija - praktični rad u učionici
Orijentacija i komunikacija - tablica vrednovanja

Članovi Državnog povjerenstva 59. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske

Na temelju suglasnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje donijela je Odluku o sastavu Državnog povjerenstva 59. natjecanja mladih tehničara.

U školskoj godini 2016./2017. u Državno povjerenstvo imenovani su:

  • dr. sc. Damir Purković, Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, predsjednik, Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, Odsjek za politehniku, Rijeka, predsjednik
  • Žarko Bošnjak, prof., Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb, tajnik
  • Vlado Abičić, nastavnik, Osnovna škola Franje Serta, Bednja
  • Predrag Bosnar, Hrvatski fotosavez, Zagreb
  • Marino Čikeš, prof., Dom mladih, Rijeka
  • Vladimir Delić, prof., Osnovna škola Pujanki, Split
  • Andrija Gregurić, nastavnik, Osnovna škola Otona Ivekovića, Zagreb
  • Jelka Hrnjić, dipl. ing., Osnovna škola Mate Lovraka, Zagreb
  • Sanja Kovačević, prof., Osnovna škola Augusta Šenoe, Zagreb
  • Zvonko Koprivnjak, prof., Osnovna škola Janka Leskovara, Pregrada
  • Zoran Kušan, ing., Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb
  • Maja Mačinko Kovač, prof., Osnovna škola Eugena Kvaternika, Velika Gorica
  • Jasna Malus Gorišek, dipl. ing.,Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb
  • Branko Mrkonjić, Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić, Rokovci-Andrijaševci
  • Mirjana Metikoš, dipl. iur., Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb
  • Đuka Pelcl, Hrvatski savez CB radioklubova, Zagreb
  • Ivan Rajsz, prof., Osnovna škola Velikog Trojstva, Veliko Trojstvo
  • Dragan Stanojević, prof., Osnovna škola Vjekoslava Paraća, Solin/Osnovna škola Petra Kružića, Klis
  • Hrvoje Vrhovski, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb
  • Leon Zakanji, prof., Osnovna škola Miroslava Krleže, Čepin

Arhiva natjecanja mladih tehničara

Arhiva, primjeri zadataka i fotogalerije s prethodnih natjecanja mladih tehničara dostupne su na stranicama Hrvatske zajednice tehničke kulture (u izborniku Natjecanja) i Agencije za odgoj i obrazovanje.

257. broj glasila Tehnička kultura (srpanj - rujan 2015.) obrađuje Hrvatski savez informatičara te kroz intervju s predsjednikom Alenom ...

256. broj glasila Tehnička kultura (travanj - lipanj 2015.) obrađuje Natjecanje mladih tehničara, Festival tehničke kulture i Festival znanosti. ...

255. broj glasila Tehnička kultura (siječanj - ožujak 2015.) sadrži reportažu Deseta Noć muzeja u Zvjezdanom selu Mosor i ...

Uz novu školsku godinu dolazi i novi broj ABC tehnike s mnoštvom zanimljivih članaka i nacrtom u prilogu. Ponovo od ...

Lepršav i lagan za čitanje, a istodobno stručan i s dahom znanstvenih priloga pomalo. Sadržaji prilagođeni već od nižih razreda, ...

U prilogu je novi broj 605 časopisa ABC tehnike, koristite i čitajte…