Gdje se nalazite: Početna 57. natjecanje mladih tehničara i 3. smotra 2014./2015.

57. natjecanje mladih tehničara i 3. smotra 2014./2015.

Rezultati 57. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 3. smotre mladih poduzetnika
(školska godina 2014./2015.)

Natjecanje mladih tehničara – najstarije i najbrojnije natjecanje osnovnoškolaca

Natjecanje mladih tehničara i smotra mladih poduzetnika omogućuju afirmaciju darovitih učenika te pridonose razvoju tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) i kreativnosti učenika, odabiru tehničkih ili strukovnih srednjih škola i tehničkih fakulteta te popularizaciji tehničke kulture među učenicima, mentorima i u široj javnosti.

57. natjecanje mladih tehničara (u daljnjem tekstu: natjecanje) i 3. smotru mladih poduzetnika (u daljnjem tekstu: smotra) organizirali su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture u skladu s Uputama za provedbu natjecanja i smotri učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2015. godini te Pravilima provođenja 57. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 3. smotre mladih poduzetnika.
Suorganizatori natjecanja i smotre bili su županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, županijske i gradske zajednice tehničke kulture, osnovne škole te udruge tehničke kulture.

Sjedište Državnog povjerenstva bila je Hrvatska zajednica tehničke kulture. Predsjednik Državnog povjerenstva je mr. sc. Luka Majetić, a tajnik je Žarko Bošnjak, prof., viši savjetnik u Agenciji za odgoj i obrazovanje.
Domaćin natjecanja i smotre na državnoj razini bila je Osnovna škola Primošten.

Na 57. natjecanju mladih tehničara i 3. smotri mladih poduzetnika (školska/klupska razina) sudjelovalo je 7158 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske.
Na državnoj razini natjecanja i smotre mladih poduzetnika održanoj u Primoštenu od 8. do 10. travnja 2015. godine, 255 mladih tehničara i 12 mladih poduzetnika (ukupno 267 učenika) pokazali su svoje kompetencije u dvanaest područja natjecanja i na smotri.

Najuspješniji mladi tehničari i poduzetnici te mentori koji su ih pripremali za natjecanje i smotru u školskoj godini 2014./2015.

Ovdje je naveden popis učenika koji su osvojili prva tri mjesta na državnom natjecanju u Primoštenu od 8. do 10. travnja 2015., nagrađeni i izdvojeni mladi poduzetnici te ime i prezime mentora koji ih je pripremao za natjecanje i smotru.

Maketarstvo i modelarstvo

  1. Luka Meglić, 5. razred, OŠ Veliko Trgovišće, Veliko Trgovišće, mentorica: Branka Žigman
  2. Ivana Bebić, , 5. razred, OŠ Kneza Branimira, Donji Muć, mentorica: Alenka Šimić
  3. Lucija Bunjevac, 5. razred, OŠ Braća Ribar, Sisak, mentorica: Marija Vrbanac

Graditeljstvo

  1. Lea Babić, 6. razred, OŠ Malešnica, Zagreb, mentorica: Marica Antić
  2. Michael Tuk, 6. razred, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Marjanca Hrđun
  3. Jelena Daković, 6. razred, OŠ Augusta Cesarca, Krapina, mentorica: Vesna Požgaj-Mihajlović

Strojarske konstrukcije

  1. Antonio Ozimec, 7. razred, OŠ Vladimira Vidrića , Kutina, mentor: Mario Kolesar
  2. Alina Bajčić, 7. razred, OŠ Podmurvice, Rijeka, mentorica: Ira Gortan
  3. Bruno Horvat, 7. razred, OŠ Ivana Gorana Kovačića - Sv. Juraj na Bregu, Pleškovec, mentorica: Renata Martinec

Obrada materijala

  1. Tomislav Orišak, 7. razred, OŠ Antun Mihanović, Batrina, mentor: Ivica Kušanić
  2. Teo Varaklić, 7. razred, OŠ Kozala, Rijeka, mentorica: Dolores Šegota
  3. Mateo Stipić, 7. razred, OŠ Oroslavje, Oroslavje, mentor: Krešimir Hamer

Elektrotehnika

  1. Andrea Gregurec, 8. razred, OŠ Antuna Augustinčića, Zaprešić, mentorica: Višnja Gradaščević
  2. Domagoj Lovrečki, 8. razred, OŠ Antuna Mihanovića, Klanjec, mentor: Dragutin Štih
  3. Luka Greblo, 8. razred, OŠ Nikola Tesla, Rijeka, mentor: Ante Juraga

Elektronika

  1. Karlo Vučilovski, 8. razred, OŠ Oroslavje, Oroslavje, mentor: Krešimir Hamer
  2. Luka Jengić, 8. razred, OŠ Antuna Kanižlića, Požega, mentorica: Renata Marinić
  3. Nika Špoljarić, 8. razred, OŠ Zvonimira Franka, Kutina, mentorica: Irena Tošić

Robotika

  1. Dino Plečko, 5. razred, OŠ Julija Klovića, Zagreb, mentor: Petar Dobrić
  2. Ivan Gusić, 8. razred, OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica, mentorica: Maja Mačinko Kovač
  3. David Grabant, 8. razred, OŠ Prelog, Prelog, mentor: Milan Zvonar

Fotografija

  1. Iva Jambrek, 8. razred, OŠ Antuna Augustinčića, Zaprešić, mentorica: Višnja Gradaščević
  2. Marie Kinkela, 7. razred, OŠ Vladimir Gortan, Rijeka, mentor: Venelin Mehić
  3. Gabrijela Gelo, 8. razred, OŠ Zvonimira Franka, Kutina, mentorica: Irena Tošić

Robotsko spašavanje žrtve

  1. Grgur Premec, 6. razred, I. osnovna škola – Dugave, Zagreb, mentorica: Marcela Tubikanec
  2. Nera Kuzminski, 6. razred, I. osnovna škola – Varaždin, Varaždin, mentor: Ivica Kolarić
  3. Sven Vojnović, 6. razred, I. osnovna škola – Varaždin, Varaždin, mentor: Ivica Kolarić

Automatika

  1. Sven Palac, 6. razred, OŠ Gustava Krkleca, Zagreb, mentor: Josip Jurić
  2. Kristijan Horvat, 7. razred, OŠ Vladimir Nazor, Virovitica, mentor: Zlatko Kovačević
  3. Mateo Mofardin, 7. razred, OŠ Vladimira Nazora, Pazin, mentor: Darko Suman

Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina

  1. Zvonimir Koprivnjak, 7. razred, OŠ Janka Leskovara, Pregrada, mentor: Zvonko Koprivnjak
  2. Filip Rožić, 6. razred, OŠ Vukovina, Velika Gorica, mentor: Josip Gudelj
  3. Fran Varga, 8. razred, OŠ Zvonimira Franka, Kutina, mentorica: Irena Tošić

Orijentacija i komunikacija

  1. Marko Behin, 5. razred, OŠ Ljudevit Gaj, Mihovljan, mentorica: Đurđa Zubić
  2. Karlo Duvnjak, 8. razred, OŠ Julija Kempfa, Požega, mentor: Zoltan Bartaky
  3. Veronika Škvorc, 7. razred, OŠ Štrigova, Štrigova, mentori: Jelena Tuksar i Vladimir Vinko

Smotra mladih poduzetnika – tema smotre: „Igračka“

  1. Nagrađeni rad: Utrka puževa, Sara Lovrinović, 8. razred, OŠ Pujanki, Split, mentor: Vladimir Delić
  2. Izdvojeni radovi (poredani po abecednom redu mladih poduzetnika):
    Konstruktorska kutija, Tomislav Belović, 8. razred, II. osnovna škola – Čakovec, Čakovec, mentor: Leonardo Belović, Aeroklub Međimurje
    Model višenamjenskog vrtuljka, Marita Čatić, 7. razred, OŠ Braća Ribar, Sisak, mentorica: Marija Vrbanac
    Spoji i nauči, Fran Katinčić, 5. razred, OŠ Đuro Ester, Koprivnica, mentorica: Tijana Martić

Dokumenti i poveznice 57. natjecanja

Pravila provođenja 57. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 3. smotre mladih poduzetnika

Broj učenika na 57. natjecanju mladih tehničara i 3. smotre mladih poduzetnika (školska/klupska razina) pod županijama i područjima

Rezultati 57. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 3. smotre mladih poduzetnika

Ocjenjivačka povjerenstva državnog natjecanja i smotre

Županijska povjerenstva i škole domaćini županijskog natjecanja 2015.

Program 57. državnog natjecanja i smotre

Pozdravne riječi ministra znanosti obrazovanja i sporta prof. dr. sc. Vedrana Mornara

Pozdravne riječi ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranke Žarković-Pečenković, prof.

Pozdravne riječi predsjednika Hrvatske zajednice tehničke kulture prof. dr. sc. Ante Markotića

Pozdravne riječi ravnatelja škole domaćina državnog natjecanja (OŠ Primošten) dr. sc. Nedjeljka Marinova

Popis pribora, alata i materijala za školsku/klupsku razinu natjecanja možete preuzeti ovdje.

Popis pribora, alata i materijala za županijsku razinu dostupan je ovdje.

Popis pribora, alata i materijala koji su učenici donijeli na državnu razinu natjecanja i smotre možete preuzeti ovdje.

Fotogalerija državnog natjecanja i smotre - bit će uskoro dostupna

Video prikaz državnog natjecanja i smotre - dostupan je na ovojstranici

Primjere zadataka iz automatike za natjecanje u 2015. godini možete pogledati na ovoj stranici (autor: Paolo Zenzerović).

Informacije o knjizi ARDUINO kroz jednostavne primjere autora Paola Zenzerovića možete pogledati ovdje.

Primjere zadataka iz automatike iz 2014. možete pogledati na ovoj stranici (autor: Paolo Zenzerović).

Priručnik iz topografije i orijentacije možete preuzeti na ovoj stranici (autori: Đuka Pelcl, Davor Marković i Mislav Bošnjak)

Opis posebnih područja tehničke kulture (P-kategorija) iz školske godine 2013./2014. možete preuzeti ovdje.

Dokumente za pripremu natjecanja u robotskom spašavanju žrtve možete pronaći na dnu ove stranice.

Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole (NN br. 49/2015. od 6. 5. 2015.)

Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016. objavljena na internetskoj stranici MZOS-a 11. svibnja 2015.

Područja natjecanja i tema smotre

Učenici su se natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture, unutar dviju kategorija: H-kategorija (natjecanje se provodilo po Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu za tehničku kulturu u osnovnoj školi – HNOS) i P-kategorija (natjecanje se provodilo po programu za posebna područja tehničke kulture, a organizatori natjecanja i smotre na školskoj/klupskoj razini bila su povjerenstva u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture).

Područja natjecanja u H-kategoriji bila su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred). U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazali su svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, orijentacija i komunikacija te robotsko spašavanje žrtve.

Nositelji područja u H-kategoriji natjecanja bili su: Zvonko Koprivnjak (maketarstvo i modelarstvo), Leon Zakanji (graditeljstvo), Branko Mrkonjić (strojarske konstrukcije), Ivan Jukić (obrada materijala), Marino Čikeš (elektronika), Dragan Stanojević (elektrotehnika) i Andrija Gregurić (robotika). Na prijedlog Hrvatske zajednice tehničke kulture, koja je nositelj i koordinator P-kategorije natjecanja, nositelji područja u P-kategoriji bili su: Paolo Zenzerović (automatika), Predrag Bosnar (fotografija), Ivan Rajsz (modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina), Đuka Pelcl (orijentacija i komunikacija) te Jelka Hrnjić (robotsko spašavanje žrtve).
Tema 3. smotre mladih poduzetnika bila je „Igračka“. Za provedbu 3. smotre mladih poduzetnika bilo je odgovorno Državno povjerenstvo, a koordinatorica smotre bila je Biljana Trifunović.

Sadržaj i trajanje natjecanja

Natjecanje se na svim razinama sastojalo od tri dijela: pisane provjere znanja (mogla je donijeti najviše 30% bodova od ukupnog broja bodova), izrade tehničke tvorevine - praktičnog rada (moglo je donijeti najviše 50% bodova) te predstavljanja tehničke tvorevine (moglo je donijeti najviše 20% bodova od ukupnog broja bodova).

Vrijeme predviđeno za provedbu školskog/klupskog natjecanja bilo je: 30 minuta za pisanu provjeru znanja, 60 minuta za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.
Vrijeme predviđeno za provedbu županijskog natjecanja bilo je: 45 minuta za pisanu provjeru znanja, 90 minuta za izradu tehničke tvorevine, 30 minuta za pripremu predstavljanja tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.
Vrijeme predviđeno za provedbu državnoga natjecanja bilo je dva dana, to jest ukupno 12 školskih sati: 2 školska sata za pisanu provjeru znanja, 8 školskih sati za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Nagrade i priznanja najuspješnijim mladim tehničarima i mladim poduzetnicima

Hrvatski fotosavez nagradio je troje najuspješnijih mladih fotografa na 57. natjecanju mladih tehničara sudjelovanjem u Ljetnoj fotoradionici za mlade "Istra – Ambijent – kulturna baština".

Hrvatski robotički savez uključio je najuspješnijeg natjecatelja u području robotskog spašavanja žrtve u osnovnoškolsku ekipu koja će predstavljati Hrvatsku na Svjetskom natjecanju koje će se održati u Kini tijekom ljeta 2015. godine.

Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradila je ostalih desetero prvoplasiranih mladih tehničara i jednog mladog poduzetnika koji je predstavio nagrađeni rad besplatnim sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici tijekom ljeta 2015. godine.

Znak natjecanja mladih tehničara

Znak natjecanja mladih tehničara polazište je za osmišljavanje vizualnog identiteta kojim se želi popularizirati natjecanje mladih tehničara i razvoj tehničkih vještina među učenicima, mentorima i u široj javnosti. Znak se sastoji od triju pravokutnika unutar kojih su stilizirana slova N, M i T. Gornji pravokutnik je oker boje i asocira na toplinu i Sunce, koje je prirodni izvor energije, sivi pravokutnik predstavlja tehnologiju, a zeleni asocira na ekologiju i prirodu. Pozivamo vas da slobodno koristite znak natjecanja kako bi svaka aktivnosti povezana s natjecanjem mladih tehničara, bez obzira tko je organizira i gdje, postala svima prepoznatljiva i dovela do uključivanja većeg broja učenika i njihovih mentora u natjecanje.

Članovi Državnog povjerenstva 57. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 3. smotre mladih poduzetnika

Na temelju suglasnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje donosi Odluku o sastavu Državnog povjerenstva 57. natjecanja mladih tehničara i 3. smotre mladih poduzetnika u školskoj godini 2014./2015. U Državno povjerenstvo imenuju se:

  1. mr. sc. Luka Majetić, umirovljenik, Rijeka, predsjednik
  2. Žarko Bošnjak, prof., Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb, tajnik
  3. Predrag Bosnar, fotograf, Hrvatski fotosavez, Zagreb,
  4. Marino Čikeš, prof., Dom mladih, Rijeka,
  5. Andrija Gregurić, nastavnik, Osnovna škola Otona Ivekovića, Zagreb,
  6. Jelka Hrnjić, dipl. ing., OŠ Mate Lovraka, Zagreb,
  7. Ivan Jukić, prof., OŠ Budrovci, Budrovci,
  8. Sanja Kovačević, prof., Osnovna škola Augusta Šenoe, Zagreb,
  9. Zoran Kušan, ing., Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb,
  10. Jasna Malus Gorišek, dipl. ing., Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb,
  11. Paolo Zenzerović, dipl. ing., Claritudo d.o.o., Pula,
  12. Branko Mrkonjić, nastavnik, Osnovna škola Ivane Brlić Mažuranić, Rokovci-Andrijaševci,
  13. Đula Nađ, nastavnik, Osnovna škola Jabukovac, Zagreb,
  14. Đuka Pelcl, policajac, Hrvatski savez CB radioklubova, Zagreb,
  15. Ivan Rajsz, prof., Osnovna škola Velikog Trojstva, Bjelovar,
  16. Dragan Stanojević, prof., Osnovna škola Vjekoslava Paraća, Solin,
  17. Zdenka Terek, diplomirani ekonomist, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb,
  18. Biljana Trifunović, prof., Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb,
  19. Hrvoje Vrhovski, ing., Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zagreb,
  20. Zvonko Koprivnjak, prof., Osnovna škola Janka Leskovara, Pregrada,
  21. Leon Zakanji, prof., OŠ Miroslava Krleže, Čepin.

Arhiva natjecanja mladih tehničara

Arhiva i fotogalerije s prethodnih natjecanja mladih tehničara dostupne su na stranicama Hrvatske zajednice tehničke kulture (u izborniku Natjecanja) i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Arhivu prošlogodišnjeg natjecanja i smotre možete pogledati na ovim poveznicama:

Fotogalerija s državne razine natjecanja 2014., Primošten, od 2. do 4. travnja 2014.
Arhiva 56. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske i 2. smotre mladih poduzetnika (školska godina 2013./2014.)
Državni i međunarodni prvci u znanju i njihovi mentori nagrađeni Oskarom znanja (2014.)

257. broj glasila Tehnička kultura (srpanj - rujan 2015.) obrađuje Hrvatski savez informatičara te kroz intervju s predsjednikom Alenom ...

256. broj glasila Tehnička kultura (travanj - lipanj 2015.) obrađuje Natjecanje mladih tehničara, Festival tehničke kulture i Festival znanosti. ...

255. broj glasila Tehnička kultura (siječanj - ožujak 2015.) sadrži reportažu Deseta Noć muzeja u Zvjezdanom selu Mosor i ...

Pred Vama je novi broj časopisa ABC tehnike, slobodno provjerite što smo u ovom broju za Vas priredili. Kompletan broj možete ...

Svim čitateljima želimo sretnu novu 2017. godinu. Pred vama je ABC tehnike broj 601. Ušli smo u još jednu eru od ...

Prošlo je 60 godina od prvog broja našeg i vašeg časopisa ABC tehnike i kroz sve te godine objavljeno je 600 ...