62. natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske (2019./2020.)

Državna razina 62. natjecanja mladih tehničara provedena je 20. listopada 2020. godine u virtualnom okruženju prema novim, izmijenjenim pravilima. Natjecanju je pristupilo 127 učenika viših razreda osnovnih škola koji su u jednom od 12 područja natjecanja putem Zoom sustava prezentirali svoju tehničku tvorevinu na temu Igračka.
Područja natjecanja u kojem su učenici izradili i prezentirali svoju tehničku tvorevinu bila su: maketarstvo i modelarstvo (5. razred, nositelj područja: Zvonko Koprivnjak), graditeljstvo (6. razred, nositelj područja: Leon Zakanji), obrada materijala (7. razred, nositelj područja: Josip Funarić), strojarske konstrukcije (7. razred, nositelj područja: Vlado Abičić), elektrotehnika (8. razred, nositelj područja: Dragan Stanojević), elektronika (8. razred, nositelj područja: Marino Čikeš) i robotika (5. do 8. razred, nositelj područja: Andrija Gregurić), automatika (nositelj područja: Hrvoje Vrhovski), fotografija (nositelj područja: Predrag Bosnar), modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina (nositelj područja: Ivan Rajsz), radiokomunikacije (nositeljica područja: Jelena Tuksar) te robotsko spašavanje žrtve (nositeljica područja: Jelka Hrnjić).

Rezultate 62. natjecanja mladih tehničara na državnoj razini možete preuzeti  ovdje.

Zbog specifičnosti situacije uzrokovane epidemijom COVID-19 državna razina natjecanja je provedena online. Pravila o natjecanju mladih tehničara objavljena na mrežnim stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje koja se odnose na državnu razinu ovdje i Državnog povjerenstva natjecanja ovdje su stavljena izvan snage. Pravila koja se odnose na školsku i županijsku razinu uredno su provedena i sastavljena je lista pozvanih na državnu razinu natjecanja. Državna razina 62. natjecanja mladih tehničara se provodi prema novim Pravilima. Svi učenici koji su pozvani na državnu razinu 62. natjecanja u svih 12 područja natjecanja izrađivali su svoju tehničku tvorevinu kod kuće.

Više informacija o novim Pravilima dostupno je na ovim poveznicama:
Dopuna pravila 62. natjecanja mladih tehničara
Zadatak i online vrednovanje

Popis učenika koji su pozvani na 62. natjecanje mladih tehničara RH dostupan je ovdje.

Najuspješniji mladi tehničari na 62. natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske (školska godina 2019./2020.) su:

Područje natjecanja: MAKETARSTVO I MODELARSTVO (5. razred):
1. Nera Košak, OŠ Hodošan, Hodošan, mentor: Kristijan Ovčarić
2. Adriana Pirović Vareško, OŠ Veruda, Pula, mentor: Ivan Iskra
3. Franka Mikac, OŠ Ljudevit Gaj, Mihovljan, mentorica: Đurđa Zubić
Područje natjecanja: GRADITELJSTVO (6. razred):
1. Toma Brković, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Marjanca Hrđun
2. Gracie Slokan, OŠ Štrigova, Štrigova, mentor: Kristijan Ovčarić
3. Ana Katalenić, OŠ Đurmanec, Đurmanec, mentorica: Đurđa Zubić
Područje natjecanja: STROJARSKE KONSTRUKCIJE (7. razred):
1. Karlo Tomović, OŠ Trsat, Rijeka, mentor: Neven Jerčinović
2. Petra Krsnik, OŠ Prečko, Zagreb, mentorica: Marija Vonić
3. Jakov Babić, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Vesna Šoić
Područje natjecanja: OBRADA MATERIJALA (7. razred):
1. Matej Hegeduš, OŠ Mitnica, Vukovar, mentor: Toni Hutz
2. Bojan Klasan, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Marjanca Hrđun
3. Sven Haramina, OŠ Trsat, Rijeka, mentor: Neven Jerčinović
Područje natjecanja: ELEKTROTEHNIKA (8. razred):
1. Marijela Drvoderić, OŠ Domašinec, Domašinec, mentorica: Renata Martinec
2. Luka Šabarić, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Vesna Šoić
3. Rudolf Pavlina, OŠ Oroslavje, Oroslavje, mentor: Krešimir Hamer
Područje natjecanja: ELEKTRONIKA (8. razred):
1. Luka Lukežić, OŠ Mahično, Mahično, mentorica: Marica Car-Mihalić
2. Roko Dobovičnik, OŠ Sveta Nedjelja, Sveta Nedjelja, mentorica: Vesna Šoić
Područje natjecanja: ROBOTIKA (5. do 8. razred):
1. Marino Bruža Habek, 7. raz., OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, mentorica: Anđelka Barlek
2. Dario Eterović, 8. raz., OŠ Pučišća, Pučišća, mentorica: Lucija Špacal
3. Vinko Ravenšćak, 5. raz., I. osnovna škola – Bjelovar, Bjelovar, mentor: Goran Jarčov
Područje natjecanja: FOTOGRAFIJA (5. do 8. razred):
1. Ela Lasić, 7. raz., OŠ Nikole Hribara, Velika Gorica, mentorica: Irena Gimpelj Gal
2. Matej Žužinjak, 5. raz., OŠ Braće Radić, Pakrac, mentorica: Nikolina Zaneti
3. Marija Đordić, 7. raz., OŠ Josipa Kozarca, Vinkovci, mentor: Josip Funarić
Područje natjecanja: ROBOTSKO SPAŠAVANJE ŽRTVE (5. do 8. razred):
1. Ivan Dijanić, 7. raz., OŠ Nikole Hribara, Velika Gorica, mentorica iz škole: Irena Gimpelj Gal, mentor iz udruge: Ivica Kolarić, Udruga Robofreak
2. Maksim Stanković Šprajc, 5. raz., OŠ Dubovac, Karlovac, mentorica iz škole: Biserka Papa – Neskusil, mentorica iz udruge: Marija Škrtić, ZTK Karlovac
3. Borut Patčev, 8. raz., OŠ Ive Andrića, Zagreb, mentorica iz škole: Irena Iveković, mentor iz udruge: Ivica Kolarić, Udruga Robofreak
Područje natjecanja: AUTOMATIKA (5. do 8. razred):
1. Petar Bajsić, 8. raz., II. osnovna škola – Bjelovar, Bjelovar, mentor iz škole: Goran Kruno Kukolj, mentor iz udruge: Branko Raičković, Udruga informatičara BBŽ
2. Martin Božić, 8. raz., OŠ Ivana Brlić-Mažuranić Rokovci – Andrijaševci, Andrijaševci, mentor: Ivan Dejanović
3. Saša Ovčarić,5. raz., I. osnovna škola – Čakovec, Čakovec, mentor: Branko Vujnović
Područje natjecanja: MODELARSTVO UPORABNIH TEHNIČKIH TVOREVINA (5. do 8. razred):
1. Lucija Belošević, 7. raz., OŠ Đurmanec, Đurmanec, mentorica: Đurđa Zubić
2. Barbara Brandeker, 7. raz., OŠ Franje Krežme, Osijek, mentorica: Ivana Zakanji
3. Lucija Čače, 7. raz., OŠ Pojišan, Split, mentorica: Edita Alebić
Područje natjecanja: RADIOKOMUNIKACIJE (5. do 8. razred):
1. Slobodan Popović, 8. raz., OŠ Ludbreg, Ludbreg, mentorica iz škole: Tanja Ceglec, mentor iz udruge: Mario Lohajner, Radioklub Ludbreg
2. Noa Turk, 8. raz., I. osnovna škola – Čakovec, Čakovec, mentor iz škole: Branko Vujnović, mentor iz udruge: Vladimir Vinko, Radioklub Međimurje
3. Sara Ćorluka, 8. raz., OŠ Retkovec, Zagreb, mentorica iz škole: Valentina Dijačić, mentor iz udruge: Ivica Vrbanović, Radioklub Hrvatska Flora Fauna


Dokumenti

Pravila za provedbu 62. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske  - izvan snage

Upute za provedbu natjecanja i smotri učenica i učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske u 2020. godini  - izvan snage

Državno povjerenstvo 62. natjecanja mladih tehničara Republike Hrvatske

Županijska povjerenstva i domaćini županijskih natjecanja

Natjecanje mladih tehničara se provodi na temelju osnovnoškolskog programa tehničke kulture, programa nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavnog programa u školi, izvanškolskog programa te programa posebnih tehničkih kompetencija (znanje, vještine, samostalnost i odgovornost) koje se stječu u izvannastavnom i izvanškolskom programu tehničke kulture.

Organizatori i suorganizatori

Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatska zajednica tehničke kulture, županijski i gradski uredi za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, osnovne škole, županijske i gradske zajednice tehničke kulture te udruge tehničke kulture

Sjedište i internetska stranica Državnoga povjerenstva

Hrvatska zajednica tehničke kulture, Dalmatinska 12, 10 000 Zagreb, telefon: 01/4848-757, e-pošta: jasna.malus@hztk.hr
www.hztk.hr (izbornik: Natjecanja)

Tajnik Državnoga povjerenstva: Žarko Bošnjak, prof., viši savjetnik, Agencija za odgoj i obrazovanje, Donje Svetice 38, Zagreb, telefon: 01/2785-060; faks: 01/2785-160; e-pošta: zarko.bosnjak@azoo.hr
Predsjednik Državnog povjerenstva: doc. dr. sc. Damir Purković, prof., Sveučilište u Rijeci

Razine, vremenik i organizatori natjecanja

  1. Školska/klupska razina: od 3. do 6. veljače 2020. (ponedjeljak – četvrtak) - organizira se u školama ili udrugama tehničke kulture (klubovima), a provode ih školska povjerenstva, odnosno tijela upravljanja udruga
  2. Županijska razina/Grad Zagreb: 6. ožujka 2020. (petak) - provode županijska povjerenstva, odnosno povjerenstvo Grada Zagreba
  3. Državna razina: 20. listopada 2020. - provodi Državno povjerenstvo

Sudionici natjecanja i njihovi mentori

Sudionici natjecanja su učenici osnovnih škola od petog do osmog razreda, članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama, udrugama tehničke kulture (podmladak udruga tehničke kulture) ili srodnim ustanovama.

U skladu s Uputama, ravnatelj škole imenuje mentora koji ima stručna znanja za pripremu učenika. Mentor učeniku je odgojno-obrazovni radnik (učitelj, nastavnik ili stručni suradnik) zaposlen u školskoj ustanovi (osnovnoj školi ili učeničkom domu), koji priprema učenika za natjecanje, upoznaje ga s provedbom i Pravilima natjecanja te je podrška učeniku.

Uz učitelja, nastavnika ili stručnog suradnika iz škole ili učeničkog doma, mentor učenika može biti i osoba koja priprema učenika za natjecanje u sklopu izvannastavnog programa u udrugama i institucijama koje potiču razvoj određenih kompetencija učenika.
U tablicama izvještavanja osim mentora iz škole koju učenik pohađa navodi se i ime i prezime mentora učenika u udruzi i udruga u kojoj se učenik pripremao za natjecanje.
Jednog ili više učenika na natjecanju u pravilu prati mentor koji ga je pripremao za natjecanje. Broj mentora na državnoj razini natjecanja određuje se po načelu jedan mentor na dva učenika.
Uz učitelja, nastavnika ili stručnog suradnika iz školske ustanove ili učeničkog doma, učenika na natjecanje može pratiti i mentor iz udruge na vlastiti trošak ili na poziv organizatora.

Područja i sadržaj natjecanja

Natjecanje u obje kategorije sastoji se od tri dijela: pisane provjere znanja (može donijeti 30 bodova), izrade tehničke tvorevine (može donijeti 50 bodova) te predstavljanja tehničke tvorevine (može donijeti 20 bodova). Ukupan broj bodova je 100.

Učenici se natječu u dvanaest područja tehničke kulture unutar dvije kategorije:

  • ­ H-kategorija (redoviti osnovnoškolski program tehničke kulture i programu nastave kroz klubove mladih tehničara, izvannastavni program u školi te izvanškolski program tehničke kulture)
  • ­ P-kategorija (natjecanje se provodi po programu za posebna područja tehničke kulture

Područja natjecanja u H-kategoriji su: maketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred), elektronika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred). U P-kategoriji učenici od V. do VIII. razreda pokazuju svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika, fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, radiokomunikacije i robotsko spašavanje žrtve.
Jedan učenik može se natjecati u samo jednom području.

Nositelji područja natjecanja

Nositelji područja natjecanja su: Zvonko Koprivnjak (maketarstvo i modelarstvo), Leon Zakanji (graditeljstvo), Josip Funarić (obrada materijala), Vlado Abičić (strojarske konstrukcije), Marino Čikeš (elektronika), Dragan Stanojević (elektrotehnika) i Andrija Gregurić (robotika). Hrvoje Vrhovski (automatika), Predrag Bosnar (fotografija), Ivan Rajsz (modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina), Jelena Tuksar (radiokomunikacije) te Jelka Hrnjić (robotsko spašavanje žrtve).

Popis pribora, materijala i alata za sve razine natjecanja

  • Popis pribora, materijala i alata za školsku/klupsku razinu naveden je ovdje.
  • Popis pribora, materijala i alata za županijsku razinu možete preuzeti ovdje.
 

Znak natjecanja mladih tehničara

Znak natjecanja mladih tehničara polazište je za osmišljavanje vizualnog identiteta kojim se želi popularizirati natjecanje mladih tehničara i razvoj tehničkih vještina među učenicima, mentorima i u široj javnosti. Znak se sastoji od triju pravokutnika unutar kojih su stilizirana slova N, M i T. Gornji pravokutnik je oker boje i asocira na toplinu i Sunce, koje je prirodni izvor energije, sivi pravokutnik predstavlja tehnologiju, a zeleni asocira na ekologiju i prirodu.
Pozivamo vas da slobodno koristite znak natjecanja kako bi svaka aktivnosti povezana s natjecanjem mladih tehničara, bez obzira tko je organizira i gdje, postala svima prepoznatljiva i dovela do uključivanja većeg broja učenika i njihovih mentora u natjecanje.

Arhiva natjecanja mladih tehničara

Arhiva i fotogalerije s prethodnih natjecanja mladih tehničara dostupne su na stranicama Hrvatske zajednice tehničke kulture (u izborniku Natjecanja) i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Ostale informacije

Kao pomoć u pripremi učenika, u suradnji s Hrvatskim radioamaterskim savezom, pripremljena je Zbirka praktičnih radova za pripremu Natjecanja mladih tehničara u području radiokomunikacije. Autori Zbirke su Ivan Maricjan, dipl. ing., Stipe Predanić, dip. ing., mr. sc. Željko Ulip i Jelena Tuksar, mag. ing.

U školskoj godini 2017./2018. pripremljen je Priručnik za provedbu natjecanja mladih tehničara iz radiokomunikacija. Priručnik se sastoji od dva dijela: 

Preporučena literatura - Radioamaterizam za mlade.

 

vrh stranice