Na 22. informatičkoj olimpijadi natjecali se najuspješniji srednjoškolci Hrvatske

15.04.2016.

22. hrvatska informatička olimpijada održana je 2. travnja 2016. godine u Zagrebu. Ovo najprestižnije i najznačajnije informatičko natjecanje za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj, Hrvatski savez informatičara organizirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Natjecanje je okupilo 30 najuspješnijih učenika s nacionalnih natjecanja u školskoj godini 2015./2016. koji su u pet sati rješavali četiri problemska zadatka. Najuspješniji među njima sudjelovali su na izbornim pripremama od 11. do 14. travnja 2016., te će predstavljati Hrvatsku na međunarodnim natjecanjima.

Natjecanje je okupilo 30 najuspješnijih učenika s nacionalnih natjecanja školskoj godini 2015./2016. (Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara i Državno natjecanje u informatici u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatske zajednice tehničke kulture i Hrvatskog saveza informatičara), a najuspješniji su bili:

Medalja

Ime i prezime

Razred

Škola

ZLATNA MEDALJA

DOMAGOJ BRADAČ

4

XV. gimnazija Zagreb

SREBRNA MEDALJA

MARIN KIŠIĆ

3

Prva gimnazija Varaždin

BRONČANA MEDALJA

VILIM LENDVAJ

2

XV. gimnazija Zagreb

Natjecanje je trajalo pet sati tijekom kojih su natjecatelji rješavali četiri problemska zadatka na algoritamskoj osnovi, te ih kôdirali u programskim jezicima Python, Pascal, C i C++ na Linux platformi.

Zadatke za natjecanje pripremilo je Znanstveno povjerenstvo na čelu s doc. dr. sc. Antom Đerekom. Ostali članovi povjerenstva bili su Ivan Katanić, Frane Kurtović i Gustav Matula. Za provedbu i evaluaciju zaduženi su bili Matej Ferenčević i Aron Bohr, a za organizaciju Alenka Dogan Capan, Alen Spiegl, predsjednik HSIN-a, i Krešimir Malnar, tajnik HSIN-a.

Svim sudionicima HIO 2016 na prigodnoj su svečanosti dodijeljena priznanja, a najuspješnijima diplome, medalje i nagrade koje su im dodijelili članovi Znanstvenog povjerenstva. Također su dodijeljene i zahvalnice svima koji su sudjelovali i pomogli u organizaciji HIO 2016.

Na kraju svečanosti objavljena su imena učenika pozvanih na Izborne pripreme. Jedanaestorica najuspješnijih natjecatelja s HIO 2016 stekla su pravo sudjelovanja na pripremama na kojima će se kroz dva izborna ispita boriti za ulazak u reprezentaciju koja će zastupati Republiku Hrvatsku na međunarodnim informatičkim natjecanjima u 2016. godini - 23. srednjoeuropskoj informatičkoj olimpijadi - CEOI 2016 (Piatra Neamt, Rumunjska, od 18. do 23. srpnja) i 27. međunarodnoj informatičkoj olimpijadi - IOI 2016 (Kazan, Rusija, od 12. do 19. kolovoza).

Potporu ovom tradicionalnom natjecanju pružili su Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i informatička tvrtka Omega software, dodijelivši vrijedne nagrade najboljim informatičarima.

Ovaj program financira se iz javnih potreba za tehničku kulturu, a pokroviteljstvo i potporu pružaju Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.

Izborne pripreme

Na izbornim pripremama od 11. do 14. travnja 2016. sudjelovalo je deset učenika, pozvanih temeljem rezultata s Hrvatske informatičke olimpijade - HIO 2016, a Domagoj Bradač, Adrian Beker, Vilim Lendvaj i Marin Kišić su kroz dva izborna ispita te uz pribrojane rezultate Hrvatske informatičke olimpijade osvojili najviše bodova te izborili pravo nastupa na:

  • 23. srednjoeuropskoj informatičkoj olimpijadi – CEOI 2016, od 18. do 23. srpnja - Piatra Neamt, Rumunjska
  • 28. međunarodnoj informatičkoj olimpijadi – IOI 2016, od 12. do 19. kolovoza - Kazan, Rusija

Program Izbornih priprema 2016. kroz četiri je dana obuhvatio stručna predavanja, rješavanje zadataka sa značajnih međunarodnih natjecanja, prijenos iskustava uspješnih sudionika s prethodnih olimpijada i dva izborna ispita (natjecanja).

Prvi je ispit održan u utorak, 12. travnja, a drugi u četvrtak, 14. travnja 2016. u trajanju od po 4 sata. Na svakom su ispitu natjecatelji rješavali po dva originalna zadatka dopuštenim programskim jezicima Python, Pascal, C i C++, a natjecanje se odvijalo na računalima s isključivo Linux operacijskim sustavom.

Zadatke za oba izborna ispita osmislilo je Znanstveno povjerenstvo na čelu s doc. dr. sc. Antom Đerekom, Ostali članovi povjerenstva bili su Ivan Katanić, Frane Kurtović i Gustav Matula.
Za provedbu i evaluaciju zaduženi su bili Matej Ferenčević i Aron Bohr, a za organizaciju Alenka Dogan Capan, Alen Spiegl, dipl. ing., predsjednik HSIN-a, i Krešimir Malnar, tajnik HSIN-a.

Hrvatski savez informatičara Izborne pripreme organizira od 1995. godine. Program se financira iz javnih potreba za tehničku kulturu, a pokroviteljstvo i potporu pružaju Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.

vrh stranice