Mjesec astronautike u Požegi privukao više od 800 sudionika

21.12.2015.

 Od 16. listopada do 16. studenoga 2015. u Požegi je održana manifestacija pod nazivom Mjesec astronautike u organizaciji Hrvatskog astronautičkog i raketnog saveza te u suorganizaciji Zajednice tehničke kulture Grada Požege, Gimnazije Požega (Astronomska grupa i zvjezdarnica Otona Kučere) i Astronomsko astronautičkog društva Zadar. Prema riječima jedne učenice: „Kroz taj je mjesec Požega imala čast kroz edukativna, ali i zabavna i inspirativna predavanja biti svemir u manjem izdanju, a na nama ostaje želimo li ostati samo dio svemira ili kroz istraživanje nepoznatoga sva ta prostranstva sažeti u obliku prikupljenog znanja.“

 

Mjesec astronautike posjetilo je preko 800 učenika osnovnoškolske i srednjoškolske dobi i ostalih građana koji su slušali predavanja, pogledali izložbu, posjetili zvjezdarnicu Otona Kučere i promatrali noćno nebo nad Požegom.

Ova manifestacija ima tradiciju održavanja više od 40 godina s ciljem popularizacije astronautike i raketnog modelarstva kroz razna predavanja koja su tematikom vezana za ova područja te izložbom fotografija o razvoju astronautike od prvih sovjetskih i američkih svemirskih letjelica pa sve do današnjih nevjerojatnih podviga „malih svemirskih divova“ koji nam svakodnevno iz dalekog svemirskog prostranstva šalju sve više podataka iz kojih saznajemo kako je nastao i kako se razvija svemir.

Autori fotografija na izložbi su D. Lozovina, K. Pavleš i Ivo Dijan, koji je ujedno autor postave.

Na otvorenju Mjeseca astronautike 16. listopada 2015. sudjelovalo je 70-ak učenika osnovnih i srednjih škola Požege te 15-ak odraslih koji su razgledali izložbu fotografija o astronautici, odnosno letovima u svemir, slušali predavanja o otkriću vode na Marsu i o razvoju i vrstama teleskopa, promatrali noćno nebo nad Požegom i posjetili zvjezdarnicu Otona Kučere.

Osvrt učenice, sudionice predavanja:
Zemlja i Mars su planeti koji si stoje „rame uz rame“, no koliko su si doista slični? Na predavanju kojeg su 16. listopada 2015. održali Dinko Brautović i Zlatko Ciganj iz Akademskog astronomskog društva Rijeka mogli ste doznati nešto više o povijesnom otkriću vode na Marsu te o teleskopima.
Mars je nekada bio poput Zemlje jer je imao vodu u tekućem stanju. Na nama ostaju pretpostavke hoće li naš planet slijediti primjer Marsa ili će egzistencija vode na Zemlji ipak duže trajati.

Predavanje prof. Tihomira Marjanaca „Komete - svemirski putnici iz daleka ili samo led s kamenjem“ održano je 23. listopada 2015. u knjižnici i čitaonici Gimnazije Požega. Predavanju su nazočili učenici osnovnih i srednjih škola u pratnji nastavnika.

Osvrt učenice, sudionice predavanja:
Ugledaš zvijezdu repaticu i vjerojatno prvo pomisliš na Božić, ali za naše je pretke komet predstavljao najavu razaranja i ratova. Da doznamo kako su nam vjerovanja još različitija, 23. je listopada 2015. dr. sci. Tihomir Marjanac s Geološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta održao fascinantno predavanje o kometima gdje smo doznali njihovu pravu prirodu i ulogu u svemiru.

Predavanje Ante Radonića „Međuplanetne letjelice i nova istraživanja Sunčeva sustava“ održano je 16. studenoga 2015 u knjižnici i čitaonica Gimnazije Požega.
Predavanju su nazočili učenici osnovnih i srednjih škola u pratnji nastavnika, te građana zainteresiranih za astronautiku.

Osvrt učenice, sudionice predavanja:
Međuplanetarne letjelice – nezahtjevni interplanetarni „novinari“ koji strpljivo ispituju svemirska prostranstva i donose relevantne podatke ne postavljajući nepotrebna pitanja. No kolika je njihova važnost za ostale, koji se ne bave istraživanjima Sunčeva sustava?
Ante Radonić, voditelj planetarija Tehničkog muzeja u Zagrebu, nam je svojim predavanjem, koje se je održalo 16. studenog 2015., odgovorio na to pitanje. Kao što neke informacije donose rat, tako ove informacije donose preživljavanje. Veliki broj nebeskih tijela slobodno se gibaju Sunčevim sustavom i upravo su ove letjelice kadre upozoriti nas na potencijalne opasne sudare, tako da ih na vrijeme možemo spriječiti.
Kao svaka druga gimnazijalka, astronautiku sam isključivo promatrala kroz prizmu ustaljenih i zastarjelih stereotipa o astronomiji i znanosti općenito. Zato je ova manifestacija odigrala bitnu ulogu u popularizaciji znanosti kod osnovnoškolaca, srednjoškolaca, ali i svih ostalih građana, jer biti astronom ne znači striktno se držati teleskopa i, informacijama prikupljenim opservacijom nebeskih tijela, puniti enciklopedije i neobvezne priloge u školskim udžbenicima fizike, već izdignuti se iz životne svakodnevnice i svijet, a i život općenito promatrati na jedan neuobičajen i sveobuhvatni način. Ova su mi predavanja bila jedinstvena prilika za širenje mojih horizonata, a i poticaj da promijenim svoju iskrivljenu percepciju svemira. Tko zna, možda su nekome ova predavanja bili inspiracija da iz širokog kruga neastronoma krene putem da postane astronom, da postane budno oko kojem nije teško uložiti godine rada za ostvarivanje jednog malog koraka za astronomiju, ali velikog za čovječanstvo.

Kroz taj je mjesec Požega imala čast kroz edukativna, ali i zabavna i inspirativna predavanja biti svemir u manjem izdanju, a na nama ostaje želimo li ostati samo dio svemira ili kroz istraživanje nepoznatoga sva ta prostranstva sažeti u obliku prikupljenog znanja.
Ti biraš.

Hvala svim predavačima koji su posvetiti dio svog slobodnog vremena da nas upoznaju sa tim mističnim, ali postojanim svijetom.
Marija Lešković, učenica trećeg razreda Gimnazije Požega.

Do sada je Hrvatski astronautički i raketni savez uz potporu Hrvatske zajednice tehničke kulture organizirao Mjesec astronautike u Garešnici, Zadru, Obrovcu, Zagrebu, Puli, Vinkovcima, Novoj Rači, Rijeci, Križevcima, Varaždinu, Požegi i mnogim drugim gradovima.

vrh stranice