U Barbanu održana 9. Robotrka na prstenac

24.08.2022.

9. Robotrku na prstenac su organizirali Hrvatski robotički savez s udrugama članicama – Društvom za robotiku Istra i BIT KIDS 101 iz Fažane te Općina Barban. Domaćin natjecanja je OŠ Jure Filipovića Barban. Program je realiziran uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske zajednice tehničke kulture, uz pokroviteljstvo Općine Barban, ZTK Pula, ZTK Istarske županije, Društva za robotiku Istra, Društva Trka na prstenac i Centra za praktičnu robotiku Pula.
U Barbanu je 20.kolovoza 2022.godine  u dvorištu crkve sv. Nikole održano drugo završno natjecanje u okviru 9. Robotrke na prstenac. Natjecanje u Barbanu je jedno od rijetkih natjecanja koje se održava kada su učenici OŠ još na praznicima, a neki od mentora i nastavnika još na godišnjem odmoru. Unatoč tome, odaziv učenika i mentora bio je odličan, tako da je i ove godine na završnom natjecanju u Barbanu sudjelovao 48 učenika u 16 ekipa iz Pule, Barbana, Krka, Punata, Rovinja, Fažane i Medulina.

U sklopu 9. Robotrke na prstenac održano je već jedno natjecanje 11.lipnja 2022. godine u Puli, domaćin je bila Industrijsko-obrtnička škola Pula a na natjecanju je sudjelovalo 57 učenika u 19 ekipa. Svako natjecanje je neovisno i na svakom natjecanju trima najuspješnijim ekipama dodjeljuju se priznanja za osvojeno 1., 2. i 3.mjesto. Na natjecanju u Barbanu, osim najuspješnijih ekipa, proglašena su i tri najuspješnija natjecatelja u pojedinačnoj konkurenciji.

Osnovna pravila Robotrke na prstenac su sljedeća:
Natjecatelji su učenici osnovnih škola s područja Istarske i Primorsko-goranske županije. Natjecatelji se natječu u timovima, a svaki tim čine tri natjecatelja. Svaki tim (ekipa) ima svoje ime i kapitena. U natjecanju se upravlja robotom tako da u vremenu od 12 sekundi robot prijeđe stazu od 150 cm i kopljem pogoditi prstenac. Svaki natjecatelj vozi ukupno tri vožnje koje se razlikuju prema načinu upravljanja robotom.
U ručnom upravljanju natjecatelj sa tipkovnicom, mišem, daljinskim upravljačem, igraćom palicom (joystickom), mobitelom ili tipkalima upravlja kretanjem robota i koplja.
U poluautomatskom upravljanju robot senzorima svjetlosti na bijeloj podlozi prati crnu crtu širine 12-20 mm koja ga vodi do prstenca. Tijekom vožnje robota, natjecatelj može upravljati ručno samo pomicanjem koplja i to nakon što robot prednjim kotačima prođe trećinu staze (crta koja označava 50 cm na stazi).

U ručnom upravljanju sa kamerom natjecatelj upravlja ručno kao i kod ručnog upravljanja, ali za razliku od te vožnje, natjecatelj ne vidi stazu direktno jer se na stazi nalazi pregrada, nego gleda sliku na monitoru ili laptopu sa kamere koja se nalazi na robotu i na taj način pokušava pogoditi prstenac. Da bi se priznao pogodak, natjecatelj mora kopljem skinuti prstenac sa stalka.

Prstenac je izrađen od plastike debljine 2 do 4 mm i čine ga dva koncentrična kruga promjera 15 mm i 50 mm, a boduje se kao u pravoj trci na prstenac. Veći krug je krakovima podijeljen na četiri jednaka polja. Pogodak u manji krug vrijedi tri boda, u gornje polje 2 boda, u donje polje jedan bod, a pogodak u bočna polja vrijedi po pola boda.

Priznanje i plaketu za osvojeno 1. mjesto sa ostvarenih maksimalnih 27 bodova je dobila ekipa FAZE TURTULIŠE, udruga BIT KIDS 101, mentor Alen Gromila, a članovi ekipe su Frane Klarić Tomac, Andrea Dravec i Ugo Šuran. Svi natjecatelji su dobili priznanja za osvojeno 1.mjesto i zlatne medalje.

Priznanje i plaketu za osvojeno 2. mjesto sa ostvarenih 25 bodova je dobila ekipa BIT KIDS 1, udruga BIT KIDS 101, mentor Alen Gromila, a članovi ekipe su Luka Hudak, Petar Radošević i Marko Tripković. Svi natjecatelji su dobili priznanja za osvojeno 2 mjesto i srebrne medalje.

Priznanje i plaketu za osvojeno 3. mjesto sa ostvarenih 24,5 bodova je dobila ekipa MVP´s, OŠ Fran Krsto Frankopan Krk, Područna škola Punat, mentorica Marija Prihoda Perišić. a članovi ekipe su Dino Nešić, Dorijan Karabegović i Lovro Valenčić. Svi natjecatelji su dobili priznanja za osvojeno 3.mjesto i brončane medalje. Odličnom odazivu natjecatelja i mentora svakako doprinose i nagrade koje su i ove godine za najuspješnije ekipe i pojedince u pojedinačnoj konkurenciji osigurali donatori Općina Barban, Zajednica tehničke kulture Istarske županije i Društvo za robotiku Istra. Za 7 najuspješnijih ekipa su mentori dobili kao nagradu za ekipu joystick, servo set za koplje, kameru ili kabl za povezivanje kamere.

Više pročitajte ovdje
vrh stranice