Uspješni programi Hrvatskog filmskog saveza u 2016. godini

20.12.2016.

Filmske radionice za djecu i mladež u Kraljevici, Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić, 21. Filmska revija mladeži i 9. Four River Film Festival te Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece izdvojeni su programi Hrvatskog filmskog saveza u 2016. godini.

FILMSKE RADIONICE ZA DJECU I MLADEŽ U KRALJEVICI

U Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici od 24. do 31. srpnja 2016. održane su Filmske radionice za djecu i mladež, u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, a u partnerstvu sa Hrvatskom zajednicom tehničke kulture. Ovogodišnje izdanje radionica donijelo je brojne novitete u programu, ali i rekordan broj sudionika, preko pedeset, a među njima ima i mladih ljubitelja filma iz Slovenije, BIH, Nizozemske, Mađarske i Makedonije.

Filmske radionice jedinstven su projekt zamišljen kao edukacijski program koji kroz različite aktivnosti mladima omogućava usmjeravanje ka profesionalnom bavljenju filmom. Radionice (igranog, dokumentarnog, animiranog i eksperimentalnog filma) obuhvaćaju kreativni rad na filmskim projektima, usvajanje znanja o filmskoj umjetnosti kroz predavanja profesionalaca te projekcije i analize filmova.
Uz već tradicionalni radionički program, lani su uvedene i večernje projekcije otvorene za javnost, s čim se nastavilo i ove godine. Filmovi su se prikazuju na otvorenom, u amfiteatru Nacionalnog centra za tehničku kulturu, a polaznicima radionica se nerijetko na projekcijama pridružuju djeca i roditelji iz Kraljevice. Poseban doživljaj za sve polaznike radionica bilo je gostovanje redateljice filma „Lijepo mi je s tobom, znaš“ Eve Kraljević i glavne protagonistice filma, autoričine sestre, Mije Kraljević. Nakon projekcije filma, Eva Kraljević kratko je polaznicima ispričala o desetogodišnjem procesu rada na filmu, ali i o odnosu sa sestrom koja boluje od Downovog sindroma. Razgovarajući s njima o profesionalnom bavljenju filmom, otvorila im je nove poglede na samu profesiju, objašnjavajući kako se iza filma zapravo krije rudarski rad i sati provedeni u montaži. Polaznici su znatiželjno postavljali pitanja i vrlo pozitivno reagirali na takav tip druženja s autoricom. Ovogodišnji noviteti su i masterclass predavanja Maje Flego, savjetnice u Uredu pravobraniteljice za djecu, i Nikole Jankovića, dizajnera zvuka na filmu. Na masterclassu Maje Flego, polaznici radionica naučili su više o dječjim pravima, a poseban fokus stavljen je na dječja prava na filmu i u medijima. Nikola Janković je kroz zanimljivo predavanje i dvije radionice polaznicima ukazao na važnost zvuka na filmu te ih uveseljavao zanimljivim video isječcima i pričama iz svijeta profesionalnog bavljenja zvukom, stavljajući u fokus snimanje zvuka na samom filmskom setu, ali i njegovu kasniju obradu u tonskom studiju. Također, novost je i suradnja s Busho Film Festivalom iz Budimpešte. Direktor Busho film festivala, Tamas Gabeli i dvoje polaznika iz Mađarske priključili su se Filmskim radionicama u Kraljevici gdje su predstavili svoj festival. Zanimljivo je da su upravo polaznici ovogodišnje radionice za animirani film izradili festivalski foršpan za Busho film festival, a troje polaznika radionica koji su se prema mišljenju voditelja posebno istaknuli imali su priliku i posjetiti Busho film festival i tako upoznati svoje vršnjake iz cijele Europe!

18. ŠKOLA MEDIJSKE KULTURE „DR. ANTE PETERLIĆ“

18. Škola medijske kulture Dr. Ante Peterlić održana je u Trakošćanu od 18. do 28. kolovoza 2016. godine, u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza. Škola je organizirana i provedena kao seminar medijske kulture s prvim, osnovnim stupnjem i drugim stupnjem kao oblikom trajnog i permanentnog obrazovanja te kroz jedanaest polaznih odnosno specijaliziranih radionica u kojima je sudjelovalo 70 polaznika i preko 40 predavača i stručnih voditelja.
Na prvom, osnovnom stupnju seminara medijske kulture polaznici su slušali predavanja o teoriji filma, zaštiti i restauraciji audiovizualnoga gradiva, povijesti filma, strukturi filmskoga djela, multimedijima u teoriji i praksi, filmskim vrstama, mjestu i značaju zagrebačke škole crtanog filma u općoj povijesti animiranog filma, povijesti hrvatskog filma te vrstama i metodama dokumentarnog filma. Polaznici prvog stupnja seminara medijske kulture i svi drugi zainteresirani polaznici Škole mogli su sudjelovati na vježbama Multimediji u teoriji i praksi. Na drugom stupnju seminara medijske kulture, kao trajnom i permanentnom obrazovanju, polaznici su slušali predavanja o estetici i povijesti mjuzikla, zagrebačkim hitchockovcima-kritici i režiji, crtanim filmovima studija Warner bros., istočnonjemačkom filmu, glazbi u nijemom filmu, filmskom nadrealizmu, redateljicama u suvremenom BiH filmu, filmskom i književnom opisu-u pojmu i praksi i analizi filma Taj mračni predmet žudnje. Polaznici drugog stupnja seminara medijske kulture i svi drugi zainteresirani polaznici Škole medijske kulture Dr. Ante Peterlić mogli su sudjelovati u metodičkim vježbama za nastavu filma u srednjim školama
U okviru radioničkih programa održane su 4 polazne (za igrani, dokumentarni i animirani film, te TV reportažu) i 6 specijaliziranih radionica (za kameru i snimanje, montažu, digitalnu fotografiju, eksperimentalni film, postprodukciju zvuka i radijsku reportažu. Također, pokrenuta je specijalizirana radionica Prvi koraci vašeg budućeg kreativnog dokumentarca, na kojoj je predstavljeno pet dokumentarnih projekata. Za sve polaznike svake su večeri održavane interne projekcije značajnih djela domaće i strane filmske umjetnosti, u obrazovne svrhe, sa stručnim uvodima filmskih teoretičara, s analizom samih polaznika koja je održavana idućeg jutra.

21. FILMSKA REVIJA MLADEŽI I 9. FOUR RIVER FILM FESTIVAL

21. Filmska revija mladeži i 9. Four River Film Festival – međunarodna manifestacij posvećena srednjoškolskom filmu, održana je od 06. do 10. rujna 2016. godine u Karlovcu Proteklo izdanje posjetilo više od dvije stotine srednjoškolaca i njihovih profesora, a srednjoškolske filmove, zajedno s ostalim popratnim programima pogledalo čak 4.000 posjetitelja!
U okviru natjecateljskog programa prikazani su filmovi s 5 različitih kontinenata (Europe, Sjeverne Amerike, Azije, Afrike i Australije) i to iz 30 država: Australije, Austrije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Danske, Filipina, Grčke, Hong Konga, Irana, Irske, Italije, Izraela, Jordana, Južne Koreje, Južnoafričke Republike, Kanade, Norveške, Njemačke, Poljske, Portugala, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije, Srbije, Španjolske, Švicarske, Tajvana, Turske, Ujedinjenog Kraljevstva i naravno, Hrvatske. Porijeklo filmova koje se simbolično može opisati „Od K do K“, odnosno od Karlovca do Kanade, najbolje svjedoči o tome da je Karlovac uistinu postao hit destinacija za srednjoškolski film: u Hrvatskoj, u regiji, u svijetu!

Osim srednjoškolskih filmova u natjecateljskom program, Revija i Festival su poznati i po svojim popratnim sadržajima kojima pokušavaju pratiti rad srednjoškolaca iz godine u godinu i formirati se kao razvojne platforme za buduće filmaše, kako kroz radioničke programe tako kroz suradnje s međunarodnim parterima. Također, Revija i Festival zasigurno imaju i najljepšu kino dvoranu u cijelom svijetu – obale četiri karlovačke rijeke. Četiri su naime festivalske večeri i četiri rijeke – svaka večer se održava na drugoj rijeci i to na mahom dosad neistraženoj i Karlovčanima novoj lokaciji. Iz navedenog proizlazi i turistički aspekt: povećanje turističkog prometa održavanjem ove manifestacije itekako je mjerljivo. Naime, rijetko koja manifestacija u vrijeme održavanja ostvari preko 800 noćenja (usporedbe radi 2007. godine bilo ih je 200)! I posljednje, ali ne i manje bitno, većinu organizacijskog tima čine upravo srednjoškolci (njih preko 40!), uz pomoć starijih kolega studenata. To je dobitna kombinacija, jer mladi ljudi rade jedni za druge i time razvijaju vrlo važne vještine; počevši od međusobne komunikacije, komunikacije sa medijima, timskog rada sve do planiranja, promocije i rukovođenja; kvaliteta koje se traže od budućih umjetnika, znanstvenika ili poslovnih ljudi. Znači, na originalan način mladi ljude se pripremaju za svoje buduće karijere, što je uistinu jedinstven primjer na području Hrvatske.

54. REVIJA HRVATSKOG FILMSKOG STVARALAŠTVA DJECE

Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, kao jedna od najstarijih filmskih manifestacija u Hrvatskoj doživjela je svoje 54. izdanje i to u Makarskoj od 3. do 8. listopada 2016., u suradnji Hrvatskog filmskog saveza i Udruge Dokuma. Revija je jedina manifestacija u Hrvatskoj posvećena isključivo filmskom stvaralaštvu osnovnoškolaca – bilo da su njihovi filmovi nastali u okviru školskih družina ili kinoklubova, kao izvannastavna aktivnost.
Jednom godišnjem, okupe se ponajbolji najmlađi hrvatski filmski stvaraoci i njihovi mentori. U četiri dana Revije na filmskom platnu nađe se sam vrh hrvatske osnovnoškolske kinematografije. Na Reviji je sudjelovalo oko 160 sudionika iz svih krajeva Hrvatske kao i petnaestak inozemnih gostiju, što Reviju označava kao jednom od najgostoljubivijih manifestacija u Hrvatskoj. Uz sudionike na Reviji je sudjelovao i veliki broj osnovnoškolske djece s Makarske rivijere. Ove godine, Revija se, po treći puta za redom otvorila i u regionalnom segmentu, te su u manifestaciji participirali sudionici iz Italije, Albanije i Makedonije.
U natjecateljski dio programa uvrštena su 83 filma iz Zagreba, Korčule, Čakovca, Kutine, Šipana, Donjih Kukuruzara, Slavonskog Broda, Male Subotice, Orehovca, Vrbovca, Skakavca, Dugog Sela, Šibenika, Zadra, Fužina, Koprivnice, Rijeke, Karlovca, Varaždina i Zaprešića. Filmovi natjecateljskog programa bili su prikazani u okviru 7 službenih revijskih projekcija. Nakon svake projekcije održan je razgovor s autorima, a s njima su pričali članovi međunarodnog dječjeg žirija. Popratni program uključivao je izložbu „Djeca i film“, dvije radionice za makarsku djecu, jednu TV reportaže i jednu stop animacije za djecu sa senzo-motoričkim poteškoćama i druge programe za revijske goste.
Kao što je već rečeno, Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece svake godine održava se na drugoj lokaciji u Hrvatskoj. Iako to s organizacijske strane zna biti nepraktično zbog nemogućnost brendiranja jedne lokacije kao lokacije hrvatskog dječjeg filmskog stvaralaštva (idealan primjer za tako nešto je primjer Karlovca – grada srednjoškolskog filma), s druge strane ovakvim načinom organizacije svake godine se u kontekstu filma oživi jedna nova sredina. Primjerice, Makarska je grad bez kina – održavanjem Revije baš u Makarskoj apeliralo se i na potrebu tog grada za kinom.
Arhiva revije je rasadnik dječjeg filmskog stvaralaštva koja služi između ostalog i programiranju, prikazivanju i u drugim sličnim prilikama. Primjer je Festival o pravima djece u čijoj organizaciji Hrvatski filmski savez sudjeluje već osam godina koliko festival i postoji i u okviru kojeg je filmove djece pogledali više od 10.000 djece diljem Hrvatske. Isto tako, dio primjera iz arhive revija služi nastavnicima i profesorima za nastavu medijske kulture koji oni održavaju u svojim školama ili u drugim prilikama kada predaju medijsku kulturu. Dječji film idealna je dopuna takvoj vrsti nastave – s jedne strane jer je i logično, namijenjen osnovnoškolskom uzrastu, a s druge strane, jer ga ta ista djeca promišljaju. Film je njihovo izražajno sredstvo, koji spaja i tehnički i umjetnički motivirane učenike.
U sklopu Revije održana je i Konferencija o pravima djece u okviru medijske pismenosti. Zaključci iste mogu se u cijelosti pročitati na ovoj stranici. 

48. REVIJA HRVATSKOG FILMSKOG STVARALAŠTVA

Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva, kao završna godišnja priredba neprofesijskog filmskog stvaralaštva u Hrvatskoj, svake se godine održava u drugom gradu. Ove godine održana je od 25. do 27. studenog u Varaždinu u suorganizaciji Hrvatskog filmskog saveza i Filmsko-kreativnog studija „Vanima“.
Revija je jedna od najstarijih smotri neprofesijskog filma na kojoj se jedanput godišnje okupljaju autori, teoretičari, predstavnici filmskih organizacija i ostali zaljubljenici u sedmu umjetnost koji sa zanimanjem prate nova stremljenja u različitim žanrovima hrvatske filmske produkcije. Amaterizam označava bavljenje određenim područjem iz ljubavi prema njemu. Traže li se svježe ideje, smjeli pokušaji, radikalna i subverzivna rješenja, radovi neopterećeni stilom i značenjem, nešto alternativno, apsurdno, smiješno ili sirovo, najprije se treba potražiti u radovima amatera. Iako snažna volja nije preduvjet kvalitete, itekako je dobra motivacija. A Revija je mjesto gdje se takva energija nalazi. Revija donosi nove radove upravo na tom tragu, nova poznanstva, nove suradnje i otkriva mlade talente. Revija okuplja i studente akademija, kinoklupske autore te samostalno autore iz svih dijelova Hrvatske.
Program Revije, osim projekcija recentne produkcije, obuhvaća autorske retrospektive, programe autora koji su nagrađivani na prethodnim revijama, programe inozemnih autora i filmske tribine. Posebna atrakcija 49. Revije svakako je bila trodjelna umjetnička instalacija pod imenom „mali čovik... ja ali o'čarano kruženje ..." koja je održana u napuštenom prostoru sinagoge što je posebno oduševilo publiku. Također, specifičnost Revije je i javno žiriranje, odnosno javno komentiranje i analiza filmova uvrštenih u uži krug za nagradu, što se je svojevrsni pedagoški moment.
U okviru Revije održan je i Vikend udruga članica HFS-a – naime, obzirom da se Revija svake godine u studenom odvija u drugome gradu, čini je idealnim punktom za sastajanje svih članica Saveza. Mnoge su teme otvorene tokom godina, postoje mnoge mogućnosti za međusobne suradnje između članica Saveza i ima prostora da se Hrvatski filmski savez digne na novu razinu, razinu ovog vremena. Hrvatski filmski savez trenutno ima 45 članica udruga, odnosno kinoklubova, te je ovo idealna prilika i mjesto za predstavljanja međusobnih programa, projekata, platforma, festivala, radionica itd., ali i za povezivanje udruga članica s revijskim autorima.

vrh stranice