Još jedan veliki uspjeh hrvatskih jedriličara-brodomodelara

11.10.2010.

Na Europskom prvenstvu klase IOM održanom u francuskom Pierrelatteu od 25. rujna do 3. listopada 2010. Marko Matić iz Jedriličarskog kluba Trogir osvojio je naslov Europskog prvaka, dok je Zvonko Jelačić iz JK Zenta, Split osvojio 3. mjesto.

Među prvih 6 sudionika bilo je 3 Hrvata, odnosno 5 među prvih 11 te 6 među prvih 15 u konkurenciji 70 natjecatelja iz 15 država.

28. Robert Grubiša, MK Rijeka, Rijeka

Ostvareno rezultati pokazuju da je Hrvatska trenutno najjača u Europi i svijetu u jedrenju RU jedrilicama klase IOM. Na 3 zadnja velika prvenstva (svjetska i europska prvenstva se održavaju naizmjenično svake godine) uvijek se među prva tri natjecatelja bila po dva Hrvata:

• EP Duborvnik 2008. - 2. Ante Kovačević, 3. Marko Matić
  • SP Barbados 2009. - 1. Zvonko Jelačić, 3. Mario Škrlj
  • EP Pierrelatte 2010. - 1. Marko Matić, 3. Zvonko Jelačić

To pokazuje kvalitetu i snagu hrvatske reprezentacije u kojoj gotovo uvijek 4-5 natjecatelja mogu konkurirati za mjesto na pobjedničkom postolju. Rezultat je to također velikog duha zajedništva koji vlada u reprezentaciji počevši od izrade, opremanja, trimanja jedrilica pa do same regate. U takvom ozračju zasigurno možemo očekivati još ovako dobrih rezultata, iako znamo da je na vrhu teže ostati nego ga osvojiti.

Sama regata bila je izuzetno zahtjevna. Započela je u uvjetima vrlo jakog vjetra, koji je sljedećih dana varirao te je izuzetno bilo važno izabrati pravi set jedara u određenom trenutku, dok je zadnja dva dana prevladavao lagani vjetar. Marko Matić je došao na vrh nakon 2. dana regate i zadržao vodstvo do samog kraja. Ukupno je održano 28 jedrenja, a najzanimljivije je bilo u pretposljednjem 27. jedrenju kada je Marko Matić izvrsnim jedrenjem pobijedio jedinog konkurenta u borbi za zlatnu medalju Britanca Brada Gibsona. U tom jedrenju prva 4 mjesta su osvojili hrvatski natjecatelji i kad je postalo jasno da je do kraja još samo jedno jedrenje uz dovoljnu bodovnu prednost Marka Matića slavlje je moglo početi, što je završilo zajedničkim kupanjem cijele ekipe po završetku zadnjeg jedrenja. Bilo je tada lijepo biti Hrvat u Francuskoj. Hrvatsku je predstavljao i Zoran Grubiša kao član Međunarodnog žirija.

Nakon ovog Europskog prvenstva svi postavljaju pitanje u čemu je tajna hrvatskog uspjeha? Prije nekoliko godina Hrvatski jedriličari sudjelovali su na ovakvim prvenstvima uglavnom kao manja ekipa koja je možda svima izgledala simpatično, ali na koju se nije računalo na velike rezultate. Zahvaljujući ustrajnom radu, dobroj organizaciji i prije svega podršci Hrvatske zajednice tehničke kulture sve se značajno promijenilo. Sada se pokazuje da rezultati od prije dvije godine nisu slučajnost nego pravilo kad je hrvatska reprezentacija u pitanju. I u okvirima smanjenog proračuna i općih financijskih kriza uspjeli smo organizirati nastup reprezentacije koja je u svakom pogledu djelovala kao prava momčad pod motom „svi za jednog – jedan za sve, a sve za Hrvatsku“. Niti jedna druga reprezentacija nije imala takvu podršku svoje nacionalne organizacije i zajedničku organizaciju nastupa i u tome leži tajna našeg uspjeha. Ne treba zaboraviti da je naša reprezentacija među najmlađima što nam daje pravo na svjetlu pogled u budućnost. U tom smislu već planiramo i Svjetsko prvenstvo koje će se u lipnju 2011 održati u Velikoj Britaniji.